SLD donosi do prokuratury na wojewodę opolskiego. Poszło o zmianę nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na Jerzego i Ryszarda Kowalczyków

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Skoro terroryzm w Polsce jest karalny, zdecydowaliśmy się to zawiadomienie złożyć - mówił dziś na konferencji prasowej zwołanej przed budynkiem prokuratury Józef Ciupek (z prawej). Z lewej rzecznik prasowy SLD w Opolu Janusz Spiegel.
- Skoro terroryzm w Polsce jest karalny, zdecydowaliśmy się to zawiadomienie złożyć - mówił dziś na konferencji prasowej zwołanej przed budynkiem prokuratury Józef Ciupek (z prawej). Z lewej rzecznik prasowy SLD w Opolu Janusz Spiegel. Krzysztof Ogiolda
Organizacja miejska SLD w Opolu złożyła w prokuraturze rejonowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wojewodę opolskiego. Zdaniem działaczy tej partii wojewoda popełnił przestępstwo z artykułu 255 & 3 Kodeksu karnego przez to, że wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na nazwę Jerzego i Ryszarda Kowalczyków.

„Czyn braci Kowalczyków, zniszczenie auli WSP, w świetle obowiązującego prawa w Polsce, a także w krajach całego świata jest uznawany za akt terroru zagrażający zdrowiu i życiu ludzi” - czytamy w dokumencie podpisanym przez lidera SLD w Opolu Józefa Ciupka. „Podkładanie bomb spotyka się z potępieniem na całym świecie. Wyjątkiem jest Polska, gdzie ze względów politycznych z terrorystów robi się bohaterów”.

- Nikt z partii opozycyjnych nie zauważył tego przestępstwa - mówił dziś na konferencji prasowej zwołanej przed budynkiem prokuratury Józef Ciupek. - Skoro terroryzm w Polsce jest karalny, zdecydowaliśmy się to zawiadomienie złożyć. Bo kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na rok. Tymczasem nazwanie ulicy imieniem braci Kowalczyków jest nie tylko pochwałą, ale może być zachętą do działań terrorystycznych dla osób, którym nie podoba się aktualna sytuacja polityczna, a zapragną za przykładem braci Kowalczyków stać się bohaterami.

- Pan wojewoda nie rozmawiał z mieszkańcami ul. Obrońców Stalingradu - dodał rzecznik prasowy SLD w Opolu Janusz Spiegel. - Wzywamy mieszkańców, którzy poniosą koszty zmiany nazwy ulicy, by rachunek wysyłali na adres pana wojewody.

CZYTAJ Dekomunizacja ulic w Opolu. Miasto ma już ulicę upamiętniającą braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków

Wojewoda o zmianie nazw ulic w Opolu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kulawa Jolka
W dniu 01.02.2018 o 12:13, Ucho Prezesa napisał:

 Wróćmy do tematu - czy, a jeśli tak, to kto "pluje Panu w twarz"? :ph34r:

 

Temat trollu jest nie o pluciu a o terrorystach których PiS wynosi na ołtarze a opolski Wojewoda chcąc wybić się ponad bagno pisorkowe nazwał ich imieniem ulicę w naszym mieście bez zgody mieszkańców . Co masz w tym temacie do powiedzenia ? Nie uważasz że trzeba by ich może jeszcze zgłosić do Rzymu z prośbą o beatyfikację ?

P
Prawda leży tam gdzie leży

o taaaak...kto jak kto ale sld DONOSIC potrafi ... w końcu 70 komunizmu nauczyło "technik". Mateczka partia wiecznie żywa

U
Ucho Prezesa

Pani Sabrino, nie jestem ślepy ;)

S
Samanta Blumstein
W dniu 01.02.2018 o 10:07, Ucho Prezesa napisał:

Panie Olafie, nie jesteśmy na "ty".Na pytania odpowiada Pan pytaniami, niczym się Pan nie różni od tego, który się "zatarł".Ponowię pytanie: czy ktoś Panu "pluje w twarz"? Jeśli tak, to kto?

NIE ODPOWIADA SIĘ PYTANIAMI NA PYTANIA !!!!!!!!!!!!!!   :P  :P  :P 

U
Ucho Prezesa
W dniu 01.02.2018 o 11:50, Olaf Leniuchowicz napisał:

Spodziewałem się że udowodnisz prawdziwość twierdzenia zgodnie z którym poziom odwagi u mężczyzny jest wprost proporcjonalny do wielkości jego przyrodzenia. :DSkoro więc tą kwestię już sobie wyjaśniliśmy możesz wrócić do tematu dyskusji. :D

 

Konotacje i zależności iście kosmiczne jak np. to że wierzchołki trzech piramid w Gizie tworzą trójkąt pitagorejski, którego stosunek boków wynosi 3:4:5 i to, że piramida Cheopsa od końca lutego do połowy października nie rzuca w południe żadnego cienia... :D

 

Brawo!

 

Wróćmy do tematu - czy, a jeśli tak, to kto "pluje Panu w twarz"? :ph34r:

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 01.02.2018 o 10:07, Ucho Prezesa napisał:

Panie Olafie, nie jesteśmy na "ty".Na pytania odpowiada Pan pytaniami, niczym się Pan nie różni od tego, który się "zatarł".Ponowię pytanie: czy ktoś Panu "pluje w twarz"? Jeśli tak, to kto?


Nie jestem zainteresowany dyskusją poza wyznaczonym tematem. :D
I jesteśmy na TY, przyzwyczaj się. Na PAN być może będziemy jak się przedstawisz z imienia i nazwiska :D
U
Ucho Prezesa
W dniu 01.02.2018 o 08:47, Olaf Leniuchowicz napisał:

Uciekasz od tematu jak ten co mi tu wykładał i się zatarł w swojej niewiedzy. :lol:Dlaczego łączysz SLD z donosicielstwem?Czy to oni chcą wprowadzić do polskiej rzeczywistości opłacanych z naszych podatków kapusi ładnie nazwanych sygnalistami? To chyba coś na wzór niegdysiejszych TW? Historia zatoczyła koło :D

 

Panie Olafie, nie jesteśmy na "ty".

Na pytania odpowiada Pan pytaniami, niczym się Pan nie różni od tego, który się "zatarł".

Ponowię pytanie: czy ktoś Panu "pluje w twarz"? Jeśli tak, to kto?

U
Ucho Prezesa
W dniu 01.02.2018 o 07:57, Olaf Leniuchowicz napisał:

Różnimy się zasadniczo w kwestii tego co postrzegamy jako bohaterstwo i nie ma sensu się nad tym rozwodzić bo i tak nie znajdziemy tu wspólnego języka.Jednak zapytam w ten sposób - jak obecnie zostałby potraktowany ktoś kto wysadziłby pustą aulę jako miejsce spotkań partyjnego aktywu szerzącego w Polsce narodowy bolszewizm? Zapewne dla jednych byłby bohaterem a dla innych terrorystą? Rozumiesz to odniesienie czy nie ogarniasz?Natomiast co do tego czy ja z rodziną zrobiliśmy cokolwiek by PRL upadł. Nie, nie zrobiliśmy. I nie jestem z tego powodu specjalnie smutny. Smutny mogę być jedynie kiedy mimo upływu wielu lat nadal widzę brylujących na politycznych salonach PRLowskich aparatczyków, pracujących niegdyś dla komunistycznego aparatu represji, których obecna rzekomo patriotyczna władza próbuje rehabilitować i wybielać w oczach społeczeństwa plując tym samym w twarz ludziom mającym nadal w pamięci wydarzenia tamtego okresu. To jest dla mnie smutne bo całkowicie deprecjonuje sens podejmowanej wówczas walki w wyniku której wielu straciło zdrowie i życie. To jest dla mnie szczyt sqrw@*$€stwa i nic tego nie usprawiedliwia.

 

Jak domniemam wśród tych o których Pan pisze są owi "donosiciele" z SLD? :o

 

PS. Czy Panu też plują w twarz? :D

G
Gość z K-Koźla

Olaf tobie to się pomyrdoliło w czerepie!

Kowalczykowie podnieśli rękę na SB, i to się nie podobało komuchom.Dla przypomnienia, gdyby twoja pamięć szwankowała "chodziło o wystraszenie komunistycznych dygnitarzy, ale też o ich ośmieszenie.Doprowadzenie do wysadzenia auli ułatwił fakt, że bracia Kowalczykowie byli pracownikami uczelni. Bezpośrednim sprawcą był młodszy z braci Kowalczyków, Jerzy - tokarz zatrudniony w WSP. Ryszard - doktor fizyki, pracownik naukowy w Zakładzie Fizyki WSP - pomagał mu w konstruowaniu bomby.

Wybuch, który nastąpił o godzinie 0:40, był spowodowany detonacją trotylu odpalonego za pomocą przewodów elektrycznych. Nikt nie odniósł obrażeń, gdyż Jerzy Kowalczyk - wbrew późniejszym oskarżeniom prokuratorów PRL - dokładnie sprawdził, czy w godzinie detonacji w auli oraz jej pobliżu znajdowały się jakiekolwiek osoby. Eksplozja zdewastowała aulę, rozsadziła podłogę, wysadziła dach i zniszczyła wnętrze. Na zewnątrz unieruchomiła stację transformatorową, dlatego w najbliższej okolicy zapanowała ciemność. Ponadto w wyniku wybuchu zniszczone zostało archiwum, bufet i część biblioteki.

Aula WSP w Opolu była wykorzystywana przez władze PZPR, którzy organizowali tam partyjne zjazdy i konferencje; np. w marcu 1971 r. odwiedził ją premier Józef Cyrankiewicz. 7 października 1971 r., czyli w rocznicę powołania Milicji Obywatelskiej przez PKWN w 1944 r., w auli WSP świętować miał m.in. podpułkownik Julian Urantówka, komendant wojewódzki MO w Opolu. W czasie wydarzeń grudniowych sprzed niespełna roku - pełniąc obowiązki komendanta wojewódzkiego MO w Szczecinie - wydawał rozkazy strzelania do strajkujących robotników. Decyzją przełożonych „w nagrodę” został przeniesiony do Opola, gdzie do 1983 r. był komendantem Milicji Obywatelskiej, a do 1989 roku szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych."

Cześć ICH PAMIĘCI!

Czapki z głów dla bohaterskiego wyczynu, na który stać było nielicznych zarówno przed 4 czerwca 1989r jak i po, bo walka z SB-olami się jeszcze nie zakończyła, oni ze swoimi kapusiami wciąż żądzą na OPOLSZCZYŹNIE i w Kędzierzynie-Koźlu!

 

A teraz do ciebie Olafie mam pytanko-  czy ty i członkowie twojej rodziny zrobili cokolwiek, aby  czerwony - bolszewicki PRL" umarł", aby powstała demokratyczna i suwerenna RO z orłem w koronie? Jeżeli nie zrobiłeś NIC, to przestań wypisywać te swoje żałosne  kalumnie i wypociny!

 

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 30.01.2018 o 11:00, jaka szkoda napisał:

Czy nadanie nazwy ulicy jest publiczną pochwałą popełnienia przestępstwa? To nazwanie imieniem TW Wałęsy lotniska w Gdańsku też jest przestępstwem! I nie rozśmieszaj mnie, Wałęsa i szacunek?


Polskim zwyczajem jest nadawanie ulicom, placom itd nazw odnoszących się do ludzi o wielkich zasługach historycznych, lub nazw związanych z wydarzeniami o historycznej wadze i doniosłości.
Jeśli ktoś nadaje ulicy nazwę tj. imię i nazwisko przestępcy, to chyba oczywistym jest że w ten sposób pochwala popełnianie przestępstw. Czyli w mojej ocenie podlega pod określony paragraf. :D
j
jaka szkoda
W dniu 30.01.2018 o 01:24, Olaf Leniuchowicz napisał:

Słusznie, poczytaj nieuku zanim zaczniesz wypisywać bzdury.Zatarcie skazania to tzw. fikcja prawna.Powoduje uznanie faktu skazania za niebyłe, nie zaś uznanie faktu że nie popełniono przestępstwa.Osoba która skorzystała z dobrodziejstwa instytucji zatarcia skazania może więc w ramach wspomnianej fikcji prawnej twierdzić że jest osobą niekaraną. Nie oznacza to jednak że przestępstwa nie popełniła.I więcej szacunku do Lecha pajacu bo podobnie jak Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski czy Duda, został wybrany przez Naród w demokratycznych wyborach. :D

Czy myślisz tumanie, że jak mnie obrazisz, to będziesz miał rację? Negujesz mój wpis, choć swoim wpisem potwierdzasz moją rację. To jak jest z tobą?

„Fikcja prawna” ma zapis w Kodeksie Karnym.

Na czym polega zatarcie skazania (art. 106)?

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru. Skazania za przestępstwa są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Karnym. Skutkiem zatarcia skazania jest usunięcie tego faktu z dokumentacji, w wyniku czego sprawca może uchodzić za osobę niekaraną.

Czy nadanie nazwy ulicy jest publiczną pochwałą popełnienia przestępstwa? To nazwanie imieniem TW Wałęsy lotniska w Gdańsku też jest przestępstwem! I nie rozśmieszaj mnie,  Wałęsa i szacunek? 

S
Samanta Blumstein
W dniu 30.01.2018 o 07:02, Ucho Prezesa napisał:

Gen donosicielstwa pozostał? :blink:Prezes miał powiedzieć, że gorszy sort ma ten gen :D

"gorszy sort " to taka idea fix  preze -sika.

S
Samanta Blumstein
W dniu 29.01.2018 o 23:30, jaka szkoda napisał:

Po pierwsze, poczytaj o zatarciu wyroku.Po drugie, poczytaj co to jest cytat i w którym miejscu ja cytuję Wałęsę.Po trzecie, Wałęsa to nie wyrocznia i autorytet, tylko przypadkiem sprawował wtedy (w 1993) urząd prezydenta RP i wykonywał swoje obowiązki. 

PO pierwsze POczytałam

PO drugie POczytałam

PO trzecie , przypadkiem to ciebie spłodzono - jaka szkoda. :P

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 29.01.2018 o 19:22, jaka szkoda napisał:

W 1993 roku prezydent Lech Wałęsa podjął decyzję o zatarciu wyroków skazujących obu braci Kowalczyków oraz przywrócił im prawa obywatelskie.Zgodnie z obowiązującym prawem nie było żadnego przestępstwa, a przypominanie tego publicznie skutkuje procesem o zniesławienie.  

 

Po pierwsze, poczytaj o zatarciu wyroku.

Po drugie, poczytaj co to jest cytat i w którym miejscu ja cytuję Wałęsę.

Po trzecie, Wałęsa to nie wyrocznia i autorytet, tylko przypadkiem sprawował wtedy (w 1993) urząd prezydenta RP i wykonywał swoje obowiązki. 

 

Słusznie, poczytaj nieuku zanim zaczniesz wypisywać bzdury.

Zatarcie skazania to tzw. fikcja prawna.

Powoduje uznanie faktu skazania za niebyłe, nie zaś uznanie faktu że nie popełniono przestępstwa.

Osoba która skorzystała z dobrodziejstwa instytucji zatarcia skazania może więc w ramach wspomnianej fikcji prawnej twierdzić że jest osobą niekaraną. Nie oznacza to jednak że przestępstwa nie popełniła.

I więcej szacunku do Lecha pajacu bo podobnie jak Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski czy Duda, został wybrany przez Naród w demokratycznych wyborach. :D

k
kaczka
W dniu 29.01.2018 o 23:30, jaka szkoda napisał:

Po pierwsze, poczytaj o zatarciu wyroku.Po drugie, poczytaj co to jest cytat i w którym miejscu ja cytuję Wałęsę.Po trzecie, Wałęsa to nie wyrocznia i autorytet, tylko przypadkiem sprawował wtedy (w 1993) urząd prezydenta RP i wykonywał swoje obowiązki. 

Jaka szkoda, że ci rozum odebrało w pierwszej dekadzie. Do komunii jeszcze było OK, a potem równia pochyła.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3