Skuteczna i szybka interwencja

Materiał partnera zewnętrznego
Budowany gazociąg przebiega przez tereny rolne i działki gruntowe.
Budowany gazociąg przebiega przez tereny rolne i działki gruntowe.
Wiceburmistrz Krzysztof Reinert wystosował pismo do firmy Gaz - System Oddział w Świerklanach w sprawie procesu rekultywacji i podpisywania protokołów wstępnych przekazania działki właścicielowi z związku z budową gazociągu na terenie Gminy Gogolin. A to z uwagi na liczne wnioski osób prywatnych, które miały wątpliwości co do sposobu przeprowadzania procedury wstępnego przekazania działki właścicielowi przez podwykonawcę zadania- prywatną firmę z województwa opolskiego.

Po zakończeniu robót związanych z posadowieniem gazociągu - wykonawca robót budowlanych został zobowiązany do rekultywacji i odtworzenia zagospodarowania terenów rolniczych / leśnych, zarówno tych należących do Gminy Gogolin, jak również do osób prywatnych. Realizację prac mieli ocenić właściciele działek, wypełniając specjalny protokół. Niestety, do Urzędu Miejskiego w Gogolinie wpłynęły zażalenia, iż prace związane z rekultywacją nie są przeprowadzone prawidłowo, na protokołach przedstawiony został odgórny pozytywny wynik oceny prac, a sama procedura podpisywania protokołów odbywała się w miejscu zamieszkania właściciela, bez zapoznania się ze stanem faktycznym rekultywacji w terenie. Dlatego samorząd gminy Gogolin zwrócił się z prośbą do Inwestora - spółki Gaz- System o wyjaśnienie tej sprawy i podjęcie interwencji.

Spółka Gaz - System wystosowała już oficjalne oświadczenie, w którym przeprasza właścicieli nieruchomości za zaistniałą sytuację związaną z procesem rekultywacji i podpisywania protokołów wstępnych. Samorząd otrzymał także zapewnienie, że Wykonawca zadania zaprzestanie przedkładania protokołów w uzupełnionej formie, sugerującej pozytywny wynik odbioru rekultywacji. Wykonawca robót został także wezwany do podjęcia natychmiastowych działań w celu doprowadzenia terenu po budowie do należytego stanu uwzględniając zgłaszane przez właścicieli zastrzeżenia. Spółka Gaz - System przedstawiła także informacje o dalszych etapach zwrotu nieruchomości właścicielom oraz o postępowaniu odszkodowawczym.

Wykonawca robót IDS-BUD S.A. rozpoczął już etap pisemnego zawiadamiania właścicieli nieruchomości o zakończeniu robót budowalnych i prowadzonych czynnościach związanych z opisem działki przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tym etapie zostanie sporządzony protokół 14.6 pn. „Protokół z opisania stanu zagospodarowania nieruchomości (działki) po zakończeniu robót budowalnych”. Właściciele nieruchomości zostaną poproszeni m.in. o podanie do protokołu danych o prowadzonych uprawach, czy informacji o korzystaniu z dopłat, jak również będą mogli wnieść swoje uwagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie