Sondaż: Dwie trzecie Polaków za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sondaż: Dwie trzecie Polaków za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością
Sondaż: Dwie trzecie Polaków za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością fot. adam jankowski / polska press
7 na 10 osób w Polsce popiera unijną zasadę „pieniądze za praworządność” – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.pres. Gdyby przeprowadzono referendum w tej sprawie, tylko co trzecia osoba poparłyby weto zapowiadane przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Rządy Polski i Węgier nie zgadzają się się na wprowadzenie uzależnienia wypłat z budżetu UE od przestrzegania praworządności. Grożą także zawetowaniem całego budżetu na lata 2021-2027 oraz ogromnego Funduszu Odbudowy (750 mld euro) przeznaczonego na ratowanie gospodarek w pocovidowej Europie.

W sondażu Ipsos zapytano ankietowanych: „Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że Unia Europejska powinna przyznawać fundusze państwom członkowskim tylko wówczas, gdy ich rządy wdrażają zasady praworządności i demokracji?”.

66 proc. Polaków uważa, że unijne pieniądze powinny być powiązane z praworządnością i nie chce weta wobec unijnego budżetu. Na zasadę „pieniądze za praworządność” - „zdecydowanie” zgadza się 40 proc. badanych, a 26 proc. „raczej się zgadza”.

Z kolei poparcie dla stanowiska obecnego rządu deklaruje w tej sprawie 29 proc. ankietowanych. 10 proc. badanych „raczej się nie zgadza” na powiązanie z praworządnością unijnych funduszy, a 19 proc. „zdecydowanie się nie zgadza”.

6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Częściej za powiązaniem funduszy UE z praworządnością są kobiety. 71 proc. z nich zgadza się na takie rozwiązanie, a tylko 23 proc. jest przeciw.

Z kolei wśród mężczyzn 60 proc. chce powiązania funduszy z praworządnością, a 36 proc. jest temu przeciwnych.

Sondaż telefoniczny CATI Ipsos dla OKO.press, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N= 1000 osób, 23-25 listopada 2020. Losowanie próby miało charakter warstwowo-proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i wielkości miejscowości. Około 70 proc. spośród 1000 wywiadów zrealizowano przez wylosowane numery telefonów komórkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż: Dwie trzecie Polaków za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska