Smog na Opolszczyźnie. Najbardziej zanieczyszczone miasta regionu. Nowy raport z monitoringu jakości powietrza w 2020 roku

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Listę najbardziej rakotwórczych miast na Opolszczyźnie w 2020 roku znajdziesz w naszej galerii. Archiwum nto
Które miasto na Opolszczyźnie jest najbardziej zapylone? Gdzie mieszkańcy są najbardziej narażeni na zachorowania na nowotwory wywołane przez smog, a w szczególności benzo(a)piren? Listę najbardziej rakotwórczych miast na Opolszczyźnie w 2020 roku znajdziesz w galerii zdjęć.

Najnowszy raport dotyczący najbardziej zapylonych miast województwa opolskiego opracowaliśmy analizując miesiąc po miesiącu poziom zanieczyszczeń w poszczególnych gminach województwa opolskiego.

Korzystaliśmy z danych monitoringu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska za 2020 rok. Analizują one poziom zapylenia pyłem PM10, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.

Sprawdziliśmy, przez ile dni w roku przekroczone są dopuszczalne poziomy stężenia pyłów PM10, dla których norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Okazało się, że na Opolszczyźnie są miasta, w których owe normy przekroczone są o ponad 30 dni w skali jednego roku. To tak, jakbyśmy przez miesiąc żyli w smogu i oddychali zapylonym powietrzem.

Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że rocznie z powodu zatrutego powietrza (z uwagi na oddziaływanie pyłów zawieszonych) umierało w Polsce ponad 46 tys. ludzi, a na Opolszczyźnie około tysiąca.

Najskuteczniejszą formą ograniczania emisji pyłów zawieszonych jest wspomniana wymiana „kopciuchów” na nowe piece. W całym regionie może ich być nawet 100 tysięcy.

Czytaj także

Do głównych chorób powodowanych przez zanieczyszczenia należą schorzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, rozrodczego czy nowotwory, ale też pozornie niekojarzone ze smogiem takie choroby jak cukrzyca czy alzheimer. Według Światowej Organizacji Zdrowia koszty zdrowotne zanieczyszczeń w Polsce – oprócz hospitalizacji i przedwczesnych zgonów, uwzględniające także absencję w pracy czy obniżoną produktywność – wynoszą ponad 100 mld euro rocznie.

W zapylonym powietrzu jednym z najgroźniejszych trucicieli jest benzo(a)piren. Należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - substancji emitowanych przez samochody, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzo(a)piren powoduje raka. Międzynarodowa agencja badań nad rakiem (IARC) już w 1987 roku określiła BaP jako główny ludzki kancerogen.

Przeciętny okres między pierwszym kontaktem z tym silnym czynnikiem rakotwórczym a powstaniem zmian nowotworowych wynosi przeciętnie 15 lat. Benzo(a)piren uszkadza także nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny. Upośledza również płodność.

Które miasto na Opolszczyźnie jest najbardziej zapylone? Gdzie mieszkańcy są najbardziej narażeni na zachorowania na nowotwory wywołane przez smog, a w szczególności benzo(a)piren? Listę najbardziej rakotwórczych miast na Opolszczyźnie w 2020 roku znajdziesz w galerii zdjęć.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody

Program czyste powietrze to iluzja!

Dlatego (niestety, ale i bardzo dobrze) trujemy dalej!

www.kopcimy.club

G
Gość

DIOKSYNY GROŹNIEJSZE NIŻ PRZYPUSZCZANO

http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/dioks.htm

M
Małgorzata
8 stycznia, 8:06, pawel Dud:

wymienić piec a kto mi bdzie płacił za pelet

Jeśli ktoś ma fundusze na węgiel i inne paliwo do swoich pieców to będzie mieć pieniądze na pellet . Nie rozumiem tych co kpią z programu czyste powietrze zamiast korzystać i żyć nowocześnie i zdrowo . Ja mam kocioł z programu i jestem zadowolona . Polecam wszystkim co chcą dobrze żyć https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE

A
Andrzej
8 stycznia, 11:40, Andrzej:

" fajne " zdjęcie ilustracyjny wieloletnie wkonane aby aby, czkal na ten moment fotograf !

Uffff

Czy zdjęcie nr 8 to para wodna czy trujacy dym !

A
Andrzej

" fajne " zdjęcie ilustracyjny wieloletnie wkonane aby aby, czkal na ten moment fotograf !

Uffff

I
Igma
PiS ma program Czyste Powietrze.

Ten Program to,

PiS na wodę.

Nikogo to w WFOŚiGW nie zainteresowało,

że

Zmodernizowałem centralne ogrzewanie. Piec CO na paliwo stałe został zlikwidowany.

Zainstalowałem piec CO gazowy, dwufunkcyjny, kondensacyjny o spawności 107%.

Klasa energetyczna A.

W domu nie ma żródeł ciepła opalanych paliwem stałym.

Inwestycja zostala zakończona w maju 2019.

Dnia 29.04.2019 złożyłem wniosek o dofinansowanie w formie dotacji.

Wniosek w wersji papierowej i elektronicznej, został przyjęty przez Urzędniczkę WFOŚiGW w Opolu bez zastrzeżeń i zakwalifikowany jako poprawny.

Po roku oczekiwania,

Dostałem wypierpol z ekskluzywnego klubu żebraków WFOŚiGW w Opolu.

Bo,

Nie dokonałem analizy, możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Po co?

W okolicy nie ma i nie będzie.

O tym Urzędniczka Wojewódzkiego Funduszu powinna wiedzieć.

Oraz,

nieprawidłowo podPiSałem wniosek.

Wniosek nasz podpisaliśmy czytelnie imieniem i nazwiskiem w neutralnym niebieskim kolorze.

Nieśmiało zapytam.

Jak wygląda prawidłowy podPiS?

Czy trzy krzyżyki to jest to?

Zastanawiam się.

Czy Urzędnicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, biorą pieniądze za koordynację działań na rzecz ochrony środowiska i przywracanie równowagi środowiskowej, ili za niszczenie papieru wypisując bzdury w uzasadnieniach odmowy dotacji ?

Te bzdury podpisala Pani dyrektor.
p
pawel Dud

wymienić piec a kto mi bdzie płacił za pelet

M
Maggi2

Gospodarzu zamiast stadionu wymień piece

Dodaj ogłoszenie