Skandal: miasta z woj. śląskiego nie są ujęte w rządowym programie antysmogowym

Aleksander Król

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
W czwartek, 22 lutego, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie w Polsce pilotażowego programu termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów. Problem w tym, że w programie mają uczestniczyć 22 miasta spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, które znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia. Do programu mają wejść miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców, a więc nie „załapią się" m.in. Rybnik, który jest na samym szczycie listy, oraz np. Sosnowiec. Śląsk nie kryje oburzenia.

- Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem w KPRM. - Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – powiedział premier.

W tych miastach smog truje najbardziej [MAPY]

Zdaniem prezesa Rady Ministrów, nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać.

- Czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować nie niedawno, a właściwie 20-30 lat temu, a nawet wcześniej. Przez lata zaniedbań te czyste powietrze w wielu sytuacjach było towarem deficytowym – stwierdził Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że dom nieocieplony zużywa dwa razy więcej węgla do ogrzania niż dom ocieplony.

- Zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – dodał premier.

Problem w tym, że w nowym pilotażowym programie rządowym mają uczestniczyć wyłącznie miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców, a więc nie „załapie się" np. Rybnik, miasto, które znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce na liście WHO. Nie będzie też np. Sosnowca, który również dusi się w smogu.

W Rybniku odebrano to jako skandal

- Rybniczanie nie będą mogli ubiegać się o środki na termomodernizację domów z rządowego programu STOP SMOG, choć mają najgorsze powietrze w Europie - pisał na gorąco na swoim profilu na Facebooku Marek Krząkała, poseł PO.

Natomiast Piotr Kuczera, prezydent Rybnika zapowiada, że będzie walczył o to, by Rybnik znalazł się w nowym programie rządowym.

- Cieszę się, że rząd robi kolejny krok w kierunku poprawy powietrza w Polsce. Jednak jest dla mnie rzeczą absolutnie niezrozumiałą, że w przedstawionym programie nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na liście WHO - mówi nam Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- W ubiegłym roku przedstawiciele wszystkich tych miast zostali zaproszeni przez marszałka senatu na spotkanie, na którym usłyszeliśmy, że rządowy program dotyczący powietrza jest opracowywany. Wówczas nikt nie mówił o tym, że część z zaproszonych do rozmów miast zostanie z programu wyłączona. Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców powoduje dzielenie obywateli - mówi Piotr Kuczera.

- Zrobię wszystko, co możliwe by Rybnik znalazł się w tym programie. Rybnicki samorząd od wielu lat angażuje się w działania na rzecz walki ze smogiem na różnych polach, wprowadzamy ekologiczne rozwiązania w miejskich budynkach, wspieramy finansowo mieszkańców, angażujemy się w przygotowanie rozwiązań prawnych i działania edukacyjne w tym obszarze na forum ogólnopolskim. Dlaczego w takim momencie zostajemy wyłączeni? - pyta prezydent Rybnika.

- Będę dążył do wyjaśnienia tej sytuacji, jestem otwarty na każdą formę dialogu w tym temacie, zdrowie mieszkańców Rybnika jest równie ważne, co mieszkańców innych miast - zapowiada Piotr Kuczera.

Prezydent Sosnowca: Decyzja rządu jest niezrozumiała

- Decyzja rządu jest dla nas, delikatnie rzecz ujmując, niezrozumiała, dlaczego pominięto w programie duże miasta, które szczególnie mocno borykają się ze smogiem. Natomiast liczymy na to, że nie jest to ostatnie słowo w tej kwestii – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Mamy nadzieję, że wspólne działanie miast pominiętych w programie rządowym doprowadzi do tego, że pieniądze jednak się znajdą dla tych miast, w których stężenie pyłów jest największe. Będziemy starali się wpłynąć na to, by coś się zmieniło w tej kwestii – zapowiada prezydent Sosnowca.

Poseł PiS z Rybnika, Czesław Sobierajski, mówi o pomyłce

- Nie znam szczegółów. Ale niemożliwe by Rybnika nie było na liście miast zakwalifikowanych do programu, skoro w skali Polski, niestety często Rybnik odnotowany jest jako najgorsze miasto pod względem zanieczyszczenia powietrza. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było Rybnika, bez względu na to, ile by liczył mieszkańców – mówi Czesław Sobierajski, poseł PiS z Rybnika.

Tłumaczy, że to pomyłka.

- Jak ktoś napisał tak (red. pominął Rybnik), to nieroztropnie, nie miał świadomości, że na Śląsku są duże miasta, które liczą więcej niż 100 tys. mieszkańców. Zdecydowanie, to na pewno jakaś pomyłka. To wstępne założenia. Jakby jednak tak było (red. Rybnik miałby nie uczestniczyć w programie), to musi to być zmienione. Jestem członkiem komisji środowiska i będę poruszał ten temat. Na pewno Rybnik będzie w programie. Będę postulował by zmienić założenia - nie liczba mieszkańców, ale istota sprawy jest ważna – dodaje Sobierajski.

Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, widzi ogromną szansę. Miasto liczy tylko 25 tys. mieszkańców

- W grudniu ubiegłego roku premier Morawiecki w Programie dla Śląska ogłosił, że Żywiec i Pszczyna mogą liczyć na wsparcie. Nie ukrywam, że wiążemy z tym wielkie nadzieje. W ostatnich doniesieniach dowiadujemy się, że rząd wprowadzi pilotażowy program finansowania termomodernizacji dla najuboższych gospodarstw domowych. Wiele wskazuje na to, że gmina Pszczyna będzie w nim ujęta - cieszy się Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

- Nie znamy szczegółów, jednak widzę w nim ogromną szansę. Jesteśmy gotowi na przyjęcie środków. W Programie Ograniczania Niskiej Emisji zdiagnozowaliśmy potrzeby zarówno dotyczące wymiany kotłów jak i termomodernizacj budynków. Wielokrotnie mówiłem o tym, że małe gminy bez wsparcia rządowego nie są w stanie szybko i skutecznie uporać się z ograniczaniem niskiej emisji. Musimy wprowadzać kompleksowe i systemowe rozwiązania. Jednym z nich jest zapowiadany pilotaż - dodaje Skrobol.

- Obecnie realizujemy program wymiany kotłów, mamy zaplanowanych wiele działań, jednak środki, którymi dysponujemy wydłużają drogę do osiągnięcia zamierzonych celów. Niedawno wspólnie z Greenpeace i innymi samorządami wystosowaliśmy apel do Ministra Energii o przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla oraz wprowadzenie systemu kontroli i certyfikacji. To także poważny oręż w walce ze smogiem - dodaje burmistrz Pszczyny.

Grzegorz Janik, poseł PiS: Śmieszy mnie walka posłów PO o powietrze. Jego jakość to efekt zaniechań poprzednich rządów
- Jakość powietrza to efekt wieloletnich zaniechań poprzednich rządów. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości potwierdza, że Polska za rządów PO (w latach 2007-2015 bo tych lat dotyczy wyrok) nie stworzyła skutecznego systemu ochrony przed zanieczyszczeniami.
Jesteśmy niechlubnymi zwycięzcami rankingu Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego śmieszy mnie dzisiejsza walka posłów Platformy Obywatelskiej o czyste powietrze w kraju jak również w Rybniku - mówi Grzegorz Janik, poseł PiS.

Tłumaczy, że rząd, posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości nie odwracają się od problemu zanieczyszczonego powietrza jak nasi poprzednicy. - Tylko wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie poprawić jakość powietrza którym oddychają nasze dzieci, rodzice, dziadkowie. Tym samym powietrzem oddychamy my posłowie - mówi Janik.

- Proszę mi wierzyć pilotuję sprawę walki ze smogiem i mam na uwadze dobro mieszkańców mojego miasta Rybnika - dodaje poseł PiS.

Tłumaczy, że rządowy program termomodernizacji zakłada wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych korzystających z paliw stałych. Mniej zamożne gospodarstwa mogą liczyć na sfinansowanie ze środków publicznych 100% kosztów termomodernizacji.
Pierwszym krokiem jest podpisanie porozumienia z jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski – Skawiną. W najbliższych miesiącach rząd będzie rozmawiać z władzami innych gmin i ustalać warunki zawarcia podobnych porozumień.

- W chwili obecnej pod uwagę brane są 22 miasta poniżej 100 tyś. mieszkańców w Polsce pod względem zanieczyszczeń w powietrzu. Program nie kończy się w tym roku dlatego będę walczył o to aby Rybnik bezwzględnie był na listach programów walki ze smogiem, które będzie przygotowywał rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówi Grzegorz Janik.

TE MIASTA NIE BĘDĄ UCZESTNICZYĆ W PROGRAMIE ANTYSMOGOWYM

Miasta województwa śląskiego powyżej 100 tysięcy mieszkańców

 • Bielsko-Biała – 173 tys. mieszkańców
 • Bytom - 172 tys. mieszkańców
 • Chorzów – 110 tys. mieszkańców
 • Częstochowa – 231 tys. mieszkańców
 • Dąbrowa Górnicza – 123 tys. mieszkańców
 • Gliwice – 184 tys. mieszkańców
 • Katowice – 303 tys. mieszkańców
 • Ruda Śląska – 141 tys. mieszkańców
 • Rybnik – 140 tys. mieszkańców
 • Sosnowiec – 210 tys. mieszkańców
 • Tychy – 128 tys. mieszkańców
 • Zabrze – 177 tys. mieszkańców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Materiał oryginalny: Skandal: miasta z woj. śląskiego nie są ujęte w rządowym programie antysmogowym - Dziennik Zachodni

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ania
Najbardziej zanieczyszczone miasta smogiem nie dostana dotacji na slasku a moze rzadzacym nie podoba sie sląsk, bo nie chcieli zmienić placu Szefczyka nazwę na inna ,bo jest to nie zrozumiale dlaczego akurat miasta sląskie.
H
Hajnel z Laurahity
A dyc to je nastympny punkt...programu dla Sloska...., kerego cel jest dokonac eksterminacji rodowitych Gornoslazakow przez polskich okupantow. P(o)sel Pieta szykuje sie juz do "Endlösung"'u.
G
Gość
Slonzoki bierymy sprawy w swoje rynce i wypier.....omy wszystkich niyslonzoków
777
A POTYM PRZIJEDZIE SMIECIARKA I WSZYSKO ZMIYSZO I ZBIKSUJE =TAK DZIAŁO POLSZA POLTONIA AFA ROZUM I LOGIKA.
J
Jal
Racja
z
ze wsi
Godów, Wodzisław to też Śląsk, w przeciwieństwie do wspomnianego w artykule Sosnowca, tak więc tytuł artykułu co najmniej naciągany.
t
totalitaryzm
pora uchwalić minimalną emeryturę na 3500zł a płacę na 5000zł . Oczywiście dla tych, którzy udokumentują przynależność do rządzącej partii.
Czas na zmiany totalne.
w
w oparach absurdów
Przecież biurwy to żelazny elektorat władzy, niezależnie od tego kto ją sprawuje. Aktualnie od 29 lat władzę sprawuje episkopat.
G
Gość
przed którą namiestnicy partyjni klękają i pełzają.
d
dobra zmiana trwa
tutaj za forsą. Zagłosują tak jak sobie zażyczy namiestnik boży na Śląsk .
G
Gość
To nie jest skandal. Miastom śląskim nie zagraża już smog, gdyż na Śląsku osiągnął on poziom kilka razy wyższy
777
AlE BYTOM MO ZYSKI POLACKIE CAŁE HASIE z uE DO POLACKICH CFANYCH ZŁODZIEJI A EKO SPALARNI ODPADÓW NIYMA BO HASIE W LESIE ANI ATOMOWY ELEKTROWNI.
A
Arturo333
Po co pieniadze dawac tam, gdzie najgorsze zapylenie powietrza? Daje sie tam, gdzie jest najczystrze, robi sie badania i sie trąbi że sukces!
s
ss
Przedstawicieli Jezusa europy ktory nikomu kszyfdy nie uczynil. Bo tak go uczyli na lekcjach historii w szkolach,narodu bohaterow i herosow umierajacych z okrzykiem Nich zyje polska. Zdolnego do nadzwyczajnych czynow na polach walki. Slask to jednak nie polska PRAWDA????
m
mby3zr9jt
Wy - ci. u.le macie kopać węgiel i zdychać w smrodzie.
Od tego jesteście kopidoły.
Chorzów 110 tysięcy mieszkańców to niezły żart.
110 tysięcy ale tylko na papierze u Kotali.
Chorzów to bandyckie śmierdzące pseudo-miasto gdzie władza abdykowała na rzecz kiboli a straż miejska i policja chowa się po bramach s. ra..jąc ze strachu.
Dodaj ogłoszenie