Śląskie kobiety wyszły z kuchni

Anna Konopka
Anna Konopka
Wykład o dzielnych paniach ze Śląska wygłosiła prof. Joanna Rostropowicz.
Wykład o dzielnych paniach ze Śląska wygłosiła prof. Joanna Rostropowicz. Anna Konopka
Wykład. Co łączy rewolucję przemysłową z emancypacją.

Wykład o kobietach śląskiego okręgu przemysłowego wygłosiła w Bibliotece Caritas w ramach 8 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim prof. Joanna Rostropowicz.
Prelegentka przypomniała, że już na mocy prawa górniczego z 1769 roku posiadacze ziemscy mogli eksploatować złoża ze swoich majątków.

Głównym tematem spotkania nie było jednak wydobycie "czarnego złota", ale życie kobiet na Górnym Śląsku.

- Kto chce je poznać, powinien przeczytać książkę Valeski von Bethusy-Huc - polecała pani profesor. - Zostawiła obraz Górnego Śląska w swoich nowelach i powieściach. Jak na owe czasy była to kobieta wyemancypowana, chętnie rozmawiała z wieśniakami i opisywała ich codzienne życie.

Zdaniem prof. Rostropowicz na przełomie XIX i XX w. kobiety śląskie były bardzo aktywne. Prowadziły salony, gdzie czytano poezję i nieraz były pisarkami. Nie bały się wyrażać własnego zdania - także na temat polityki i religii. Jedną z "wielkich" śląskich kobiet była Lina Morgenstern.

- Urodziła się w 1830 r. we Wrocławiu, pochodziła z bogatej żydowskiej rodziny i była wielką społecznicą. W czasie Wiosny Ludów powołała dla biednych, tzw. stowarzyszenia groszowe, a w latach 60. XIX wieku kuchnie ludowe. Kiedy mąż stracił majątek, to ona utrzymywała liczną rodzinę. Założyła sześć przedszkoli i zakład, w którym kształcono przedszkolanki. Lina udowodniła, że śląskie kobiety wyszły z kuchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska