Śladami Powstania '44. Niezwykłe historie sierpniowego zrywu. Przedstawiamy wyjątkową akcję naszej redakcji

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
Śladami Powstania '44. W tym roku, 1 sierpnia, obchodzimy 75. rocznicę Godziny "W". W 1944 roku Armia Krajowa podjęła decyzję o rozpoczęciu narodowego zrywu. Tysiące żołnierzy, z biało czerwonymi-opaskami, stanęło do boju punktualnie o godzinie 17. "Hej, chłopcy, bagnet na broń" - tak brzmi jeden z powstańczych hymnów. I dalej: "Nowa Polska zwycięska jest w nas i przed nami". Dziś po 75. latach od tego wydarzenia oddajemy cześć tym, którzy sięgnęli po broń.

Śladami Powstania '44. Niezwykłe historie sierpniowego zrywu

"Hej, chłopcy, bagnet na broń
Długa droga, daleka, przed nami
Mocne serca a w ręku karabin"

Słowa Krystyny Krahelskiej, napisane sporo przed 1 sierpnia 1944 roku stały się jednym z hymnów Powstania Warszawskiego. Śpiewano go na barykadach, w okopach i w piwnicach - gdzie wieczorami żołnierze dodawali sobie otuchy.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - dziennikarze warszawa.naszemiasto.pl - przygotowali specjalną akcję. Już na tydzień przed Godziną "W" zaprosiliśmy naszych Czytelników do Zamku Królewskiego na spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach. Kulminację wydarzeń zaplanowaliśmy - co oczywiste - na 1 sierpnia.

Siedem niezwykłych filmów wideo

W czwartek - 1 sierpnia - punktualnie o godz. 12 pokażemy Wam pierwszy odcinek cyklu "Śladami Powstania '44". Razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego zajmujemy się miejscami, które stały się symbolami niepodległościowego zrywu - jak Prudential, przed którym oddano jedne z pierwszych strzałów, jeszcze przed Godziną "W". Przypominamy także nieco zapomniany stadion Polonii - z tragiczną historią w tle, a także Redutę Magnet, która uniemożliwiała Niemcom przedarcie się od strony Mokotowa.

Opowiadamy o heroicznej walce zdobywców PAST-y, którzy podpalali budynek po to, by "wykurzyć" stamtąd Niemców. To zresztą jeden z największych sukcesów Powstania Warszawskiego. Udajemy się też na cmentarze wolskie, by przypomnieć heroiczną walkę żołnierzy, a także tajemnicze losy Krystyny Wańkowiczówny.

Udajemy się też w miejsce, w którym stał Pałacyk Michla. Dziś to zupełnie nowa, inna część miasta, jednak w 1944 roku walczyli tutaj powstańcy. Powstała o nich nawet piosenka. "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola...". Opowiadamy również o Twardym Froncie, który "trzymał Śródmieście". Dzięki zdobyciu Dworca Pocztowego i kamienic przy ul. Żelaznej powstanie trwało ponad dwa miesiące.

Partnerem merytorycznym akcji Śladami Powstania '44 jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziękujemy za wsparcie i pomoc, a także ekspercką wiedzę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śladami Powstania '44. Niezwykłe historie sierpniowego zrywu. Przedstawiamy wyjątkową akcję naszej redakcji - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska