Solidarna Polska postuluje całkowitą repolonizację Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. Zarzuca przy tym prezydentowi Opola niegospodarność

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Zdaniem Janusza Kowalskiego repolonizacja ECO pozwoli mieszkańcom obniżyć opłaty za ciepło. Zarzuca przy tym prezydentowi Opola niegospodarność. Ratusz odpowiada.
Zdaniem Janusza Kowalskiego repolonizacja ECO pozwoli mieszkańcom obniżyć opłaty za ciepło. Zarzuca przy tym prezydentowi Opola niegospodarność. Ratusz odpowiada. Katarzyna Doros-Stachoń
Zdaniem Janusza Kowalskiego repolonizacja ECO pozwoli mieszkańcom obniżyć opłaty za ciepło. Zarzuca przy tym prezydentowi Opola niegospodarność. Ratusz odpowiada.

Podczas dzisiejszej (3 sierpnia) konferencji prasowej poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zwrócił uwagę, że sezon grzewczy 2022/2023 będzie jednym z najcięższych od kilkudziesięciu lat.

- Spółka ECO powinna mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia ciepła w województwie opolskim. Jako wiceprezydent Opola wstrzymałem jej prywatyzację w latach 2014 i 2015. Miała zostać sprzedana w niemieckie ręce. Udało się jednak zachować miastu kontrolny pakiet 53%. Dzisiaj widać, że ECO ma strategiczne znaczenie, ze względu na ceny ciepła. Nie ma zgody na to, żeby spółka nadzorowana przez miasto Opole, w której władzę ma Arkadiusz Wiśniewskiego, prowadziła politykę, która doprowadzi dziesiątki opolskich rodzin do ubóstwa energetycznego – zapewnia poseł Solidarnej Polski.

Jak dodaje, mieszkańców Strzelec Opolskich czeka podwyżka 95% opłat za ciepło.

- W sytuacji kryzysu, kiedy każda złotówka powinna zostać w Polsce, żeby obniżać koszty ciepła, Arkadiusz Wiśniewski podjął skandaliczną decyzję, by w czasie kryzysu wypłacić 6,5 mln zł zysku, który pójdzie za granicę. Za niedługo takie podwyżki będą nie tylko w Strzelcach Opolskich, ale również Opolu i innych lokalizacjach, gdzie ECO dostarcza ciepło – sugeruje Janusz Kowalski.

Jego zdaniem, obecna sytuacja doprowadzi wiele ciepłowni do skraju bankructwa.

- Rozmawiam z samorządowcami przerażonymi tym, jak ceny surowca, ale przede wszystkim ceny podatku klimatycznego, ceny uprawnień CO2, przełożą się na kondycję finansową spółek. Wracam do pomysłu repolonizacji ECO, by zatrzymać podwyżki cen. Żeby Opolanie decydowali, jak będzie prowadzona polityka tej firmy – mówi poseł Solidarnej Polski.

Po odpowiedź na postawione zarzuty skierowaliśmy się do Ratusza.

- Pan poseł Kowalski mija się z prawdą. Nigdy nie posiadał kompetencji do zatrzymania prywatyzacji ECO. Te uprawnienia należą wyłącznie do prezydenta miasta i rady miasta. Przypomnijmy, że prywatyzację ECO zatrzymał prezydent Wiśniewski, który przedstawił stosowny wniosek Radzie Miasta, a ta go poparła. Poseł Kowalski jako członek rany nadzorczej ECO głosował za to za dywidendą dla niemieckiego współwłaściciela ECO. Domagając się dziś zatrzymania tych wypłat, poseł najwyraźniej zapomina, jak głosował w tej sprawie – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Ratusz dodaje również, że jeśli chodzi o podwyżki opłat za ciepło, to dotykają one wielu samorządów w kraju i są efektem rosnących cen węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska