Short Track. Udane starty reprezentantów AZS-u Politechniki Opole

Barbara Kobylakiewicz (z lewej) i Marta Wójcik od początku sezonu są w dobrej formie. Sławomir Jakubowski
We włoskim Bormio odbyła się 21. edycja imprezy Alta Valtellina dla łyżwiarzy ścigających się na krótkim torze.

Zawody zgromadziły na starcie zawodników z kilku krajów Europy (m.in. Włochy, Rosja, Czechy, Holandia, Węgry, Niemcy, Bułgaria, Szwajcaria) z szerokiej czołówki naszego kontynentu. Nie zabrakło wśród nich reprezentantów Polski, wśród których byli też opolanie.

Bardzo dobrze spisała się Marta Wójcik. W rywalizacji na 1500 m zajęła wysokie 5. miejsce, a ponadto była 9. na 500 m i 19. na 1000 m. te lokaty dały jej 8. miejsce w klasyfikacji wieloboju i miejsce w prestiżowym wyścigu na 3000 m z udziałem ośmiu najlepszych zawodniczek imprezy. Opolanka zajęła w nim bardzo dobre 5. miejsce.

O udanym występie może też mówić Barbara Kobylakiewicz, która na najwyższym miejscu - dziewiątym była na dystansie 1500 m. Trzecia z naszych seniorek - Magdalena Szwajlik najwyżej była na 18. pozycji na 1000 m. w klasyfikacji generalnej wśród 29 sklasyfikowanych zawodniczek Kobylakiewicz zajęła 11. miejsce, a Szwajlik 20.

W Bormio startował też wśród seniorów Adam Filipowicz. Bardzo dobrze spisał się na 500 m, gdzie zajął 7. lokatę. Oprócz tego był 13. na 1500 m i 23. na 1000 m, co w wieloboju dało mu 12. pozycję.
Dobrze wypadła też wśród juniorek do lat 17 Oliwia Gawlicja, która zajęła w wieloboju 11. miejsce, a najwyżej - na 6. pozycji była na dystansie 500 m.

Przed Bormio opolanki startowały też w niemieckim Dreźnie w zawodach “Starklasse". Tam obsada była nieco słabsza. Kobylakiewicz w wieloboju zajęła 4. miejsce (była druga na 1500 m), a Szwajlik 7. pozycję (najwyżej była czwarta na 1500 m).

Wśród juniorek Oliwia Gawlica zajęła 6. miejsce w wieloboju. W Dreźnie startowały też dwie inne nasze seniorki: Kaja Pniewska i Claudia Wallin. Obie są krótko po przebytych kontuzjach i ich forma nie jest najwyższa przez co zajmowały lokaty pod koniec stawki.

- Cieszy przede wszystkim to, że moi podopieczni coraz pewniej czują się na arenie międzynarodowej - ocenia trenerka AZS-u Politechniki Anna Łukanowa-Jakubowska. Z ich formy mogę być zadowolona. Osiągają bowiem w tym sezonie czasy zbliżone do rekordów życiowych, a często je też pobijają.