Śmieci w Opolu. Ratusz nadal negocjuje z firmą Remondis. Ale podwyżka opłat jest nieunikniona. Na jakie stawki się zanosi?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole i Remondis nadal negocjują stawkę za zagospodarowanie tony odpadów. Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie nie obędzie się bez podwyżek dla mieszkańców.
Opole i Remondis nadal negocjują stawkę za zagospodarowanie tony odpadów. Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie nie obędzie się bez podwyżek dla mieszkańców. IKA
Pod koniec marca wygasa tymczasowa umowa pomiędzy Opolem i firmą Remondis w sprawie ceny za zagospodarowanie tony odpadów. Strony nadal nie ustaliły jeszcze ostatecznych warunków dłuższego porozumienia. Nieoficjalnie w ratuszu słyszymy jednak, że jakie by ono nie było, skutek będzie jeden - podwyżki opłat dla mieszkańców.

Konflikt na linii Opole - Remondis wybuchł na początku roku. Wtedy ratusz poinformował, że firma przedstawiła znacznie wyższą stawkę za zagospodarowanie tony odpadów, niż miało wynika z pierwotnych deklaracji, na bazie których wyliczono koszty działania całego systemu śmieciowego w Opolu i opracowano nowe opłaty dla mieszkańców obowiązujące od początku 2020 roku:

  • 19 zł za osobę miesięcznie w przypadku sortowania odpadów w gospodarstwie domowym,
  • 38 zł jeśli odpady nie są sortowane.

Firma Remondis odpierała, że ostateczną stawkę przedstawiono miastu pod koniec listopada 2019 roku, w dniu, gdy radni przegłosowywali wspomniane opłaty dla mieszkańców.

Przedstawiciele Remondisu podkreślali, że nie było więc mowy o niespodziance, a samą podwyżkę stawki uzasadniano m.in. rosnącymi kosztami działalności niezależnymi od firmy.

Krótko potem Opole i Remondis podpisały tymczasowe, trzymiesięczne porozumienie w sprawie zagospodarowania tony odpadów, przy stawce wyższej, niż w ostatnich latach, ale niższej, niż proponowała firma. Następnie ruszyły rozmowy na temat umowy na resztę 2020 roku.

Ratusz i Remondis nadal negocjują

Choć do końca obowiązywania tymczasowego porozumienia zostały dwa tygodnie, długoterminowego porozumienia na linii Opole-Remondis nadal nie ma.

Rozmowy te nigdy nie były łatwe, a zagrożenie spowodowane koronawirusem tylko utrudniło sytuację zarówno w przypadku miasta, jak i firmy Remondis. Sytuacja nałożyła na obie strony dodatkowe obowiązki, zaś same negocjacje prowadzone są w formie telekonferencji - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

Pani rzecznik podkreśla, że miasto robi wszystko, aby zamknąć negocjacje do kwietnia, aby nie okazało się, że Opole pozostanie bez umowy na zagospodarowanie odpadów. Czy nowe porozumienie będzie oznaczało podwyżki dla mieszkańców?

- Nie można wykluczyć, że w tym roku będzie regulacja wysokości opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.

Jaka może być wysokość podwyżek? Tego pani rzecznik nie precyzuje. - Wynika to z faktu, że dopiero po ostatecznym ustaleniu stawki za zagospodarowanie tony odpadów możliwe będzie wyliczenie kosztów funkcjonowania całego systemu. Dopiero potem możliwe będzie ustalenie wysokości opłat dla mieszkańców, które umożliwią jego bilansowanie - mówi.

Nieoficjalne: Opłata nie wyniesie 30 zł, ale...

Przypomnijmy, że na początku ratusz zapowiadał, że przy cenie przedstawionej przez Remondis miesięczna opłata za odbiór odpadów sortowanych może wynieść 30 zł, a przy braku sortowania minimum 60 zł. Nieoficjalnie od pracowników urzędu miasta słyszymy, że na wspomniane 30 zł się nie zanosi.

Ale wszystko wskazuje na to, że opłata ta będzie niewiele niższa. Opolanie muszą się nastawić na to, że będą słono płacić za odbiór odpadów - mówi nam jeden z urzędników.

Śmieci w Opolu. Zniżka dla kompostujących bioodpady

Dodajmy, że w programie sesji zaplanowanej na koniec marca - na razie nie wiadomo, czy się ostatecznie odbędzie - jest wprowadzenie bonifikaty dla mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy przetwarzają bioodpady w przydomowych kompostownikach. Ma ona wynosić 1,50 zł miesięcznie od osoby, a jej wprowadzenie wymuszają przepisy ustawowe. Bonifikata ma wejść w życie od września 2020 roku.

Z projektu uchwały wynika, że na terenie Opola do takiej zniżki kwalifikuje się blisko 2300 gospodarstw z domami jednorodzinnymi (to nieruchomości, które nie mają brązowego pojemnika na bioodpady). Ze statystyk wynika, że średnio w jednym takim gospodarstwie mieszkają trzy osoby.

Ratusz szacuje, że miesięczny koszt bonifikaty będzie wynosić ponad 10 tys. złotych. W skali roku daje to ponad 122 tys. zł.

W urzędzie miasta słyszymy, że bonifikata ta również nie pozostanie bez wpływu na koszty działania systemu zagospodarowania i przetwarzania odpadów w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska