Słowacy wypadli z gry o opolską firmę ECO

Artur Janowski
Do kupienia jest pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Prócz ponad 53 proc. akcji Opola są w nim także akcje należące do Brzegu, Grodkowa i Głuchołaz. Pozostały udziały posiada niemiecki E.ON edis.
Do kupienia jest pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Prócz ponad 53 proc. akcji Opola są w nim także akcje należące do Brzegu, Grodkowa i Głuchołaz. Pozostały udziały posiada niemiecki E.ON edis. archiwum nto
Pięć firm będzie mogło złożyć swoje oferty zakupu akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

Decyzja zapadła w piątek po analizie wstępnych ofert, jakie złożyło w opolskim ratuszu sześć firm. Do dalszego etapu prywatyzacji nie dopuszczono firma GGE a.s., która jest częścią słowackiego koncernu Grafobal, który od niedawna ma dużą chęć na ekspansję w Polsce.

- Oferta była ciekawa, ale nie spełniła wymagań formalnych - wyjaśnia Alina Pawlicka-Mamczura, rzecznik prezydenta Opola.

Urząd Miasta Opola nie udzielił nam informacji jakie błędy popełnili Słowacy. Wiadomo natomiast, że mają możliwość powrotu do gry tylko wówczas, gdyby żadna z pięciu pozostałych firm nie złożyła satysfakcjonującej oferty.

Obecnie na placu boju pozostają firmy: E.ON edis energia, która startuje wspólnie z niemiecką firmą Gelsenwasser AG, a także Dalkia Polska S.A, ENEA Wytwarzanie S.A., ENERGA Kogeneracja oraz spółka SFW ENERGIA z Gliwic.

Wszystkie spółki to inwestorzy branżowi, z którymi ECO - specjalizujące się w produkcji ciepła - do tej pory skutecznie rywalizowało.

- Kolejny etap procedury to tzw. due diligence - wyjaśnia Alina Pawlicka-Mamczura. - Oferenci będą mogli zbadać m.in. kondycję finansową ECO. Etap ten potrwa od połowy marca do połowy maja. Potem będzie czas na złożenie ofert wiążących.

W harmonogramie sprzedaży pakietu akcji określono też, że wybór inwestora lub inwestorów, którzy mają zostać zaproszeni do ostatecznych negocjacji, nastąpi do 26 maja. Negocjacje i zamknięcie transakcji to z kolei kwestia kolejnych  kilku miesięcy.

Do kupienia jest pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Prócz ponad 53 proc. akcji Opola są w nim także akcje należące do Brzegu, Grodkowa i Głuchołaz. Pozostały udziały posiada niemiecki E.ON edis.

Formalnie do sprzedaży przeznaczono ponad 843 tysiące akcji - po 100 zł każda. Nie jest to jednak pełna wartość spółki. ECO zostało wycenione, ale na razie ta analiza jest tajna. Ujawniona ma być dopiero, gdy radni na specjalnej sesji będą podejmować uchwałę o sprzedaży akcji.

Wiele wskazuje jednak na to, że ostateczną decyzję podejmie już nowy prezydent Opola.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska