Śniadanie wielkanocne na opolskim Rynku. Wyjątkowe spotkanie przed świętami. Przyszły tłumy mieszkańców

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Organizatorami VI Śniadania Wielkanocnego były Urząd Miasta Opola, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Opolski Odział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Organizatorami VI Śniadania Wielkanocnego były Urząd Miasta Opola, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Opolski Odział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Krzysztof Marcinkiewicz
Na opolskim rynku można było poczuć atmosferę Wielkanocy. Wspólne śniadanie wróciło po przerwie spowodowanej pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie.

Najbardziej wyjątkowe śniadanie Wielkanocne w regionie odbyło się już po raz szósty. Było skierowane do wszystkich Opolan. Na mieszkańców czekał żur, kurczaki, ciasta, czy pasztety. Samego żuru organizatorzy przygotowali 2000 porcji, żeby starczyło go dla wszystkich chętnych.

- Śniadanie jest skierowane do wszystkich opolan, ma ich jednoczyć – mówi Dawid Drożdż z Polskiego Czerwonego Krzyża, jeden z organizatorów wydarzenia.

Podczas Śniadania nie mogło zabraknąć życzeń świątecznych. Ważnym symbolem zbliżającej się Wielkanocy było wypuszczenie gołębi, które w religii katolickiej symbolizują Ducha Świętego. Największy zachwyt wśród najmłodszych wzbudziło jednak wypuszczenie do nieba balonów z życzeniami świątecznymi. Każde z dzieci obecnych na rynku chciało mieć w tym swój udział.

Łącznie na rynku stanęło 70 stołów wielkanocnych. Po raz pierwszy stoły przygotowali obcokrajowcy, którzy swoje życie związali z Opolem. Mieszkańcy mogli zobaczyć więc, jak wygląda świąteczny stół ukraiński, tajwański, niemiecki, litewski, gruziński, czeski, romski, a nawet afrykański.

Pan Paweł jest wolontariuszem pomagającym przy stole czeskim. Zwraca uwagę, że w Czechach Święta obchodzi się bardzo podobnie jak w Polsce.

- Jest jajeczko, zajączek i baranek. Pewne rzeczy są jednak inne. Typowo czeskim zwyczajem jest "pomlazka" czyli wielkanocna rózga. Mężczyźni w poniedziałek wielkanocny smagają nim kobiety, zamiast polewać je wodą, jak to robi się w Polsce – opowiada wolontariusz.

Swoje stoły rozstawiło również sporo organizacji pozarządowych, które zachęcały do wsparcia ich działalności za pomocą 1,5% podatku. W ten sposób każdy może pomóc. W 2022 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,114 mld złotych. Swoje wsparcie przekazało w ten sposób 15,9 mln podatników ze wszystkich 23 mln osób, które rozliczały podatek. To wciąż zaledwie 65% podatników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska