Sięgnijcie do albumów, pokażcie stary Brzeg

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- Lewin ma swoją monografię, ukazała się też publikacja poświęcona Oławie, więc dlaczego nie my? Na początek chcemy wydać album z fotografiami wykonanymi przez mieszkańców z lat 1945-2010 - zapowiada Zdzisław Bagiński.
- Lewin ma swoją monografię, ukazała się też publikacja poświęcona Oławie, więc dlaczego nie my? Na początek chcemy wydać album z fotografiami wykonanymi przez mieszkańców z lat 1945-2010 - zapowiada Zdzisław Bagiński. Jarosław Staśkiewicz
Powojenne losy ziemi brzeskiej nie doczekały się dotąd książkowego opracowania i chcemy to zmienić - zapowiada Zdzisław Bagiński.

Zainteresowanie zdjęciami przedstawiającymi dawny Brzeg trwa od wielu lat, ale dotąd ludzie najchętniej sięgali po przedwojenne pocztówki, pokazującce miasto takim, jakiego nigdy nie widzieli. Stąd m.in. popularność albumów "Brzeg na dawnej pocztówce" wydawanych przez Wiesława Kafla i Pawła Kozerskiego.

Ten sposób sięgania do historii zachęcił mieszkańców do pochwalenia się także powojennymi fotografiami, a prawdziwą furorę zrobił katalog założony na naszej-klasie przez jednego z kolekcjonerów, gdzie dziesiątki osób umieszczało zdjęcia z lat 50., 60. czy 70.

Na fotografiach z rodzinnych spacerów, wycieczek czy uroczystości można odnaleźć nie tylko znajomych z dzieciństwa, ale też - często na dalekim planie - budynki i ciekawe miejsca. Wiele z nich istnieje już tylko na fotografiach, inne zmieniły się nie do poznania.

Kolejnym naturalnym krokiem do przybliżenia tej historii będzie album, który chce wydać Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej.

- Ludzie odchodzą, lata upływają, a powojenne dzieje ziemi brzeskiej nie doczekały się dotychczas specjalnego opracowania - mówi Zdzisław Bagiński, przewodniczący TRZB.

Jak podkreśla szef towarzystwa, już w ubiegłym roku TRZB rozszerzyło zakres swojej działalności, wspierając wydanie książki Tadeusza Bednarczuka "Kres. Czas zagłady i wygnania".

- Po jej sukcesie nabraliśmy ochoty na robienie czegoś nowego, a dodatkowo zmobilizował nas fakt, że po sąsiedzku ukazały się ciekawe pozycje wydawnicze o Lewinie Brzeskim i Oławie - przypomina Zdzisław Bagiński. - Jeśli oni mogą, to dlaczego nie my?

Działacze TRZB są po rozmowach z dyrektorem zamku Pawłem Kozerskim i przewodnikiem oraz miłośnikiem historii doktorem Tadeuszem Jurkiem. Swój pomysł konsultowali też z samorządami, bo wydanie albumu może wymagać ich pomocy.
A teraz apelują do mieszkańców: podzielcie się swoimi zbiorami!

- Poszukujemy wszelkich materiałów fotograficznych z lat 1945-2010, które opowiedzą o miejscach, ludziach i wydarzeniach z tego okresu - mówi Bagiński.

- To bardzo mądry pomysł - chwali Krzysztof Sołtys, brzeżanin, który już przed półwieczem fotografował miasto. - W latach 60. zająłem drugie miejsce w konkursie fotograficznym i mam te zdjęcia do dzisiaj - przypomina pan Krzysztof i pokazuje swoje zbiory. Część z nich jest już zeskanowana w laptopie, część jest na fotograficznym papierze.

Pan Krzysztof uwiecznił m.in. turniej miast, gdy Brzeg rywalizował z Nysą w 1966 roku, a także pogrzeb księdza Makarskiego z udziałem wielu tysięcy mieszkańców.
- Jeśli ktoś tylko będzie chciał, to chętnie przekażę te zdjęcia - zapowiada.
Wszyscy, którzy chcieliby się podzielić swoimi zbiorami, proszeni są o kontakt ze Zdzisławem Bagińskim ([email protected], tel. 602 462 080) lub dyrektorem Pawłem Kozerskim ([email protected], tel. 77 416 32 57).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska