Short track. Za nami finał ogólnopolskich zawodów rankingowych

Aida Bella (w czerwonym) była niepokonana w stawce seniorek. Za nią jej koleżanka z AZS-u Politechniki Opole Barbara Kobylakiewicz. Sławomir Jakubowski
Impreza odbyła się na opolskim lodowisku "Toropol". Wzięło w niej udział prawie 180 uczestników z 13 polskich klubów i goście z czeskiego Nachodu.

W rywalizacji seniorek, w której pojawiło się siedem łyżwiarek, zawodniczki AZS-u Politechniki Opole zgodnie z oczekiwaniami zdominowały rywalizację. Zresztą w tym roku ich przewaga jest tak duża (stanowiły 80 procent polskiej kadry na styczniowe mistrzostwa Europy w czeskiej miejscowości Mlada Boleslav), że na krajowym podwórku nie mają praktycznie żadnej konkurencji.

W walce na nietypowym dystansie 777 m (siedem okrążeń toru) pierwsze cztery miejsca zajęły zawodniczki opolskiego klubu w kolejności: Aida Bella, Kaja Pniewska, Barbara Kobylakiewicz i Magdalena Szwajlik. Wszystkie one pobiły swoje rekordy życiowe. Szósta była natomiast Malwina Zawada.
Na dystansie 500 m również zwyciężyła Bella przed Pniewską. Zawada zajęła 3. miejsce, Kobylakiewicz była piąta, a Szwajlik szósta.

W klasyfikacji wieloboju pierwszych pięć miejsc zajęły zawodniczki z Opola, a kolejność była następująca: Bella, Pniewska, Kobylakiewicz, Szwajlik i Zawada.

Rywalizacja seniorów nie została rozegrana gdyż na zawodach był tylko jeden zawodnik z tej kategorii wiekowej - Adam Filipowicz (AZS Politechnika Opole). Wystartował on więc z juniorami wygrywając zarówno na 777 jak i 500 m. Na tym pierwszym dystansie pobił zresztą wynikiem 1.08,158 swój rekord życiowy. Oczywiście Filipowicz triumfował też w klasyfikacji wielobojowej.

Znacznie liczniej obsadzona była rywalizacja w kategoriach młodzieżowych. Wśród zawodniczek do 16 lat bardzo dobrze spisała się Oliwia Gawlica (OMKŁS Opole). Była ona druga na 777 m i trzecia na 500 m. Na tym krótszym dystansie nasza zawodniczka upadła w finale co pozbawiło jej szansy walki o zwycięstwo. W klasyfikacji wieloboju na 28 zawodniczek nasza łyżwiarka zajęła 3. miejsce.

Na uwagę zasługuje ponadto jeszcze 6. miejsce Pauliny Wilgi na 500 m wśród zawodniczek do 14 lat i jej 8. lokata na 23 startujące łyżwiarki w tej kategorii wiekowej w wieloboju.