Służebniczka Boża Anna Koworek. Będzie nowa błogosławiona z Opolszczyzny?

Krzysztof Strauchmann
S. Anna Koworek, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła.
S. Anna Koworek, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Wikipedia
Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych za zgodą papieża Franciszka opublikowała dekret o heroiczności cnót Anny Koworek, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. To ważny krok do beatyfikacji. Anna Koworek pochodzi ze Śląska Opolskiego, urodziła się w Biedrzychowicach koło Głogówka.

Anna Koworek urodziła się w 1872 roku w Biedrzychowicach, tu została ochrzczona i spędziła pierwsze lata życia.

Jej ojciec był zarządcą dóbr hrabiego Sherr Thossa, po kilku latach został przeniesiony wraz z rodziną do sąsiedniego Rozkochowa.

Po ukończeniu edukacji przeniosła się na Podkarpacie do Miejsca Piastowego, gdzie poświęciła się działalności charytatywnej i społecznej. Była współzałożycielką zakładu wychowawczego dla dziewcząt – sierot i ochronki.

Razem z innymi siostrami założyła nowe zgromadzenie zakonne, które zostało zatwierdzone przez kościół w 1928 roku. Do tego czasu siostry nosiły zamiast habitów tradycyjne czarne śląskie stroje kobiece. Przez 38 lat Anna Koworek była przełożoną zgromadzenia. Zmarła w 1936 roku w Miejscu Piastowym.

W 1993 roku w Przemyślu rozpoczął się diecezjalny proces beatyfikacyjny, który od 1997 roku jest kontynuowany w Watykanie. Opublikowanie dekretu o heroiczności cnót oznacza, że Annę Koworek można nazywać Czcigodną Służebniczką Bożą. Do beatyfikacji brakuje jej jeszcze kanonicznego potwierdzenia cudu za jej wstawiennictwem.

W muzeum regionalnym "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach znajduje się wystawa poświęcona Służebniczce Bożej Annie Koworek.

Miejscowa parafia utrzymuje też kontakt ze zgromadzeniem sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, a siostry regularnie odwiedzają miejsce urodzenia założycielki zgromadzenia.

Wzrosła w Polsce liczba uczestniczących w niedzielnych mszach świętych.W 2017 roku było tzw. dominicantes 38,3%, zaś w 2016 - 36,7%. W diecezji opolskiej liczba uczestników niedzielnej Eucharystii to 43,8%. Najwyższe wskaźniki zanotowały diecezje: tarnowska – 71,7%; rzeszowska – 64,1% i przemyska – 59,8%.Dla porównania: w 2016 w Polsce w mszach niedzielnych uczestniczyło 36,7%. W diecezji opolskiej było ich nieco więcej niż rok później – 44,6%.

Kościół 2018. Ilu Polaków chodzi na niedzielne msze? Chrzest...

NA CO WYDAMY NAJWIĘCEJ PIENIĘDZY W 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska