Georg Zylka gościł w ubiegłym tygodniu w Strzelcach Opolskich, na zaproszenie burmistrza miasta. W Domu Kultury prezes Paradigma Polska poprowadził bezpłatne seminarium o nowoczesnych technikach grzewczych.
- Promuje pan wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania budynków i wody. W jakich obiektach można korzystać z techniki solarnej?
- W naszym klimacie słońce możemy wykorzystywać jako wspomaganie do tradycyjnych systemów ogrzewania, ale można instalować te systemy zarówno do domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów typu bloki mieszkalne czy nawet baseny. I tak chcąc wykorzystać energię słoneczną do przygotowania ciepłej wody, zaoszczędzimy nawet do 80 proc. kosztów wydatkowanych rocznie na ten cel, w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania budynku będzie to około 30 procent. Natomiast ogrzanie wody w basenie pozwoli nam zaoszczędzić do 90 procent energii.
- Wydaje się, że w naszym kraju słońce świeci zbyt słabo, żeby móc wykorzystywać jego energię. Czy technika solar nie jest kolejnym modnym, ekologicznym, ale mało efektownym rozwiązaniem?
- Zapewniam, że ci, którzy tak twierdzą, mylą się. Największe skupiska kolektorów słonecznych, jakie ostatnio wybudowano, znajdują się w Szwecji. A sąsiedzi zza Bałtyku chyba tylko mogą nam zazdrościć ilości słońca. Polska jest w tak dobrym położeniu, że słoneczne dni mamy także w porze zimowej. Średnio w ciągu roku słońce nad Polską daje nam ponad 1000 kilowatogodzin na metr kwadratowy.
- Twierdzi pan, że technika solarna wspomaga tradycyjne rozwiązania. Ale chyba stworzenie spójnego systemu grzewczego wymaga wymiany całej instalacji w budynku?
- Jestem daleki od takich rozwiązań. Można dopasować urządzenia solarne do istniejących układów instalacyjnych.
- Technologie solarne są jednak ciągle zbyt drogie jak na nasze warunki.
- Na pewno inwestycja jest kosztowna, ale niskie są koszty eksploatacji. Nie trzeba kupować też paliw, których jest globalnie coraz mniej, czyli są droższe, a poza tym ich spalanie przyczynia się do zwiększania efektu cieplarnianego. Urządzenia instalowane do ogrzewania za pomocą promieni słonecznych wymagają serwisowania raz w ciągu roku.
- Na przykład zainstalowanie systemu tylko do ogrzewania wody dla 3-4 rodzinnego domu - ile kosztuje?
- Około 3400 euro razem z instalacją i kolektorem próżniowo-rurowym. Szacujemy, że obecnie w Polsce koszt inwestycji w system solar zwraca się w czasie od 7 do 15 lat, w zależności od systemu i sposobu jego wykorzystywania.
Drogie, ale ciekawe
Uczestników seminarium w Strzelcach Opolskich poświęconego technikom solarnym poprosiliśmy o opinie:
Józef Sus, zastępca prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych
w Strzelcach Opolskich: - Sporo informacji tutaj usłyszałem. Na pewno te rozwiązania, mimo że na razie kosztowne, są inwestycjami na przyszłość. Emisja dwutlenku węgla w powietrzu musi być ograniczania, a przetwarzanie energii słonecznej nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Choć na razie na zastosowanie wspomnianych rozwiązań w budynkach gminnych nie stać nas.
Arnold Przepiórkowski, właściciel przedsiębiorstwa instalującego systemy grzewcze ze Strzelec Opolskich: - Korzystanie z energii słonecznej to przyszłość. W Polsce urządzenia są jeszcze drogie, ale w krajach europejskich można uzyskać dotacje na ekologiczne rozwiązania. Uważnie przysłuchiwałem się prelegentowi, bo chcę być na bieżąco z nowinkami.