Smog nie odchodzi z zimą. Jak ograniczyć smog wtórny i letni?

Ewa Bilicka
Z doświadczeń Krakowa wynika, że sprzątanie ulic polewaczkami ogranicza emisję pyłów o połowę.
Z doświadczeń Krakowa wynika, że sprzątanie ulic polewaczkami ogranicza emisję pyłów o połowę.
Pyły nie znikną wraz z nadejściem wiosny i lata. Grożą nam również przekroczenia norm ozonu. Zakazywanie palenia w piecach czy ognisk nie załatwia problemu. Trzeba zmienić świadomość.

Ekolodzy ostrzegają: Smog nie zniknie wraz nadejściem wiosny czy lata. Pojawi się tzw. smog wtórny.

- To, co opadało zimą na ulice, pola, trawniki będzie podnoszone przez wiatry, jadące samochody. To pyły, związki metali ciężkich, rtęci - wszystko, co jest efektem spalania i niskiej zimowej emisji. - mówi Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego - Deszcz , który coraz rzadziej pada, mamy klęskę suszy - nie zmyje wszystkich pyłów.

Pyły PM 10 powodują duszności i pogłębiają alergię, PM2,5 - przedostają się wraz z czerwonymi krwinkami do wszystkich narządów organizmu.

- Nie ma już w opolskich miastach „polewaczek”, przeważa sprzęt zgarniający uliczny brud na sucho, za pomocą wirujących szczotek. To też przyczyna wtórnego smogu - zwraca uwagę Piotrowski - Zrobiłem eksperyment i gdy pod oknami budynku, w którym byłem, przejeżdżała sucha szczotka, zmierzyłem zawartość pyłów PM 10 . Na trzecim piętrze stężenie to skoczyło do 300 mikrogramów na metr sześcienny, przy dobowej normie - 50. To tak jakby pojawił się pik związany z rozpaleniem śmieci w starym piecu. Można się udusić! Teraz Opole pełne jest inwestycji drogowych. Brudu, ziemi, pyłów nie brakuje, a my tym oddychamy.

Prof. Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Mariuszem również nie pozostawia złudzeń: - Smog nie znika wraz z zimą. Zniknie niska emisja, ale pojawi się smog letni. To nie tylko wtórne pylenie. Głównym składnikiem smogu letniego są spaliny samochodowe, a polskie miasta są zakorkowane.

Niemal połowa Polaków uważa, że spalanie śmieci jest zachowaniem... proekologicznym

Na jeszcze inną kwestię zwraca uwagę Barbara Jankowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu: im, cieplej tym większe ryzyko przekroczenia granicznych wartości ozonu.

- Ozon to zanieczyszczenie wtórne, powstałe z tlenków azotu i węglowodorów, które rozkładają się w promieniach słonecznych, w wysokiej temperaturze.- wyjaśnia.

W 2015 roku już mieliśmy do czynienia z przekroczeniami norm ozonu. Ryzyko takiego przekroczenia nastąpiło też w 2016 . Ozon może powodować zaburzenia funkcji oddechowych, bóle głowy, zwłaszcza przy większym wysiłku fizycznym, a nawet podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych, kaszel i napady duszności. Drażni śluzówki, a także powoduje choroby dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).

A TERAZ ZOBACZ
Smog w Polsce. Jak badana jest jakość powietrza?

Jak ograniczyć smog wtórny i letni

  • Powrócić do sprzątania ulic tzw. polewaczkami. - Badania z Krakowa pokazują, że na ulicach zmywanych polewaczkami emisja pyłów była o połowę niższa - mówi Janusz Piotrowski.
  • Ograniczyć podróżowanie po mieście prywatnymi samochodami. Korzystać z miejskiej komunikacji lub przesiąść się na rower oraz spacerować. Podczas krótkotrwałych postojów samochodu wyłączać silnik.
  • Nie wykorzystywać domowych pieców ani ogródkowych ognisk do spalania śmieci po wiosennych porządkach oraz trawy wygrabionej na wiosnę. Świadomość na ten temat jest zaskakująco niska: - Z badań w ramach kampanii „Nie rób dymu” wynika, że 42 proc. Polaków uważa, że spalanie śmieci jest zachowaniem... proekologicznym - mówi prof. Filipowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska