Skromni, wrażliwi, nieobojętni

Krzysztof Baranowski
Po raz drugi wśród opolskich nastolatków wybrano ośmiu wspaniałych. Wczoraj laureatom wręczono nagrody.

Uroczystość odbyła się w sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Konkursowi pod nazwą "Ośmiu Wspaniałych" patronują samorządy wojewódzkie. W Polsce po raz pierwszy odbył się w 1992 r w Warszawie. Zainicjowała go posłanka Joanna Fabisiak. Obecnie ma już ogólnopolską rangę. Organizuje się go w 50 miastach. Od dwóch lat odbywa się także na terenie województwa opolskiego. Konkurs ma dwa etapy. W każdym z nich wybiera się osiem osób zasługujących na uznanie ze względu na zaangażowanie w działalność społeczną. Kandydatów zgłaszają szkoły, samorządy, organizacje społeczne. instytucje i organizacje pozarządowe itp. Wszyscy Wspaniali wybrani na szczeblu lokalnym uczestniczą w ogólnopolskim finale, podczas którego wybiera się także ósemkę laureatów. W ubiegłym roku finalistą ogólnopolskiej edycji został nagrodzony wcześniej w Opolu Wojciech Wilczewski.
W tym roku na Opolszczyźnie zgłoszono 25 młodych ludzi zasługujących na miano wspaniałych. W większości są to uczniowie szkół średnich, choć znalazło się też troje gimnazjalistów. Większość z nich zaangażowała się w pracę na rzecz dzieci. Pracują jako wolontariusze w domach dziecka, współpracują z gminnymi ośrodkami pomocy rodzinie, organizacjami charytatywnymi itp. Starają się ustrzec ich od uzależnień, organizują pomoc materialną itp. Spora grupa pomaga osobom starym, chorym i samotnym.
W swoich wystąpieniach wszyscy laureaci podkreślali, że nie robią nic szczególnego, a wrażliwość na ludzką krzywdę nie jest niczym szczególnym wśród ich rówieśników.
Ośmiu laureatów konkursu otrzymało atrakcyjne nagrody, między innymi wycieczkę zagraniczną i roczny kurs językowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska