SIM Opolskie Południe. Samorządy powołały spółkę, która ma zbudować 1100 mieszkań

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
SIM Opolskie Południe skupia 11 samorządów.
SIM Opolskie Południe skupia 11 samorządów. Joanna Urbaniec / Polska Press
Pierwszy na Opolszczyźnie i 14 w kraju. W Prudniku podpisano w poniedziałek umowę o utworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Opolskie Południe.

Umowę o powołaniu nowej spółki podpisali przedstawiciele gmin:

  • Baborów,
  • Branice,
  • Głogówek,
  • Kędzierzyn-Koźle,
  • Kietrz,
  • Otmuchów,
  • Prudnik,
  • Strzelce Opolskie,
  • Walce
  • Ujazd.

Wcześniej każda z nich dostała z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa po 3 miliony złotych na wykupienie udziałów w spółce.

8 gmin dodatkowo przekazuje do spółki swoje tereny przeznaczone pod budownictwo.

Razem z terenami skarbu państwa SIM Opolskie Południe będzie dysponował 37 hektarami gruntów, na których ma zbudować 1100 mieszkań o niskim czynszu. Pierwsze mają być gotowe za dwa lata.

- Spółka ma zagwarantowane solidne finansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Bartłomiej Druziński, prezes Krajowego Zarządu Nieruchomości, który też jest udziałowcem spółki. - Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej zaczęła budować. Kolejność rozpoczęcia prac w poszczególnych gminach będzie determinowana stopniem przygotowania gruntów i projektów budowlanych.

- Zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże. W Prudniku od 30 lat nie zbudowano obiektu wielorodzinnego – mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. To w tym mieście będzie się mieścić siedziba SIM. – Jako samorządowcy jesteśmy gwarantem tego, aby ta inicjatywa się udała, a mieszkania powstały.

Mieszkania mają się charakteryzować niskim czynszem, nawet połowę niższym od rynku komercyjnego. Spółka może jednak wymagać wniesienia opłaty partycypacyjnej wysokości do 30 procent wartości lokalu.

Możliwa jest też tzw. opcja dojścia do własności, przez wieloletnią spłatę kredytu na budowę. Poza pieniędzmi na objęcie udziałów w SIM, rząd dokłada gminom do 35 procent kosztów przedsięwzięcia, jeśli ze swoich budżetów dofinansują one budowę bloków. Jednak nie wszystkie opolskie samorządy, uczestniczące w rozmowach o powołaniu nowej spółki, ostatecznie zdecydowały się do niej wejść.

Równolegle trwają też prace nad powołaniem drugiego SIM – Opolskie Północ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska