„Słodkie kwiatki Ani” wygrały konkurs cukierniczy. W Ujeździe zorganizowano konkurs na słodkie kwietne dywany

Tomasz Kwiatek
W Ujeździe przeprowadzono konkurs na słodkie kwietne dywany.
W Ujeździe przeprowadzono konkurs na słodkie kwietne dywany. Tomasz Kwiatek
Konkurs cukierniczy zaskoczył jurorów i spełnił oczekiwania organizatorów. Zgłoszone wyroby zachwyciły oryginalnością, wyglądem, kolorami i smakiem. Prace równie dobrze mogłyby brać udział w konkursie plastycznym. Oceniający wypieki czuli się jak na Procesji Bożego Ciała w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce, czy Zalesiu Śląskim, gdzie feeria barw, różnorodność i okazałość są wprost fascynujące.

Kapituła konkursu cukierniczego na „Słodki dywan kwietny” zebrała się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe. 9-osobowe jury miało za zadanie wypełnić szczegółowe karty oceny każdego ze zgłoszonych wyrobów cukierniczych i przyznać punkty za walory wizualne, smakowe, nawiązanie do tradycji układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, a także ocenić jakość i skład użytych produktów, sposób podania i oryginalną nazwę wypieku.

Ocenie jury podlegały także kwestie możliwości późniejszych dostaw zamawianych przez gminę wypieków. Po ocenie formalnej, kapituła konkursowa rozmawiała z autorami każdego zgłoszonego do konkursu wypieku. Emocji nie brakowało. Poziom konkursu był wysoki, a wypieki zachwyciły kapitułę konkursu.

Pierwsze miejsce i 1000 zł nagrody otrzymała pani Anna Rusin z Lachowic w woj. małopolskim za swój pomysł pod nazwą „Słodkie kwiatki Ani”.

- Zwycięski wypiek to zestaw czterech przekładanych ciasteczek: kruche ciastko maślane z curdem cytrynowo-miodowym, kruche ciastko maślane z cudrem malinowo-miodowym, kruche ciastko maślane z kremem z gorzkiej czekolady z dodatkiem miodu i kruche ciastko maślane z kremem z mlecznej czekolady z prażonymi orzechami włoskimi w miodzie - informują organizatorzy.

Kształt i dekoracja ciasteczek nawiązuje do symboliki układania dywanów kwietnych i do Bożego Ciała. Cztery ciasteczka i cztery smaki, to symboliczne nawiązanie do czterech Ewangelii, czterech stron świata, czterech ołtarzy stawianych podczas Bożego Ciała i czterech miejscowości z Opolszczyzny wpisanych na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

To również symboliczne nawiązanie do logotypu projektu dywany kwietne, który stworzyła współpracująca z Fundacją „Dla Dziedzictwa” grafik Ewelina Skut. Ciastka posypane są cukrem pudrem, co ma symbolizować ubrane na biało dzieci sypiące kwiatki. Każde ciastko jest inne, podobnie jak inne są dywany w każdej z czterech miejscowości na Opolszczyźnie.

Jury wzięło też pod uwagę sposób podania ciasteczek
Każdy zestaw „Słodkich ciasteczek” zapakowany jest w papierowe pudełko z okienkiem, przewiązane wstążeczką, co powoduje, że może to być ciekawy pomysł na prezent z pobytu na Opolszczyźnie.

Jury doceniło też „Kwietny dywan na miodzie” – w kształcie prostokątnego dywanu kwietnego – przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wódki, które otrzymało wyróżnienie i 500 zł nagrody. Ten wypiek upodobał sobie pan Mirosław Madejski, zastępca burmistrza Uniejowa, który ufundował paniom z KGW 2-dniowy pobyt w Uniejowie i zaproponował challenge w postaci wykonania podobnego ciasta z motywem dywanów kwietnych charakterystycznych dla Spycimierza. Pani przyjęły to wyzwanie!

Jury wyróżniło także „Miodową czekoladę z pralinami” kunsztownie wykonaną przez panią Aleksandrę Budę, która w Grabinie prowadzi własną pracownię artystyczną tortów i słodyczy pod nazwą „Słodka Budka”. Do pani Oli trafiła nagroda pieniężna w wysokości 400 zł ufundowana przez twórczynię ludową Helenę Wojtasik, prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a także radną powiatu opolskiego i dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury.

Własną nagrodę w wysokości 500 zł ufundował znany cukiernik i przedsiębiorca pan Lucjan Zimmermann, członek jury. Ekspert i branżowiec docenił smak, oryginalność i pomysłowość ciasta różanego stworzonego z pasją przez panią Teresę Nowak z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach.

– Wszystkie zgłoszone do konkursu wypieki prezentowały wysoki poziom, widać było zaangażowanie, pasję i kreatywność cukierniczek - podsumował burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, przewodniczący kapituły konkursowej.

Konkurs został ogłoszony wiosną tego roku przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystością związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych. Zwycięzca będzie mógł liczyć na zamówienia okolicznościowe z gminy Ujazd.

Konkurs zrealizowano w ramach partnerstwa przy projekcie pt. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska