Sklepienie opolskiej katedry w połowie gotowe. Będą też nowe lampy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Sklepienie od chóru do tzw. starej ambony jest gotowe.
Sklepienie od chóru do tzw. starej ambony jest gotowe. Krzysztof Ogiolda
Trwają prace przy odnowieniu wnętrza katedry w Opolu. Gotowa jest już połowa sklepienia. Do końca marca ze świątyni powinny zniknąć rusztowania.

Częściowo rusztowania już zostały rozebrane – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - Zakończyły się prace na sklepieniu od chóru po tzw. starą ambonę. Trwa renowacja w przedniej części kościoła z prezbiterium włącznie. Jesteśmy z firmą umówieni, że do końca marca rusztowań w środku katedry nie będzie. To pozwoli bez żadnych przeszkód przygotować się do świętowania Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Po dwóch latach „wygnania” do kościoła seminaryjnego wrócą też do katedry święcenia kapłańskie.

Nie oznacza to jednak całkowitego zakończenia prac we wnętrzu. Na odnowienie czeka jeszcze podchórze i przedsionek oraz trzy boczne kaplice: Piastowska, św. Anny i św. Jadwigi Śląskiej.

- Napisaliśmy kilka projektów – dodaje ks. dr Klinger. - Na podchórze z RPO, przez pośrednictwo urzędu marszałkowskiego, na kaplice boczne do władz Opola oraz do dwóch ministerstw. Podchórze nie będzie skuwane. Cokoły filarów są kamienne, ale zostały kiedyś przemalowane olejną farbą. One zostaną przywrócone do pierwotnego charakteru. Ponownie jak lico samego chóru. Reszta podchórza zostanie fachowo zabezpieczona i pomalowana. Tynki pozostaną również w prezbiterium ze względu na barokowy charakter wystroju.

W świątyni zaczął się też montaż nowych lamp (są one wykonywane przez metaloplastyka ze Strzelec Opolskich). Wybrano model w kształcie okręgów z żarówkami energooszczędnymi, które będą świecić w dół i – jeśli będzie potrzeba - także do góry. Będą też one zaopatrzone w oświetlenie ewakuacyjne (będzie ono świecić na wypadek awarii elektryczności). Na razie zawieszono pierwsze cztery lampy. Docelowo będzie ich w nawie głównej i w nawach bocznych – 16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska