Najnowszy raport dotyczący najbardziej zapylonych miast województwa opolskiego opracowaliśmy analizując miesiąc po miesiącu poziom zanieczyszczeń w poszczególnych gminach województwa opolskiego.
Korzystaliśmy z danych monitoringu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska za 2020 rok. Analizują one poziom zapylenia pyłem PM10, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.
Sprawdziliśmy, przez ile dni w roku przekroczone są dopuszczalne poziomy stężenia pyłów PM10, dla których norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny.
Okazało się, że na Opolszczyźnie są miasta, w których owe normy przekroczone są o ponad 30 dni w skali jednego roku. To tak, jakbyśmy przez miesiąc żyli w smogu i oddychali zapylonym powietrzem.
Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że rocznie z powodu zatrutego powietrza (z uwagi na oddziaływanie pyłów zawieszonych) umierało w Polsce ponad 46 tys. ludzi, a na Opolszczyźnie około tysiąca.
Najskuteczniejszą formą ograniczania emisji pyłów zawieszonych jest wspomniana wymiana „kopciuchów” na nowe piece. W całym regionie może ich być nawet 100 tysięcy.
Do głównych chorób powodowanych przez zanieczyszczenia należą schorzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, rozrodczego czy nowotwory, ale też pozornie niekojarzone ze smogiem takie choroby jak cukrzyca czy alzheimer. Według Światowej Organizacji Zdrowia koszty zdrowotne zanieczyszczeń w Polsce – oprócz hospitalizacji i przedwczesnych zgonów, uwzględniające także absencję w pracy czy obniżoną produktywność – wynoszą ponad 100 mld euro rocznie.
W zapylonym powietrzu jednym z najgroźniejszych trucicieli jest benzo(a)piren. Należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - substancji emitowanych przez samochody, papierosy, a przede wszystkim piece i kotły. Benzo(a)piren powoduje raka. Międzynarodowa agencja badań nad rakiem (IARC) już w 1987 roku określiła BaP jako główny ludzki kancerogen.
Przeciętny okres między pierwszym kontaktem z tym silnym czynnikiem rakotwórczym a powstaniem zmian nowotworowych wynosi przeciętnie 15 lat. Benzo(a)piren uszkadza także nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny. Upośledza również płodność.
Które miasto na Opolszczyźnie jest najbardziej zapylone? Gdzie mieszkańcy są najbardziej narażeni na zachorowania na nowotwory wywołane przez smog, a w szczególności benzo(a)piren? Listę najbardziej rakotwórczych miast na Opolszczyźnie w 2020 roku znajdziesz w galerii zdjęć.