Smycz dla psa – jak wybrać odpowiednią?

materiał partnera

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzajów smyczy: krótkie, długie, klasyczne, automatyczne. Jak wybrać odpowiednią dla naszego zwierzaka? Każda ze smyczy ma swoje wady i zalety. Dowiedz się, czym się kierować podczas zakupu. Spraw, aby spacery z Twoim psiakiem nie były tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Smycz jest jednym z najważniejszych akcesoriów dla naszego zwierzaka. W miastach obowiązkowe jest prowadzenie psa na smyczy. Dzięki niej właściciel może mieć swojego czworonoga pod kontrolą. Zapewnia tym bezpieczeństwo i sobie i zwierzęciu podczas spacerów, a także innym spacerowiczom.

Smycz dla psa – zadbaj o jego bezpieczeństwo

Smycz i obroża nie może uwierać naszego pupila i musi być wygodna dla nas, abyśmy mieli pewność w prowadzeniu naszego zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednią smycz dla rasy naszego psa. Musimy się kierować także takimi kryteriami, jak: wiek, wielkość, aktywność. Często nie zdajemy sobie sprawy, że od wyboru dobrej smyczy, zależy bezpieczeństwo i życie naszego zwierzaka.

Smycz dla psa – regulowana długość

Mamy do wyboru wiele długości smyczy. Każdy właściciel psa powinien posiadać dwie smycze – krótką oraz długą. Krótka okaże się idealnym rozwiązaniem, gdy w miejscu, w którym się znajdujemy jest zbyt tłoczno, natomiast długa w przypadku, gdy chcemy dać psu więcej swobody, ale nie możemy go puścić wolno.

Zazwyczaj nie możemy pozwolić naszemu pupilowi na swobodne spacerowanie bez naszego nadzoru i kontroli. Co jednak, gdy ma smycz i jest ona za krótka? Zwierzak wtedy męczy się o wiele szybciej i może się nabawić problemów z kręgosłupem. Są też odmienne przypadki, gdy smycz jest za długa. Wtedy mamy ograniczoną kontrolę i pies łatwo może nam się wyrwać.

Co ciekawe możemy z jednej smyczy zrobić dwa warianty. Niektóre tradycyjne długie smycze posiadają ciekawy mechanizm: kółeczka, dzięki którym możemy przyczepiać smycz w wybrane miejsce, regulując przy tym jej długość.

smycz dla psa regulowana

Smycz klasyczna, treningowa i automatyczna

Bardzo ważna jest obroża. Psa musimy oswoić z nią jak najwcześniej. Gdy już się pogodzi z faktem, że ma „coś” na szyi, możemy przystąpić do przypinania smyczy. Na samym początku najlepsza będzie smycz tradycyjna (szczeniak mógłby gryźć i szarpać smycz automatyczną). Nasz psiak musi poznać hierarchię i wiedzieć, że to on ma być posłusznym właścicielowi, a nie właściciel jemu. Zawsze powinniśmy szkolić czworonoga poprzez zabawę. Wtedy najbardziej przydatna może okazać się smycz treningowa, która pomoże nam nauczyć psa podstawowych komend, m.in. żeby szedł wzdłuż linii, a nie uciekał na boki.

Alternatywną propozycją jest smycz automatyczna, jednak najlepiej ją „przetestować” na swoim pupilu, gdy jest on już dorosły i potrafi chodzić na smyczy tradycyjnej i treningowej. Pozwala ona na więcej swobody. Najlepsze są smycze typu flexi – jest ona lekka i wygodna. Dobieramy ją do rasy i wagi psa.

Kolejna ważna kwestia – lepiej wybrać taśmę czy linkę? Linka może się zaplątać i sprawić dużo bólu, zarówno właścicielowi, jak i pupilowi. Taśma będzie bezpieczniejszym wyborem. Należy pamiętać, żeby nie zostawiać przypiętego psa na smyczy automatycznej, ponieważ może ona się sama poluzować i pies wpadnie na przykład pod koła samochodu, albo narazi przechodniów na upadek. Nie do końca powinniśmy mieć zaufanie do automatycznej smyczy, ponieważ może się zdarzyć, że nam się zablokuje w najmniej spodziewanym momencie. Na wszelki wypadek, powinniśmy mieć ze sobą zawsze smycz klasyczną.

smycz dla psa flexi

Smycz dla psa – z jakiego materiału?

Bardzo ważne jest tworzywo, z którego jest wykonana nasza smycz. Nie może być ono zbyt szorstkie, ponieważ będzie zostawiać odciski na naszych dłoniach. Rączka nie powinna być metalowa, ponieważ w zimie będzie szybko zamarzać. Najlepiej, jeśli smycz (klasyczna) jest z naturalnej skóry, a jej rączka jest obszyta miękkim materiałem, tak aby właścicielowi psa dobrze było ją trzymać.

Podsumowując, aby odpowiednio wybrać smycz powinniśmy się kierować kilkoma kryteriami. Przede wszystkim musimy wiedzieć, do jakiej aktywności będziemy ją wykorzystywać: czy tylko do codziennych spacerów, czy bardziej wymagającej aktywności, np. biegania z psem. Następnie musimy dopasować grubość smyczy do rasy, wielkości i temperamentu naszego psa (automatyczna nie jest zalecana w przypadku psów zbyt agresywnych), a także własnego stylu – w sklepach zoologicznych znajdziemy smycze „do wyboru, do koloru”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska