Sondaż Polska Press Grupy. PiS wyraźnie na czele

Paweł Więcek (AIP)
Partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie prowadzi w sondażu.
Partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie prowadzi w sondażu. AIP
Sondaż przeprowadziła nto, siedemnaście gazet regionalnych Polska Press Grupy oraz Dobra Opinia. Notowania Prawa i Sprawiedliwości poszły w górę w porównaniu z badaniem z lutego.

Największym społecznym poparciem w skali kraju cieszy się Prawo i Sprawiedliwość - 37,1 procent. Notowania partii poszły w górę w porównaniu z rezultatem badania z lutego - 34,5 procent. Prawo i Sprawiedliwość jest zresztą jedyną formacją w zestawieniu, którą dotyczy tak wyraźny trend zwyżkowy. O jeden punkt procentowy „podskoczyła” Platforma Obywatelska, na którą dziś zagłosowałoby 19 procent respondentów (w lutym było to 18 procent). Partia Grzegorza Schetyny minimalnie wyprzedziła .Nowoczesną. Kurs społecznej aprobaty dla ugrupowania Ryszarda Petru utrzymuje się na poziomie z lutego i wynosi obecnie 18 procent względem 18,4 sprzed trzech miesięcy.

W tym okresie nastąpiła korekta notowań ruchu KUKIZ’15. Grono sympatyków tej organizacji stopniało z 11,6 do 9 procent.

Gdyby wybory odbyły się w dniu realizacji badania, do Sejmu weszłyby tylko cztery podmioty: PiS, PO, .Nowoczesna oraz KUKIZ’15. Spadek w rankingu popularności zaliczył Sojusz Lewicy Demokratycznej - z 4,8 do 4 procent. Podobnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego - z 4,2 na 3,9 procent. Lekką zniżkę notuje także Razem - z 3,1 do 2,6 procent. Z 4 do 4,7 procent wzrosło natomiast poparcie dla KORWiN.

W ramach sondażu poproszono respondentów o podsumowanie półrocza rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pracę gabinetu Beaty Szydło zdecydowanie dobrze i raczej dobrze ocenia 38,9 procent badanych, czyli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości z domieszką części wyborców KUKIZ’15 oraz PSL.

Złe zdanie o poczynaniach PiS wyraża 42,1 procent ankietowanych. Grupę tę tworzy elektorat największych sił opozycyjnych: PO, .Nowoczesnej, PSL, SLD, Razem. Co piąty badany nie ma zdania odnośnie działań ekipy Prawa i Sprawiedliwości.

Czas na pierwsze oceny „dobrej zmiany”. Sprawdziliśmy zatem, czy program 500 plus oraz zapewnienia o realizacji kolejnych obietnic wyborczych to wystarczający powód, by dobrze oceniać dokonania prezydenta Andrzeja Dudy i rządy gabinetu Beaty Szydło.

Pytając o prezydenturę Andrzeja Dudy, poprosiliśmy ankietowanych o odpowiedź, co czują myśląc o kadencji szóstego prezydenta wolnej Polski: dumę, obojętność, a może wstyd?

Dumę deklaruje 29,2 proc. badanych, czyli mniej, niż popiera PiS. Obojętność to uczucie towarzyszące 39,9 proc. badanych, wstyd czuje 30,9. Co ciekawe, najwięcej osób odczuwających dumę ukończyło 60 lat. Najmniej dumnych z prezydenta jest wśród młodych w wieku 18-29 lat.

Choć głosy dotyczące jakości pracy gabinetu Beaty Szydło są podzielone, to jednak większość Polaków pozytywnie bądź neutralnie ocenia Radę Ministrów. Zdecydowanie dobrze i raczej dobrze wypowiada się o pracy rządu odpowiednio: Zdecydowanie dobrze 16,1 proc., raczej dobrze 22,8 proc. , nie ma zdania 18,6 proc. Zdecydowanie źle i raczej źle widzi pracę rządu odpowiednio 22,0 i i 20,1 ankietowanych w badaniu „Polski”.

Sondaż został zrealizowany w dniach 12-17 maja metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Jak wygląda poparcie dla partii politycznych oraz ocena rządu Beaty Szydło na Opolszczyźnie, a także opinie i komentarze - czytaj w piątkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska