Short track. Trójka naszych pojedzie na mistrzostwa Europy

Tercet z AZS-u Politechniki Opole, który wystąpi na mistrzostwach Europy. Od lewej: Adam Filipowicz, Marta Wójcik i Aida Bella. Sławomir Jakubowski
Ustalony został skład reprezentacji Polski na zawody w Malmoe. Są w nim zawodnicy z Opola - Adam Filipowicz, Marta Wójcik i Aida Bella.

Rywalizacja o medale na naszym kontynencie odbędzie się w tej szwedzkiej miejscowości od 18. do 20. stycznia.

O kształcie polskiej kadry na mistrzostwa Europy zadecydowały zawody Danubia Cup, które odbyły się w stolicy Węgier - Budapeszcie.

- Zasady były jasne - mówi trenerka AZS-u Politechniki Opole Anna Łukanowa-Jakubowska, która współpracuje też z reprezentacją kraju. - Dwóch zawodników i dwie zawodniczki, które osiągnęły najlepsze wyniki w Budapeszcie wystąpi w Malmoe indywidualnie, a kolejna dwójka wystąpi na mistrzostwach Europy w sztafetach.

Z szóstki reprezentantów AZS-u Politechniki najlepiej wypadł Adam Filipowicz. W klasyfikacji wielobojowej zawodów w Budapeszcie zajął na 18 zawodników 5. miejsce.

Wygrał inny Polak - Bartosz Konopko, ale Filipowicz był drugim z naszych rodaków i tym samym zapewnił sobie start na mistrzostwach Europy, zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i w sztafecie. W stolicy Węgier opolanin zajmował następujące lokaty: 5. na 500 m, 4. na 1000 m i 5. na 1500 m.

W rywalizacji kobiet w gronie 20 startujących było dziesięć Polek, z czego połowa to zawodniczki z Opola: Aida Bella, Marta Wójcik, Barbara Kobylakiewicz, Oliwia Gawlica i Magdalena Szwajlik.

Z tej grupy najlepiej wypadła najbardziej doświadczona Bella, która w przeszłości startowała już na najpoważniejszych imprezach międzynarodowych z wyjątkiem igrzysk olimpijskich.

W klasyfikacji wieloboju zajęła ona 7. miejsce. Był to jednak trzeci wynik jeśli chodzi o reprezentantki Polski. Lepsze od opolanki okazały się siostry: Patrycja i Natalia Maliszewskie i to one wystąpią w Malmoe w konkurencjach indywidualnych.

Belli zostaje start w sztafecie, tak jak drugiej zawodnicze AZS-u Politechniki - Marcie Wójcik, która w wieloboju zajęła 9. pozycję. Kobylakiewicz została sklasyfikowana na 13. miejscu, Gawlica na 16. pozycji, a Szwajlik zajęła przedostatnią 19. lokatę.

W poszczególnych startach najlepsze rezultaty osiągnęły Bella i Wójcik. Obie zajęły 5. miejsce. Bella na dystansie 1500 m, a Wójcik na 1000 m.

- Bardzo udany występ miał Filipowicz - komentuje trener Łukanowa-Jakubowska. - Jeśli chodzi o dziewczyny, to startowały na swoim poziomie, choć pewnie Aida liczyła, że wystąpi na mistrzostwach Europy indywidualnie.