Śmieci w Opolu. Ratusz zapowiada, że w tym roku nie będzie podwyżki opłat dla mieszkańców

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ostateczna wysokość podwyżki za wywóz śmieci w Opolu ma być ustalona i zatwierdzona jesienią tego roku.
Ostateczna wysokość podwyżki za wywóz śmieci w Opolu ma być ustalona i zatwierdzona jesienią tego roku. Sławomir Mielnik/Archiwum
Urząd miasta nie pozostawia wątpliwości: rosną koszty systemu gospodarowania odpadami, więc mieszkańcy Opola będą musieli płacić więcej za ich odbiór. Podwyżki miały wejść w życie we wrześniu, ale ratusz informuje, że do końca tego roku obecna wysokość opłat jednak nie ulegnie zmianie. Nowe stawki mają obowiązywać od początku 2021 roku.

Od początku 2020 roku opłata śmieciowa w Opolu wynosi 19 zł miesięcznie od osoby w gospodarstwach, w których odpady są sortowane, oraz 38 zł tam, gdzie odpady nie są sortowane. W poprzednich latach wysokość tych opłat wynosiła odpowiednio 13 i 20 zł.

Radni podwyżkę opłaty śmieciowej dla mieszkańców zatwierdzili jesienią minionego roku. Na początku tego roku doszło jednak do konfliktu na linii ratusz-Remondis. Poszło o cenę zagospodarowania tony odpadów pozostałych po sortowaniu. Urząd informował, że ta jest znacznie wyższa od pierwotnych deklaracji firmy i przez to nowe, wyższe opłaty dla mieszkańców i tak nie będą bilansować całego systemu odpadowego. Remondis odpierał, że miasto zatwierdziło opłaty zanim firma znała ostateczne koszty swojej działalności.

Ostatecznie wiosną doszło do porozumienia pomiędzy stronami. Jego skutkiem będzie jednak wzrost całkowitego kosztu działania systemu odpadowego w Opolu. Urzędnicy tłumaczyli wtedy, że przepisy uniemożliwiają samorządom dopłacanie do nich i że muszą one być finansowane z opłat mieszkańców.

Nowa wysokość opłaty miała być opracowana do wakacji i zatwierdzona jeszcze przed ich końcem, tak aby opolanie płacili za śmieci więcej już od września.

- Przepisy przejściowe w tym względzie mają jednak obowiązywać dłużej. Z tego względu, a także mając na uwadze negatywne skutki gospodarcze powodowane epidemią koronawirusa, postanowiono, aby utrzymać opłaty dla mieszkańców na obecnym poziomie do końca roku - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.

- Od 2021 roku zmuszeni będziemy jednak do podwyżki. Choć nie jest wykluczone, że będzie ona niższa od założeń. Wedle pierwotnych szacunków stawka miała wynosić blisko 30 zł za osobę miesięcznie. Ale możliwa jest zmiana przepisów dotyczących odpadów pozostałych po sortowaniu. Obecnie muszą być spalane, a to kosztowne, natomiast rozważane jest umożliwienie składowania ich na wysypiskach. Jeśli taka zmiana nastąpi, podwyżka będzie mogła być niższa - mówi.

Jej ostateczna wysokość ma być ustalona i zatwierdzona jesienią tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska