W ciągu ostatnich dni Opolszczyzna zmaga się z falą powodziową, która uderzyła w kluczowe obiekty medyczne regionu. Szpital w Nysie, będący najbardziej dotkniętą przez powódź placówką w kraju, musiał zostać całkowicie ewakuowany. Wojskowe śmigłowce Sokół, operujące na zlecenie Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, przetransportowały pacjentów do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, gdzie następnie karetki rozwiozły ich do szpitali na terenie województwa.
Jak poinformowały służby medyczne, ewakuacja dotyczyła głównie pacjentów wymagających intensywnej opieki, w tym dzieci, ciężarnych oraz osób z oddziałów chorób wewnętrznych, ortopedii i chirurgii. Wszystkie osoby zostały bezpiecznie przewiezione do placówek przygotowanych na przyjęcie chorych z terenów zalanych.
- Niech Bóg ma nas w swojej opiece – mówił burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, komentując dramatyczną sytuację w mieście.
Pomimo trudnych warunków, akcja ewakuacyjna przebiegła sprawnie. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego oraz wsparciu wojska, udało się szybko zorganizować transport i zabezpieczyć pacjentów z najbardziej zagrożonych terenów.
Trwa ewakuacja z Paczkowa
We wtorek rozpoczęła się również ewakuacja w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Paczkowie, gdzie przebywa 80 pacjentów. Chorzy transportowani będą wojskowymi śmigłowcami. Najpierw trafią na lotnisko przy USK w Opolu, a następnie karetkami zostaną przewiezieni do innych placówek. Ewakuacją objęto 35 najbardziej obłożnie chorych pacjentów.
Tutaj trafią chorzy z ZOL-u w Paczkowie:
- 116 Szpital Wojskowy przy ul. Wróblewskiego w Opolu,
- ZOL w Opolu-Szczepanowicach
- Brzeg
- Namysłów
- Głogówek
- Dobrodzień
- Wołczyn
Pomimo trudnych warunków, służby zapewniają, że wszyscy pacjenci przebywający w szpitalach na Opolszczyźnie są bezpieczni. Wojewoda Opolska Monika Jurek stale monitoruje sytuację w regionie, a Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego na bieżąco koordynuje działania. Pozostałe szpitale w województwie, takie jak te w Głuchołazach i Prudniku, nie wymagają interwencji, a ich pacjenci są bezpieczni.
Szpitale w regionie są gotowe na przyjęcie dodatkowych pacjentów, a zaopatrzenie w niezbędny sprzęt, artykuły żywnościowe i wodę jest realizowane na bieżąco. Szpital w Nysie uruchomił specjalną infolinię pod nr: 507 175 604 dla rodzin ewakuowanych pacjentów, aby umożliwić uzyskanie informacji o stanie zdrowia bliskich.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?