Siedem cudów Opolszczyzny - finał konkursu

fot. Paweł Stauffer
Zamek w Mosznej zdobył największe poparcie naszych czytelników i internautów. Na zabytek swój głos oddało 5187 osób.
Zamek w Mosznej zdobył największe poparcie naszych czytelników i internautów. Na zabytek swój głos oddało 5187 osób. fot. Jerzy Stemplewski
Ponad 7,5 tysiąca Opolan wzięło udział w naszym plebiscycie! Oto najpiękniejsze zabytki, które wybraliście.

Kiedy zaczynaliśmy nasz plebiscyt, nie przypuszczaliśmy, że wzbudzi on takie zainteresowanie. Po pierwszym tygodniu dostaliśmy niespełna tysiąc kuponów i SMS-ów, gdy kończyliśmy prezentację wszystkich obiektów, spośród których Opolanie mieli wybrać siedem najpiękniejszych, było ich już 4 tysiące. A potem ruszyła prawdziwa lawina, która prawie podwoiła tę liczbę.

To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - 1715 SMS-ów i 5836 kuponów. W sumie 7551 głosów. Ogromnie nas to cieszy, bo mamy nadzieję, że dzięki tak wielkiemu zainteresowaniu nasza akcja osiągnęła swój cel. Bo przecież chodziło nam nie tylko o wspólną zabawę.

Opolska ziemia urzeka bogactwem i pięknem zabytkowych miejsc, prawdziwych skarbów świadczących o wspaniałej historii i kulturze materialnej naszych przodków. My jesteśmy ich spadkobiercami - niezależnie od tego, jak głęboko sięgają indywidualne korzenie każdego z nas. Wszyscy jesteśmy Opolanami, a naszą powinnością wobec dawnych mieszkańców tej ziemi jest znajomość ich dorobku i troska o schedę, którą nam pozostawili.

Są miejsca, które po prostu wypada znać, które warto odwiedzić, o których trzeba uczyć nasze dzieci, by przestała być aktualna słynna sentencja Mikołaja Reja o Polakach, którzy "cudze chwalą, swego nie znają, sami nie wiedzą, co posiadają". Opolanie posiadają bardzo wiele.

Przybliżyliśmy zaledwie 30 najważniejszych obiektów, podpowiedzianych przez ekspertów. Być może niektóre z nich były dla kogoś odkryciem, może zachęcony wybrał się, aby je zobaczyć po raz pierwszy, poznać ich historię.

Wybraliście 7 Cudów Opolszczyzny. Absolutnym numerem jeden okazał się zamek w Mosznej. Zagłosowało na niego blisko 70 procent uczestników plebiscytu. Dziś Wasz wybór komentują członkowie kapituły naszego plebiscytu.

Mamy nadzieję, że tytuł jednego z siedmiu cudów regionu przysporzy tym zabytkom jeszcze więcej sławy. Że sięgnie ona daleko poza granice województwa, że nasze opolskie cuda staną się magnesem przyciągającym tu turystów. I że dzięki temu popłyną też pieniądze, których żaden zabytkowy obiekt nie ma dosyć. Będziemy się starać o to, by o każdym z cudów Opolszczyzny informowały tablice przy wjeździe do miast, w których one się znajdują.

1. Zamek w Mosznej

Prof. Stanisłąw S. Nicieja, rektor UO: - Spodziewałem się, że najwięcej zwolenników w plebiscycie będzie miał zamek w Brzegu, ale Moszna też bardzo mi odpowiada. To jeden z piękniejszych zamków. Fantazja jego twórców, którzy w jedną całość złączyli elementy barokowe, neogotyckie i neorenesansowe jest zdumiewająca. Zamek w Mosznej podbija serce każdego - jak powiedziała Magda Umer: zmęczonej robotnicy i niezmęczonego profesora uniwersytetu - bo jest wyjątkowy, bajkowy, ma niezwykły wdzięk i urok. Kiedyś ta eklektyczna stylistyka była w pogardzie u znawców sztuki. Grzmiano, że to kicz i przejaw nowobogackich gustów. Moszna dowodzi, że nie mieli racji. Ten stosunkowo młody zabytek, o niewiele ponadstuletniej historii, pięknie się już spatynował. Na świecie zapanowała teraz moda na takie XIX-wieczne budowle, więc myślę, że przyszłość należy do Mosznej.

2. Góra Świętej Anny

Siedem cudów Opolszczyzny - finał konkursu
fot. Paweł Stauffer

(fot. fot. Paweł Stauffer)

Krzysztof Spałek, przyrodnik z UO: - Z daleka widoczna ponad równinami, stanowi drogowskaz dla zdążających do niej pielgrzymów i turystów, których przyciąga ze względu na swój niepowtarzalny charakter, bowiem łączy wiele aspektów: religijny, historyczny, kulturowy i przyrodniczy. Wszystko za sprawą malowniczego położenia i nagromadzenia na tak niewielkim obszarze wielu cennych zabytków i walorów przyrodniczo-krajobrazowych.

Góra Świętej Anny stanowi centrum kultu religijnego związanego z cudowną figurką św. Anny Samotrzeciej i centralne miejsce pielgrzymkowe całego Górnego Śląska. Jest też fascynująca dla turysty, który zobaczy tu jeden z najciekawszych rezerwatów geologicznych w Polsce z kraterem dawnego wulkanu, interesujące zjawiska krasowe, stanowisko dziewięćsiła bezłodygowego i spotka rzadkiego węża gniewosza plamistego.

3. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Siedem cudów Opolszczyzny - finał konkursu
fot. Krzysztof Świderski

(fot. fot. Roman Baran)

Paweł Kozerski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich: - Cieszę się, że zamek uznano za jeden z 7 cudów, choć nie ukrywam żalu, że nie zajął czołowego miejsca, jak przystało zabytkowi o europejskiej randze. To rezydencja najdłużej żyjących i panujących - bo aż do końca XVII wieku - potomków pierwszej polskiej dynastii, czyli Piastów.

Jest to też miejsce szczególne od strony historycznej - zamek związany był z wieloma wydarzeniami o dużym znaczeniu dla gospodarczych, kulturalnych i politycznych dziejów Śląska. Jest też niezwykłym świadectwem kultury materialnej. Cudowna brama zamkowa nie ma odpowiedników nie tylko w architekturze polskiej. Dopiero po odbudowie zamku stało się też dla każdego zrozumiałe określenie "śląski Wawel", nadane przez prof. Morelowskiego. W tym określeniu poza architekturą, cudownymi krużgankami, mieści się też idea mówiąca o jego historycznym znaczeniu.

4. Zamek w Kamieniu Śl.

Siedem cudów Opolszczyzny - finał konkursu
fot. Paweł Stauffer

(fot. fot. Paweł Stauffer)

Prof. Dorota Simonides, kulturoznawca: - Cieszy mnie, że Opolanie docenili to miejsce, bo przecież zamek od niedawna zachwyca nas swoją urodą. Bardzo go lubię. I nie chodzi o samą tylko budowlę, ale całą historyczno-kulturową przestrzeń tego magicznego miejsca. To nie tylko zabytek i sanktuarium. To tradycja i kultura, XIII-wieczna spuścizna, która nagle ożyła.

Myślę, że duża w tym zasługa mediów, które wiele pisały o zamku, świętym Jacku, rodzie Odrowążów, o promieniowaniu europejskiej kultury ze Śląska na Polskę i Europę. Cały ten przekaz wszedł do świadomości współczesnego, zintegrowanego społeczeństwa. Przy obecnych niedobrych stosunkach polsko-niemieckich warto też podkreślić, że zamek odbudowano m.in. za niemieckie pieniądze.

5. Katedra w Nysie

Siedem cudów Opolszczyzny - finał konkursu
fot. Sławomir Mielnik

(fot. fot. Krzysztof Świderski)

Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej: - W panoramie Nysy najbardziej zachwycającym elementem jest dla mnie dach kościoła św. Jakuba (nazywanego też katedrą z racji pochowanych tam biskupów wrocławskich). Wyjątkowość i niezwykłość tego kościoła widzę przede wszystkim w budowlano-architektonicznym wymiarze obiektu. Ma on najbardziej stromy dach w Europie. Jego powierzchnia wynosi 4 tys. m kw. Żeby wykonać więźbę dachową, zużyto drewno pozyskane z 1 ha lasu (czym chlubili się nyscy mieszczanie w XV wieku). Warto to sobie wyobrazić: kilka pięter konstrukcji ciesielskich, w których jej elementy, takie jak słupy, zastrzały, miecze, belki, krokwie łączą się ze sobą w uporządkowaną całość. Kolejna niezwykłość tego miejsca to skarbiec w dzwonnicy stojącej przy kościele.

6. Katedra w Opolu

(fot. fot. Paweł Stauffer)

Maciej Mazurek, wojewódzki konserwator zabytków: - Najważniejszy kościół na Opolszczyźnie powstał w 1024 roku. Ta data - czasy Bolesława Chrobrego - rzuca na kolana. Biskup wrocławski Klemens miał przekazać nowo powstałej świątyni relikwie krzyża świętego, które dostał od św. Emeryka węgierskiego. Stąd wziął się herb Opola - połowa piastowskiego orła i połowa krzyża. Bardzo skomplikowane dzieje kościoła, pożary, liczne przebudowy ściśle wiążą się z historią Opola i całego regionu przez ponad 700 lat.

Znalazły one odbicie w znajdujących się tu dziełach sztuki - ołtarzach, epitafiach, grobowcach. Imponująca jest też sama bryła świątyni z najwyższymi na Opolszczyźnie, mierzącymi 73 metry wieżami kościelnymi. W ostatnich latach w katedrze dokonywane są liczne renowacje, mające nadać jej właściwy blask.

7. Opolska Wenecja

(fot. fot. Sławomir Mielnik)

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego: - Piękne oświetlenie wyeksponowało urodę tego fragmentu Opola. Dzięki niemu opolanie zaczęli inaczej patrzeć na ten fragment starówki, nie mówiąc o ludziach, którzy przyjeżdżają tu z zewnątrz. Na uwagę zasługuje ona choćby z powodu dwóch obiektów. Dla mnie najwartościowszy jest szpital św. Aleksego i kaplica. Fascynujące jest to, że kompleks powstały dzięki testamentowi księcia Jana Kropidły do dziś nie zmienił swej funkcji - służy niesieniu pomocy, bo dalej jest tu dom opieki. Drugim ważnym obiektem jest budynek dawnej synagogi. Nie ma już co prawda młynów, które nadały nazwę Młynówce, ale zachowało się sporo budynków, nadających charakter dawnej ulicy Szpitalnej.

Jak głosowaliście?

1. Moszna, zamek - 5187
2. Góra Świętej Anny - 4657
3. Brzeg, Zamek Piastów Śląskich - 4524
4. Kamień Śląski, zamek - 3728
5. Nysa, katedra - 3401
6. Opole, katedra - 2474
7. Opole, opolska Wenecja - 2196
8. Biskupia Kopa - 1711
9. Opole, kościół Franciszkanów - 1669
10. Opole, Wieża Piastowska - 1605

11. Głogówek, kościół św. Bartłomieja - 1372
12. Kopice, pałac - 1347
13. Otmuchów, zamek - 1343
14. Olesno, kościół św. Anny - 1217
15. Paczków, mury obronne - 1135
16. Krasiejów, wykopaliska paleontologiczne - 1133
17. Ozimek, żeliwny most wiszący - 1040
18. Opole, opolski Akropol - 962
19. Głuchołazy, Szlak Złotych Górników - 724
20. Brzeg, ratusz - 703

21. Szlak polichromii brzeskich - 618
22. Nysa, Dom Wagi Miejskiej - 572
23. Jemielnica, zespół pocysterski - 568
24. Niemodlin, zamek - 561
25. Byczyna, założenie urbanistyczne - 513
26. Baborów, kościół św. Józefa - 474
27. Biała, cmentarz żydowski - 469
28. Pokój, założenie parkowo-pałacowe - 389
29. Nowa Wieś, syfon kłodnicki - 309
30. Namysłów, ratusz - 300

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska