Składki na Fundusz Pracy. Dla kogo są obowiązkowe?

Jotel
Radosław Siczewski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
Radosław Siczewski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
Radosław Siczewski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu odpowiada na pytania czytelników na temat składek odprowadzanych na fundusz pracy.

Elżbieta: Czy składki na Fundusz Pracy trzeba płacić obowiązkowo?

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy składki na Fundusz Pracy trzeba opłacać za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne opłacają składki na Fundusz Pracy w wysokości 2,45% od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na miesiąc:

  1. minimalne wynagrodzenie (w 2012 r. - 1500 zł);
  2. 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2012 r. - 1200 zł);
  3. 50% minimalnego wynagrodzenia w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (w 2012 r. - 750 zł).

Zobacz: Przeliczanie emerytur przez ZUS

Ryszard z Prudnika: Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacam wszystkie składki na ZUS. 25 maja br. ukończę 60 lat. Czy prawdą jest, że wówczas będę zwolniony z opłacania składki na Fundusz Pracy

Tak, od 1 lipca 2009 r. składek na Fundusz Pracy nie opłaca się za osoby, które ukończyły 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Gdy osiągnięcie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca.

Zwolnienie to stosuje się m.in. w przypadku osób pracujących, wykonujących umowy agencyjne lub umowy-zlecenia oraz osób prowadzących działalność.

W Pana przypadku zostanie Pan zwolniony z opłacania składki na FP od 1 czerwca 2012 r.

Zobacz: Zmiany w programie Płatnik od 2012 roku

Czytelnik: Czy składki na Fundusz muszą płacić wszyscy czy są jakieś wyjątki? Słyszałem, że z takich ulg mogą skorzystać firmy zatrudniajace osoby niepełnosprawne.

To prawda, składek na Fundusz Pracy nie trzeba opłacać za pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z takiej możliwości mogą skorzystać: przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Opieki nas Ociemniałymi, Zakład Opieki Niewidomych w Laskach oraz zakłady aktywności zawodowej.

Ponadto pracodawca oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy:

  1. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z takiego urlopu;
  2. przez okres 12 miesięcy za osoby zatrudnione, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Zwolnienia te obowiązują od 01.07.2009 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska