Skamol rozpoczyna budowę fabryki w Opolu. Będą nowe miejsca pracy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fabryka Skamol stanie obok GSS. Inwestycja warta jest 12 mln euro.
Fabryka Skamol stanie obok GSS. Inwestycja warta jest 12 mln euro. Edyta Hanszke
12 mln euro to wartość rozpoczynającej się inwestycji. Fabryka ma być gotowa jesienią 2017 r. Będą w niej produkowane płyty silikatowe, a zatrudnienie znajdzie tu ponad 20 osób.

Producent systemów ociepleń i termoizolacji dla przemysłu i budownictwa, duńska firma SKAMOL rozpoczęła budowę fabryki w Opolu. Zakład w Opolu ma produkować bloczki i płyty silikatowe. Docelowo planuje zatrudnić ok. 24 osób.

Duński inwestor wybuduje fabrykę na trzyhektarowej działce przy ul. Północnej w Opolu, będącej częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Hala ma mieć ok. 8 tys. metrów kw. powierzchni. Zakład zatrudnić ma w większości kadrę techniczną i inżynieryjną. Firma liczy na współpracę z uczelniami, przede wszystkim z Politechniką Opolską.

Przemysław Olejnik, dyrektor fabryki w Opolu mówi, że pracownicy będą edukowani w Danii. - Fabrykę planujemy uruchomić w październiku 2017 roku. Rekrutację rozpoczniemy wcześniej, biorąc pod uwagę specyfikę opolskiego rynku pracy.

W duńskiej fabryce w Opolu powstawać będą płyty silikatowe wykorzystywane w budownictwie, m.in. do zabudowy kominków, obkładania starych murów, na których pojawił się grzyb, do zastosowania przemysłowego jako materiał izolacyjnych do drzwi pożarowych.

- Roczna wielkość produkcji na pierwszym etapie wyniesie 20 tys. mkw. rocznie. W kolejnych dwóch etapach potroimy ją - wyliczał Przemysław Olejnik. Płyty będą trafiały na europejski rynek.

Do inwestycji, która jest efektem misji gospodarczej do Danii z 2015, doszło dzięki współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, podczas dzisiejszej uroczystości mówił, że właśnie w Danii goszczą przedstawiciele Opolszczyzny, którzy pojechali tam z misją gospodarczą.

- W projekt zaangażowane były urzędy gmin, a przede wszystkim na ostatnim etapie miasto Opole. Ostatecznie w maju tego roku inwestor podjął pozytywną decyzję o realizacji inwestycji właśnie w Opolu – relacjonuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.
Pierwsze zapytanie o tereny inwestycyjne w woj. opolskim ze strony duńskiej firmy dotarło do OCRG w czerwcu 2015 roku. Wtedy też działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora wysłało przedsiębiorstwu ofertę regionu. Krótko po tym miała miejsce pierwsza wizyta Duńczynków w Polsce – m.in. w Nysie, Opolu, Strzelcach Opolskich, Skarbimierzu.

- Firma rozważała inwestycję w sumie w kilku państwach Europy – w Niemczech, Włoszech, Czechach czy na Węgrzech. W Polsce także rozpatrywane były inne lokalizacje poza Opolszczyzną, m.in. w województwach dolnośląskim, śląskim czy pomorskim – dodał główny specjalista opolskiego COIE Piotr Regeńczuk, który prowadził ten projekt inwestycyjny.

Wśród głównych powodów, które zdecydowały o wyborze Opola, wymieniano zasobność surowców, rozwijający się rynek, wysoką jakość obsługi inwestora, partnerstwo w relacjach z urzędami, potencjał naukowy miasta i obecność absolwentów uczelni, zwłaszcza Politechniki Opolskiej.

Firma SKAMOL A/S powstała w 1912 roku. Ma trzy zakłady w Danii oraz jeden w Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska