Sielska Woda. Nowa osada na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dotychczas gminę Lubsza tworzyło 21 sołectw i 10 przysiółków. Od stycznia formalnie powiększy się o jedną osadę - Sielską Wodę.
Dotychczas gminę Lubsza tworzyło 21 sołectw i 10 przysiółków. Od stycznia formalnie powiększy się o jedną osadę - Sielską Wodę. Paweł Stauffer
We wtorek mieszkańcy oficjalnie odsłonili tablicę przy wjeździe do miejscowości podlegającej sołectwu Dobrzyń w gminie Lubsza.

Dziesięć hektarów ziemi przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną i domki rekreacyjne, 4 hektary stawów, wokół lasy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

To nowa osada na Opolszczyźnie, która formalnie zacznie istnieć od stycznia przyszłego roku. Dziś mieszkańcy i wójt Lubszy symbolicznie odsłonili tablice z nazwami „Sielska Woda” przy wjeździe.

- Było przy tym trochę zachodu. Ustalenie granic nowej miejscowości, podjęcie uchwały przez radę gminy, uzyskanie zgody starostwa, a potem wojewody i akceptację rządu - przypomina wójt Bogusław Gąsiorowski.

O utworzenie Sielskiej Wody zabiegali właściciele terenu, którzy doprowadzili tu prąd i wodę i rozparcelowali grunt na działki, na które chętnych - jak się okazało - nie brakuje. Kupili je dotychczas mieszkańcy pobliskiej Lubszy, ale także Wrocławia, Jelcza-Laskowic i Oławy. W Sielskiej Wodzie zaczęły już powstawać pierwsze domy.

CZYTAJ Sielska Woda w gminie Lubsza. Nowa osada powstała na Opolszczyźnie

To jedyna nowa miejscowość utworzona w tym roku na Opolszczyźnie. Jednak zmian administracyjnych, które wejdą w życie od stycznia 2016 roku, będzie więcej: gmina Domaszowice złożyła wniosek o zlikwidowanie nazwy Piekło dla niezamieszkanego przysiółka wsi Nowa Wieś, w Rudnikach nazwa kolonii Brzeziny zmieni się na Brzeziny Ciecułowskie, jako że należy do sołectwa Cieciułów, a nazwa niezamieszkanej kolonii Poduchowne w tej samej gminie zniknie.

Kolejne dwa wnioski w tym roku o zmianę nazw złożyły gmina Głubczyce (o likwidację nazwy osady Grobniki) i Lewin Brzeski na nadanie nazwy Wzgórze Wodniaków kopcowi nad rzeką. Jeśli rząd je zaakceptuje, wejdą w życie w 2017 roku.

Według statystyk GUS na Opolszczyźnie mamy 1172 miejscowości, które należą do 1032 sołectw, a w kraju miejscowości jest 52 545.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska