Wynika to z badań przeprowadzonych w ramach ogólnopolskiego programu odbywającego się pod hasłem "Ulga w bólu". Pokazały one, że blisko co czwarta z 1005 ankietowanych osób odczuwa ból często lub bardzo często.
- W wielu przypadkach ból nie jest skutecznie kontrolowany, co jest wynikiem tendencji społeczeństwa do samoleczenia - uważa dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. - Polacy przyjmują duże ilości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, często wcześniej nie zapoznając się nawet z ulotką informacyjną, a tylko niewielki odsetek ma kontakt z lekarzami specjalistami, których zalecenia pomagają skutecznie uśmierzyć ból.
Na silny ból częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. Z przeprowadzonego badania wynika, że łącznie 48 proc. pań bardzo często, często lub czasem odczuwało bóle uniemożliwiające im normalne funkcjonowanie. Gdy tymczasem problem silnego bólu występującego z podobną częstotliwością dotyczył łącznie tylko 34 proc. mężczyzn. Okazuje się też, że istnieje ścisły związek między częstotliwością odczuwania bólu a wiekiem przepytywanych osób.
- Bardzo częste i częste bóle nie pozwalające na normalne funkcjonowanie odczuwało 7 proc. ankietowanych w wieku 15-19 lat oraz 11 proc. w wieku 20-29 lat, gdy tymczasem u osób starszych wyglądało to zupełnie inaczej - relacjonuje w imieniu organizatorów akcji Katarzyna Szczypek. - Bardzo częste lub częste dolegliwości bólowe odczuwało 35 proc. ludzi w wieku 50-59 lat i 43 proc. osób w wieku co najmniej 60 lat.
Ankiety zostały przeprowadzone przez TNS OBOP w dniach 19-23 czerwca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie obejmującej 1005 mieszkańców kraju w wieku 15 lat i więcej. Można jednak łatwo się domyślić, że podobny problem dotyczy wielu Polaków. Stąd pomysł całej akcji.
- Ma ona zwiększyć świadomość Polaków na temat sposobów skutecznego leczenia przewlekłego bólu o średnim i dużym natężeniu - wyjaśnia Katarzyna Szczypek. - Przewidujemy m.in. zorganizowanie dni otwartych w poradniach leczenia bólu oraz warsztatów dla lekarzy.
Wkrótce ruszy strona internetowa poświęcona leczeniu bólu, która będzie miała charakter poradnika. A na przełomie sierpnia i września zostanie uruchomiona specjalna infolinia dla osób zainteresowanych tym problemem - numer infolinii i adres strony podamy w nto. Akcja potrwa do grudnia.
O czym mogą świadczyć
bóle w górze brzucha - o wrzodzie żołądka lub dwunastnicy, a nawet o jego pęknięciu (jeśli są krwawe wymioty i czarny stolec), o chorobie nowotworowej żołądka;
bóle w dole brzucha: o zapaleniu wyrostka robaczkowego (czasem towarzyszą mu nudności i wymioty), niedrożności jelit, zapaleniu przydatków, o menstruacji;
bóle w tzw. dołku, czyli w okolicy klatki piersiowej: o zawale ściany dolnej serca, o miażdżycy, tętniaku aorty;
> bóle w prawej części brzucha, pod żebrem - o kolce kamicy pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza po zjedzeniu pewnych rzeczy, np. potraw tłustych, smażonych;
> bóle brzucha o zmiennej lokalizacji - o zespole jelita drażliwego (towarzyszą im wzdęcia, kolki, częste parcie na stolec)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?