Związek rozpoczął właśnie kampanię pod hasłem "Godna praca - godna emerytura". Jakie są jej cele?
- Chcemy uświadomić rządowi, pracodawcom i opinii publicznej, że bez stawiania na ludzi i inwestowania w nich Polska nie ma szans na stabilny i długofalowy rozwój. Tymczasem dziś według danych GUS ponad 65 procent Polaków otrzymuje wynagrodzenie nieprzekraczające średniej płacy. Zarobki co dziesiątej osoby osiągają zaledwie poziom minimalny, a system emerytalny nie gwarantuje zabezpieczenia przyszłości pracowników.
- Mało kto jest gotów przyznać, ze zarabia wystarczająco dużo, lecz podwyżki dostało ostatnio bardzo wielu Polaków.
- To fakt, lecz wzrost płac rozkłada się bardzo nierównomiernie - szefowie żyją dużo lepiej niż kilka lat temu, a zwykli ludzie często muszą się zadowolić wzrostem płac, który nawet nie rekompensuje coraz wyższych kosztów utrzymania. I to nie są jednostkowe przypadki.
- Nadmierny wzrost płac jeszcze bardziej napędzi spiralę inflacji.
- Dlatego ten wzrost nie może być nadmierny, ale dziś naszą gospodarkę napędza głównie popyt wewnętrzny. Stymulować go można tylko, gdy ludzie lepiej zarabiają. W przeciwnym razie nie będą mieli za co kupować dóbr i koniunktura się załamie. Zresztą podwyżki to nie jest nasz główny postulat.
- A co nim jest?
- Zwrócenie pracodawcom uwagi, że ich największym bogactwem są ludzie, których zatrudniają i że w tych ludzi trzeba inwestować. Nie chodzi tylko o płace, ale o zapewnienie godnych warunków pracy, troskę o opiekę zdrowotną i równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, wreszcie edukację. Słowem o przezwyciężenie "Siedmiu Grzechów Pracodawców" (patrz ramka - red.).
- Trzeba do tego zmian w prawie?
- Nie, wystarczy że rząd zacznie wywiązywać się z obowiązku realizacji unijnej Strategii Lizbońskiej. Respektowanie jej zapisów rozwiązałoby większość problemów i napięć.
Grzechy szefów wg. "S":
1. Konsumowanie rozwoju gospodarki kosztem pracowników
2. Utrzymywanie wielkiego rozwarstwienia płac
3. Produkcja młodych emerytów poprzez zwalnianie osób po 45 roku życia
4. Wykorzystywanie luk prawnych przeciw pracownikom
5. Żądanie długiej pracy w zbyt trudnych warunkach
6. Brak troski o równowagę między pracą a rodziną
7. Tłumienie głosu pracowników i ich związków
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?