Siatkarze AZS-u PWSZ Nysa spadli do II ligi

Sebastian Stemplewski
Siatkarze z Nysy kończą sezon ze spuszczonymi głowami.
Siatkarze z Nysy kończą sezon ze spuszczonymi głowami. Sebastian Stemplewski
Po 28 latach w Nysie skończyła się epoka. Od 1981 roku akademicy (wcześniej Stal) grali w ekstraklasie, bądź na jej zapleczu. Dziś przegrali walkę o utrzymanie z Gwardią Wrocław i w kolejnym sezonie zagrają w II lidze.

Akademicy w rundzie play out przegrali po raz drugi z Gwardią, którą w sezonie zasadniczym ograli dwa razy. Podobnie jak przed tygodniem podopiecznych Janusza Bułkowskiego stać było tylko na jednego dobrego seta i wyrównaną walkę w dwóch innych. Jednak w ich decydujących momentach brakowało skuteczności w ataku. W I partii Gwardia prowadziła 3:0, następnie był remis 6:6 a miejscowi odzyskali prowadzenie przy stanie 19:18, zdobywając po chwili dwa punkty z rzędu. Nysa zbliżyła się, ale tylko na punkt.

W II odsłonie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. W finale AZS miał szansę na wygraną gdyż prowadził 24:23. Po błędzie Pawła Szabelskiego piłkę setową miała Gwardia, ale AZS się obronił. Podobnie w kolejnych dwóch akcjach, ale trzecia zakończyła się punktem na 28:26 dla rywali. Kolejny set był przez dłuższy moment popisem akademików, którzy wygrywali już 19:14, aby roztrwonić niemal całą przewagę. Jednak atak Michała Żuka po bloku dał im zwycięstwo. Nysanie nie poszli jednak za ciosem, gwardziści zaczęli grać koncertowo i skutecznie. W IV partii objęli prowadzenie 16:8 i pewnie je utrzymali.