Skarbimierz Osiedle - Keiper nie rezygnuje z fabryki

Jarosław Staśkiewicz [email protected] 077 44 43 425
W maju ubiegłego roku prezes koncernu Elmar Deegener wspinał się na kamień węgielny przyszłej fabryki. Dziś zakład jest już niemal gotowy, a fotele zaczną zjeżdżać z taśm we wrześniu. (fot. Jarosław Staśkiewicz)
W maju ubiegłego roku prezes koncernu Elmar Deegener wspinał się na kamień węgielny przyszłej fabryki. Dziś zakład jest już niemal gotowy, a fotele zaczną zjeżdżać z taśm we wrześniu. (fot. Jarosław Staśkiewicz)
230 osób zacznie wkrótce pracę w fabryce siedzeń do aut powstającej na dawnym lotnisku. Kryzys w branży nie zniweczył planów koncernu.

Przestoje w produkcji aut, zwolnienia, bankructwa firm - wieści, które w ostatnim roku nadchodzą z rynku motoryzacyjnego nie wróżą nic dobrego. Na szczęście plany koncernu Keiper Recaro Group związane z najnowszą inwestycją w Skarbimierzu Osiedlu pozostają bez zmian.

Zobacz: Walce: Niemiecki kapitał, polski sukces B+K

- Wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja w branży, nie ukrywamy, że przeżywający problemy GM to nasz klient, a jednym z powodów budowy fabryki są zamówienia stelaży siedzeń do astry IV. Ale to nie jest jedyny nasz klient i patrzymy na przyszłość optymistycznie - uspokaja Ewa Dźwierzyńska-Kabat, kierownik działu personalnego w Keiper Polska.

Na olbrzymiej hali produkcyjnej w Skarbimierzu trwa instalowanie maszyn i sprzętu, prowadzona jest też produkcja testowa.

- Rozpoczęcie produkcji seryjnej zaplanowane jest na wrzesień tego roku - zapowiada Dźwierzyńska-Kabat.

Gotowe są już wszystkie hale: produkcyjna, magazynowe i pomieszczenia biurowe. Teraz przyjdzie czas na wykańczanie wnętrz i meblowanie biur.

Zobacz: Instalacja w Zakładach Azotowych Kędzierzyn za 250 mln zł

A rekrutacja - jak zapewniają w firmie - idzie pełną parą. Keiper ma już skompletowaną kadrę kierowniczą i jest w trakcje zatrudniania pracowników produkcji: monterów, operatorów maszyn, specjalistów do działu przygotowania produkcji, logistyki, inżynierów działu jakości i pracowników utrzymania ruchu.

Łącznie do końca roku zatrudnienie znajdzie tu około 230 osób

- W perspektywie 4-5 lat planujemy zatrudnienie na poziomie od 400 - 600 pracowników - zapewnia szefowa działu personalnego Keipera w Skarbimierzu.

To wszystko jest możliwe dzięki temu, że koncern zadbał o dywersyfikację produkcji. Mówiąc prościej: nie koncentruje się wyłącznie na jednym produkcie i jednym odbiorcy.

Hitem wyjeżdżającym z podbrzeskiej fabryki mają być kompletne fotele do kabin ciężarówek, wyposażone w miękkie siedziska, skórzane obicia, elektronikę i pneumatykę.

- Wiadomo, że kierowcy tirów i producenci ciężarówek stawiają większe wymagania, dlatego to jest wyzwanie dla naszych inżynierów i centrum technologicznego - podkreślają w Keiperze.

Zobacz: Marcin Piętka kieruje budową opolskiego amfiteatru

- Produkcja będzie zindywidualizowana dla konkretnych marek i modeli aut. Począwszy od koloru dopasowanego do logo marki po materiał zastosowany do tapicerki. A fotele będą produkowane w systemie „just in sequence”, co oznacza, że będą montowane w odpowiedniej sekwencji i czasie zaplanowanym przez klienta - wyjaśnia Michał Wyrwał, kierownik Działu Logistyki.

Produkty firmowane przez Keiper będą jeździły w samochodach potentatów w produkcji ciężarówek - firma będzie montowała fotele w ciężarówkach volvo, scania, renault i man.

Co ciekawe, fabryka w Skarbimierzu będzie jedynym zakładem Keipera wytwarzającym fotele do ciężarówek.

- Takie zróżnicowanie produkcji pozwala nam spać spokojnie - dodaje Dźwierzyńska-Kabat.

Oficjalne otwarcie fabryki planowane jest na jesień.

Pod lupą

Keiper jest uznanym w świecie motoryzacji pionierem w dziedzinie kompleksowych rozwiązań dotyczących siedzeń, przeznaczonych do samochodów osobowych.

Zobacz: Mieszkańcy Zdzieszowic nie chcą ocynkowni w sąsiedztwie

Zajmuje się produkcją stelaży do foteli, mechanizmów regulujących wysokość siedzeń i kąt nachylenia oparć, zagłówków, prowadnic do foteli oraz dźwigni odryglowujących.

Dość powiedzieć, że fotele w praktycznie co czwartym aucie wyjeżdżającym ze światowych fabryk mają elementy konstrukcyjne wyprodukowane pod marką Keiper.

Ważne

W powiecie brzeskim na koniec czerwca bez pracy pozostawało 5,6 tys. osób, a bezrobocie wynosiło nieco ponad 17 procent. W ciągu miesiąca z rejestrów PUP ubyło ponad 230 osób.

Jednocześnie przybywa chętnych na dotację przyznawaną osobą zakładającą własną działalność. PUP wydał na ten cel w tym roku już 4 mln zł i liczy na dodatkowe pieniądze z ministerstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska