Ślązacy chcą być uznani przez Sejm za mniejszość etniczną

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W województwie opolskim zebrano ponad 12 tysięcy podpisów za zmianą ustawy. - Liczyliśmy na trochę więcej, ale to też jest dobry wynik - uważa Piotr Długosz (na zdjęciu pierwszy z lewej).
W województwie opolskim zebrano ponad 12 tysięcy podpisów za zmianą ustawy. - Liczyliśmy na trochę więcej, ale to też jest dobry wynik - uważa Piotr Długosz (na zdjęciu pierwszy z lewej). Sławomir Mielnik
Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie zmartwiło się wykreśleniem z KRS-u, a cieszy się zebraniem 140 tysięcy podpisów.

W ciągu kilku dni członkowie SONŚ dostali dwie wiadomości - złą i dobrą. Zła to wykreślenie stowarzyszenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

- Po konsultacjach naszego pełnomocnika okazuje się, że sprawa jeszcze nie jest zakończona - mówi lider SONŚ Piotr Długosz. - Nadal posiadamy osobowość prawną. Pewnie ostatecznie to wykreślenie nastąpi, ale potrwa to kilka miesięcy i przed nami jeszcze kilka rozpraw. Po wykreśleniu będziemy działać nadal jako stowarzyszenie zwykłe, bez osobowości prawnej. Ponieważ nie korzystaliśmy dotąd z zewnętrznych dotacji, niewiele to w naszej działalności zmieni.

Będzie zmiana ustawy?

Sukcesem stowarzyszenia Ślązaków jest zebranie 140 tysięcy podpisów (potrzeba 100 tysięcy) pod projektem zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. W założeniu inicjatorów ma ona polegać na dopisaniu Ślązaków do listy mniejszości etnicznych.

- Otrzymaliśmy z Sejmu informację, że ten projekt trafi wkrótce do pierwszego czytania - dodaje Piotr Długosz. - I nie sądzę, by tuż przed wyborami samorządowymi posłowie którejkolwiek partii zdecydowali się odrzucić go od razu w pierwszym czytaniu. Jeśli projekt obywatelski zostanie skierowany do sejmowej komisji, prace nad nim będą kontynuowane także w kolejnej kadencji.

Jeśli zmiana zostanie uchwalona, Ślązacy będą mieli prawo m.in. do nauczania języka śląskiego i używania go w gminach jako języka pomocniczego. Będą też mogli ustawić tablice ze śląskimi nazwami miejscowości. Nie przysługuje im natomiast zwolnienie z 5-procentowego progu w wyborach do Sejmu - jest to wyłącznie przywilej mniejszości narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska