Słoneczne Algarve. Kraina na skraju Europy. Tam „kończył się świat”

Weronika M. KowalskaZaktualizowano 
Południowy pas wybrzeża Portugalii, ciągnący się od Przylądka Św. Wincentego do Vila Real de Santo Antonio, to bajkowa kraina piaszczystych plaż, malowniczych skał, zielonych wzgórz i sennych rybackich miasteczek.

Uznawany w średniowieczu za koniec znanego świata region Algarve, to enklawa, w której niszę dla siebie znajdzie zarówno ten, kto pragnie uciec od zgiełku wielkich, turystycznych miast jak i ten, kto nie wyobraża sobie odpoczynku bez aktywnego sportu i kontaktu z naturą.

Algarve skradnie serca poszukiwaczom przygód, ciekawej historii i nietypowych, kulinarnych smaków. Jego różnorodność naprawdę zachwyca.

Choć obszar zajmuje niespełna 5 000 km2, w zależności od miejsca, w którym się zatrzymamy, znajdziemy turystyczne kurorty, kilkugwiazdkowe hotele, pola golfowe, wybrzeża pełne surferów, ale i sekretne plaże, bez zasięgu, wi-fi i sąsiadów za parawanem. Tylko my i natura.

Region od północy odgrodzony górami, od południa i zachodu graniczy z cieplejszymi już wodami Atlantyku. Więcej tu słonecznych dni a klimat bardziej zbliżony jest do łagodnej, śródziemnomorskiej aury niż panującego w większości kraju atlantyckiego klimatu.

Południowa część Portugalii to obszar zupełnie odmienny od reszty kraju. Sami południowcy przyznają, że mentalnie blisko im do Marokańczyków a mieszkańcy centrum kraju, pół żartem, pół serio, południe zaliczają do… Afryki.

Zarówno w obyczajowości jak i kuchni, dużo bardziej niż w innych częściach Portugalii, odnajdziemy na południu mocne wpływy mauretańskie. To właśnie w Algarve, które od VIII do połowy XIII wieku należało do muzułmanów, kultura arabska odcisnęła najbardziej wyraźne piętno. To właśnie Algarve było ostatnim regionem odbitym z rąk Maurów.

Przez pięć wieków arabskiej obecności, kultura mauretańska na stałe wpisała się w codzienne życie mieszkańców krainy.

Al Gharb. Zachodnia ziemia
Maurowie pozostawili tu swoje dziedzictwo - subtelnie wyczuwalny, magiczny posmak orientu, skryty w starych murach, gęstej zabudowie, krętych uliczkach, bielonych domkach, perfekcyjnie zdobionych kominach, a czasami wydawałoby się nawet w twarzach południowców.

O tym, jak bardzo region jest odmienny od reszty kraju, świadczy choćby fakt, iż kolejni władcy w trakcie koronacji, przyjmowali tytuł króla Portugalii i Algarve. Sama nazwa Al Gharb, z arabskiego oznacza ziemię położoną na zachód - koniuszek Portugalii był najdalej wysuniętym na zachód terytorium Maurów.

Także w kuchni czuć tu solidnie obce wpływy. Szalenie lubiana jest pochodząca z Afryki ostra papryczka piri-piri. Często na jej bazie sporządza się popularny, pikantny sos.

Prawdziwą królową jest jednak cataplana. To połączenie duszonych ryb, skorupiaków lub owoców morza, niekiedy mięsa, z dużą ilością warzyw, w tym ziemniaków i pomidorów. Tradycyjnie danie sporządza się w miedzianym bądź stalowym naczyniu o tej samej nazwie. To jakby rodzaj prostego szybkowaru składającego się dwóch mis, kształtem po zamknięciu przypominającym muszlę lub spłaszczony globus.

Kociołek na ziemiach Algarve stosowany był właśnie przez Arabów. Z czasem cataplanę docenili portugalscy myśliwi, którzy wybierając się na wyprawy zabierali ją ze sobą, gdyż wygodnie przewoziło się w niej pożywienie.

Z upływem lat, danie stało się wizytówką regionu, ukochaną przez przyjezdnych i turystów.

Faro. Brama południa
Leżące u ujścia rzeki Ria Formosa, prawie 65-tysięczne Faro, to stolica regionu i centrum komunikacyjne południowej Portugalii. Nieopodal miasta znajduje się port lotniczy, a samo Faro jest doskonałym punktem wypadowym do okolicznych miejscowości.

O starożytnej historii stolicy Algarve, nie wiadomo zbyt wiele. Co pewne, to fakt, że zanim w VIII wieku przybyli tu Maurowie, ufortyfikowali miasto i przekształcili je w metropolię, rybacka wioska odgrywała ważną rolę handlową dla Rzymian.

W 1249 roku miasto zostało odbite z rąk muzułmańskich przez portugalskiego króla Alfonso III Dzielnego, a w XVI wieku spalone i splądrowane przez księcia Roverta Devereux, wracającego z wojny angielsko-hiszpańskiej. Kolejną katastrofą dla Faro było wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło Portugalię w 1755 roku.

Burzliwa historia Faro odcisnęła swoje linie papilarne na miejskiej tkance, dziś możemy więc podziwiać ciekawą mieszaninę epok i stylów architektonicznych.
Zdecydowanie warte uwagi jest stare miasto otoczone wiekowymi murami, z jedną z majestatycznych bram miejskich Arco da Vila, a także główny deptak miasta biegnący środkiem dzielnicy mauretańskiej, klasztor Nossa Senhora da Assuncao, renesansowa Sé Catedral de Faro z charakterystyczną XIII wieczną wieżą i wzbudzająca sporą sensację wśród turystów, Kaplica Kości przy barokowym kościele Igreja do Cormo.

Samo miasteczko mimo dużej ilości odwiedzających turystów, zachowało bezpretensjonalny urok, nie do końca poddając się komercyjnemu szturmowi knajp i sklepów, a przynajmniej nie w tak dużej mierze jak inne portugalskie miasta będące większymi ośrodkami komunikacyjnymi.

Co ciekawe Faro leży tuż przy rezerwacie przyrody - rozlewiskach rzeki Ria Farmosa. W trakcie lądowania warto zwrócić uwagę na pobliskie mokradła, tworzące labirynt kanałów i wysepek, doskonale widocznych właśnie z powietrza.

Noclegownia ptaków i Cmentarz Kotwic
Obszar Parku Przyrody Ria Farmosa, to prawdziwa Ziemia Obiecana dla ludzi szukających absolutnego spokoju, przestrzeni i ciszy. Tu najpełniej można poczuć kontakt z naturą. Rozlewiska, o powierzchni 170 km2, ciągnące się wzdłuż wschodniego wybrzeża Algarve, są siedliskiem tysięcy ptaków.

W okresie zimowym to około 20 000 różnorodnych gatunków, w tym wiele rzadkich i niespotykanych okazów. Torfowiska, wysepki i solanki tworzą teren, w którym schronienie znajdują występujące jedynie na południu kraju kameleony. W lagunie żyje także jedna z największych populacji koników morskich.

Niezakłócany przemysłem obszar Parku Przyrody, to prawdziwy ratunek dla dość mocno już zabudowanych okolic Faro. Jedyną działalnością na jego terenie jest hodowla małż, pozyskiwanie soli z wody morskiej i zrównoważone rybołówstwo.

Lagunę Ria Rarmosa najlepiej jest zwiedzać łódką. Gwarantowane kilkadziesiąt minut absolutnego, błogiego spokoju.

Kierując się dalej na wschód, dotrzemy do Taviry. Będąc na miejscu warto wybrać się na samo południe, w stronę granicy z Hiszpanią, do uroczej rybackiej wioski Cacela Velha. To umieszczona na wysokim klifie, cicha miejscowość z tradycyjną biało-niebieską zabudową, średniowiecznym kościołem, ruinami twierdzy i przede wszystkim z cudownym widokiem na wschodnią lagunę.

Stamtąd już tylko krok do jednych z najpiękniejszych i najspokojniejszych plaż wschodniego wybrzeża - ciągnących się kilometrami, prawie bezludnych połaci miękkiego piasku, usytuowanych na odgrodzonej od stałego lądu wyspie.

Jedną z godnych polecenia jest plaża Praia Do Barril. Aby na nią dotrzeć, musimy dojechać do Pedras del Rey. Stamtąd udajemy się na niewielki pływający most przecinający Ria Formosa, a następnie ścieżką prowadzącą przez pełne krabów mokradła, docieramy wprost do morza. Ścieżkę można przejść na piechotę lub w szczycie sezonu przejechać uroczą kolejką, kiedyś używaną przez rybaków do transportu towarów.

Miejsce to dość niezwykłe. W starej osadzie obecnie istnieje restauracja, będąca jednocześnie Muzeum Tuńczyka. Pomiędzy restauracją a plażą podziwiać możemy „Cmentarz Kotwic”. Niegdyś miały one za zadanie utrzymywanie sieci rybackich na miejscu - tworząc gigantyczne podwodne labirynty, służyły do chwytania wielkich ryb. Z czasem, w związku z malejącą populacją tuńczyków, miejscowi rybacy zmuszeni zostali do zaprzestania połowów. Na ich pamiątkę, niczym pomnik minionej epoki, pozostały porzucone „martwe kotwice” wbite w pobliską wydmę.

Podążając na zachód
Choć i tu znajdziemy kilometry piaszczystych plaż, im dalej na zachód, w tym większym stopniu linia brzegowa przeobraża się w coraz bardziej charakterystyczne, znane z pocztówkowych widoków, skalne formacje. Groty, klify i sekretne plaże, to chyba najbardziej rozpoznawalny motyw Algarve.

I choć w tej części regionu, turystów jest już naprawdę sporo, wciąż można wyszukać sobie odludny zakątek odgrodzony skałkami od reszty świata. Do części „secret beaches” można dostać się z lądu, część jednak jest dostępna jedynie od strony wody.

Klify, zjawiskowo wyglądają zwłaszcza z perspektywy morza. W okolicznych miejscowościach można bez problemu wykupić wycieczkę łódką lub pontonem, wypożyczyć kajaki i wszelkie sprzęty wodne.

Uchodzące za jedne z najpiękniejszych formacji skalnych, podziwiać możemy na wysokości Albufeiry. Nieopodal znajduje się także legendarna grota w Benagil - Algar de Benagil. Olbrzymia jaskinia z naturalnym okrągłym otworem w stropie i niewielką plażą.

Kierując się dalej na zachód, warto odwiedzić dawną stolicę Algarve - Lagos. To właśnie tu mieścił się pierwszy w Europie targ niewolników, Mercado de Escravos. Stąd także Vasco da Gama wyruszył w swą historyczną podróż.

Kilka kilometrów od centrum miasta podziwiać możemy także słynny Przylądek Miłosierdzia czyli Ponta da Piedade. Sięgające 20 metrów wysokości skały, unoszące się ponad lazurową wodą Atlantyku, to bodaj najbardziej znany klif w całej Portugalii.

Z samego krańca Algarve, blisko już do „mekki surferów” - zachodniego wybrzeża. Jak zauważają miłośnicy sportu, zarówno północ, centrum kraju jak i południe oferują podobne warunki, niemniej to właśnie Algarve zapewnia najlepszą pogodę i największą ilość słonecznych dni.

Godne polecenia są okoliczne plaże Praia da Cordoama czy Amado. W regionie mieści się mnóstwo szkółek surfingowych i wypożyczalni sprzętu. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami surfingu, szkoda byłoby nie skorzystać i chociaż raz nie zmierzyć się z majestatycznymi falami Atlantyku.

Należy jednak pamiętać, że woda ma tutaj potężną moc. Zimą o linie brzegową rozbijają się jedne z największych fal na świecie.
JAK DOJECHAĆ
Bezpośrednie loty Ryanair z Polski do Faro:
Warszawa Modlin - od marca do końca października, 2 x tyg
Wrocław - od 5 czerwca do końca października, 1 x tyg
Szczegóły: ryanair.com/pl

GDZIE WARTO ZJEŚĆ
Restaurante A Charrette
Doskonałe miejsce do zapoznania się z regionalną kuchnią, szczególnie z popularnymi mięsami i podrobami. Zróżnicowane menu z dużym wyborem ryb i owoców morza. Warto spróbować tradycyjnych deserów na bazie żółtek jaj.
Rua Doutor Samora Gil 30 34, Monchique 8550-461

Museu do Atum Restaurante
Restauracja położona w pięknej scenerii Taviry, z widokiem na plażę Praia do Barril, tuż obok “Cmentarza Kotwic”. Zjemy tu doskonałe ryby, owoce morza i oczywiście wyśmienitego tuńczyka. Miejsce absolutnie niezwykłe.
Tavira/Plaża Praia do Barril

Jorge do Peixe
Rodzinna restauracja specjalizująca się w owocach morza i świeżych rybach. Doskonała, kultowa cataplana z małżami, wyśmienite krewetki tygrysie i wszelkie lokalne specjały. Właśnie tu zjecie percebes, mało znane owoce morza przypominające kształtem kopytka dinozaura.
Quinta do Romão - R.D Dinis, Lote AM I - Loja D Quarteira, Faro

Ramires Chicken Piri-Piri
Wielu smakoszy deklaruje, że to lokal, w którym zjemy najlepszego kurczaka piri-piri w całej Portugalii. Polecamy szczególnie w wersji z frytkami i świeżymi pomidorami z cebulką. Proste, bezpretensjonalne i aromatyczne dania w bardzo przystępnej cenie.
Rua 25 de Abril, 14 Guia, Faro

Restaurante Paixa
Ekskluzywny i elegancki lokal. Dobry wybór na wytworną kolację. W menu ogromny wybór przekąsek mi.n. przepiórcze jaja z kiełbasą, nadziewane kalmary, ostrygi, mus z łososia, sardynki, marynowane anchois, filety z makreli w oleju, pieczona papryka, rostbef z cielęciny. Wybór jest naprawdę ogromny.
Quadradinhos, Lote 52, Vale do Lobo 8135-034 Almancil
http://paixarestaurante.com

Estaminé - Ilha Deserta
Restauracja położona na praktycznie niezamieszkałej Wyspie Deserta w Parku Przyrody Ria Formosa. Dostać się można do niej z Faro, jedynie... łódką. Estamine mieści się „samowystarczalnym” budynku, w własną produkcją energii i wody pitnej, gdyż na wyspie nie ma żadnej publicznej infrastruktury. Zjecie tu wyśmienite, świeże ryby i owoce morza. Szczególnie polecamy wszelkie warianty z grilla.
Ilha da Barreta (Ilha Deserta), Rua Comandante Francisco Manuel 8000-000 Faro

GDZIE SPAĆ
Macdonald Monchique Resort & Spa 5*
Hotel położony w zielonym regionie Monchique, otoczony lasami, z pięknymi widokami na wybrzeże. W obiekcie ekskluzywne SPA, zajęcia pilates, yoga flow, fit ball, aktywna medytacja, rower, wędrówki, spacery, golf. Możliwość zorganizowania zajęć z surfingu i bardzo popularnego obecnie paddleboardingu (połączenie deski i wiosła). Hotel uzyskał TA Certificate of Excellence.
Lugar do Montinho, 8550-232 - Monchique
macdonaldmonchique.com

Vale da Ribeira Residences
Eleganckie i bardzo nowoczesne wille otoczone pięknymi ogrodami. Hotel usytuowany pomiędzy Portimao i Lagos, 10 min od jednej z najdłuższych plaż piaskowych w Algarve - Meia Praia. Do wyboru wersje: 1 i 2 BEDROOM STANDARD VILLA, 2 i 3 BEDROOM SUPERIOR VILLA. Do dyspozycji gości taras lub ogród. Ponadto w obiekcie znajduje się basen, bary i restauracje.
Lote A2, Várzea de Arão, 8500-122 Mexilhoeira Grande
valedaribeiraresidences.com

Dona Filipa Hotel
Pięciogwiazdkowy hotel w dolinie Vale do Lobo, w otoczeniu bujnej zieleni i panoramicznych widoków na ocean. Luksusowy kompleks łączy nowoczesny design z klasycznym portugalskim stylem. Idealny na rodzinne wakacje. Hotel oferuje szeroki wybór zajęć golfowych w tym słynne na całym świecie kursy San Lorenzo i Pinheiros Altona w Dona Filipa.
Av. do Mar, Vale do Lobo, 8135-034 Almancil
donafilipahotel.com

RODZINNIE I Z DZIEĆMI
Zoomarine

Jeden z największych parków wodnych w Portugalii, położony w podliżu niewielkiego miasteczka Guia, to pomysł na spędzenie czasu z najmłodszymi. Pokazy z udziałem delfinów i fok, niesamowity park egzotycznych ptaków. Zoomarine w swojej ofercie posiada także oceanarium, kino 4D, kilka wodnych atrakcji, karuzele i roller coaster.
EN 125, KM 65, Guia, 8201-864 Albufeira
zoomarine.pt

PRZYDATNE INFORMACJE
Rejsy, zwiedzanie skalnych grot - wypożyczalnia Dream Wave
dreamwavealgarve.com

Szkoła surfingu - Freeride Surf School
frsurf.com

Wycieczki rowerowe Tavira - BikeSul
bikesul.pt

* * *

Informacje o regionie:
turismodeportugal.pt visitportugal.com

POLECAMY:

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Materiał oryginalny: Słoneczne Algarve. Kraina na skraju Europy. Tam „kończył się świat” - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3