Sondaż Polska Press. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w 14 z 16 województw

Paweł Więcek

Wideo

Trwa marsz Prawa i Sprawiedliwości na zachód. Jeszcze kilka tygodni temu partia Jarosława Kaczyńskiego nieśmiało rozpychała się w województwach zachodniej Polski. Obecnie przegoniła Platformę Obywatelską w takich regionach, jak Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie czy Wielkopolskie. Wszystkie te województwa od wielu lat były uznawane za bastiony Platformy, których PiS nigdy nie zdoła podbić.

Sondaż
Create bar charts

Wyniki najnowszego sondażu zrealizowanego przez Nową Trybunę Opolską oraz 17 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Grupy Polska Press we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia pokazują, iż trend zyskiwania przez Prawo i Sprawiedliwość przewagi nad Platformą w jej matecznikach jest stały i silny. Partia Jarosława Kaczyńskiego przeskoczyła ugrupowanie Ewy Kopacz również na Warmii i Mazurach.

Platforma Obywatelska to dziś partia wyspiarska. Przewagę nad swoim głównym konkurentem utrzymuje tylko w dwóch województwach - pomorskim, które stanowi jej kolebkę, oraz opolskim. PiS góruje nad partią rządzącą w 14 z 16 regionów, przy czym tradycyjnie akcentuje swoją dużą przewagę w województwach na ścianie wschodniej. Rekordowo wysokie notuje na Lubelszczyźnie - 53 procent oraz na Podkarpaciu - 51,1 procent.

Po okresie wyrzucenia na margines do łask wyborców powoli wraca Zjednoczona Lewica. Jeszcze niedawno partie wchodzące w skład koalicji przegrywały w walce o serca wyborców z ruchem KUKIZ’15, ale teraz nastąpiło odbicie. Zjednoczona Lewica uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu popularności w ośmiu województwach. KUKIZ’15 tę lokatę zajął tylko w dwóch regionach.

Ostatni sondaż przedwyborczy. Metodologia

O preferencje wyborcze pytaliśmy nie tylko w stolicy województwa.

Sondaż, który prezentujemy, został zrealizowany między 16 a 21 października we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa opolskiego.

Ankieterzy zastosowali metodę bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI).

Sondaż przeprowadzili studenci koła naukowego politologów Uniwersytetu Opolskiego: Włodzimierz Mironowicz, Marta Chowan, Katarzyna Mocar, Krzysztof Timofiejuk, Łukasz Guzowski, Stanisław Klimczak, Władysław Serdiuk, Katarzyna Kała, Paulina Piwowarczyk, Patrycja Woźniak,Beata Rozik i Bartosz Raczkowski. Nasi ankieterzy byli w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Oleśnie. Odwiedzili też wioski: Lasowice Wielkie, Brożec i Tarnów Opolski.

Komentarze 48

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Głosujemy na PiS

Głosujemy na PiS

G
Gość

PO+PSL+ZLEW+Nowoczesna, wszyscy Razem won!

 

r
rozśmieszony
W dniu 23.10.2015 o 14:36, z Niemodlina napisał:

Oszołomie, 3mln mieszkań to był program na więcej niż tylko jedną kadencję, mimo to przez 2 lata rządów PiS wybudowano 1,2mln mieszkań, przekopanie mierzei wiślanej będzie możliwe ze środków z budżetu państwa, chyba nie sądzisz, że Frombork czy Elbląd dysponuje takimi środkami, Mariusz Kamiński nie został skazany PRAWOMOCNIE, więc używanie wobec niego sformułowań typu "skazany" w sytuacji kiedy postępowanie nie zostało prawomocnie zakończone jest nadużyciem skutkującym konsekwencjami prawnymi, pamiętaj o tym.4 mld złotych ze SKOK Wołomin wyprowadzili przestępcy z Wojskowych Służb Informacyjnych, prywatnie znajomi Bronisława K., POczytaj sobie, to może w końcu przestaniesz rozPOwszechniać kłamstwa gazety zaborczej : SKOK Wołomin w kwietniu 2013r. opublikował audyt  biegłej rewident Agaty Wojtkowiak (BDO Sp. Z o. o.) z grudnia 2012r. Z audytu wynika, że na dzień 31 grudnia 2011r. udzielone pożyczki to 1 142 046 000 zł, z czego pożyczki przeterminowane (niespłacane) stanowią 19 972 000 zł (bez sądowych i zasądzonych). Czyli niespłacane zadłużenie to około 2% wszystkich pożyczek.Mija dziewięć miesięcy. Stan na 30 września 2012r. to: pożyczki udzielone: 1 483 640 000, a zadłużenie przeterminowane to… uwaga… 145 722 000 zł, (10%)!Pomiędzy grudniem 2011, a wrześniem 2012 saldo udzielanych pożyczek zwiększyło się niemal równiutko o 30%, a odsetek kredytów niespłacanych wzrósł niemal równiutko pięciokrotnie.Widzimy więc, że SKOK Wołomin miał do 2012r. względnie normalną sytuację, a kasę zaczęto stamtąd wyprowadzać od 2012r. I to od razu dosyć energicznie, najprawdopodobniej w miarę prostym mechanizmem, który polegał na udzielaniu sobie dużych kredytów, bez zamiaru ich spłacania.27 września 2012r. Bierecki informuje Komisję Nadzoru Finansowego o nieprawidłowościach w SKOK Wołomin. Trudno więc zarzucić senatorowi PIS, że tolerował tamtejszą patologię czy korzystał na niej. Zareagował, co widać po datach, w miarę sprawnie.KNF przejmuje nadzór nad SKOK Wołomin w październiku 2012r. I robi nic albo bardzo niewiele. We wrześniu 2014r. niespłacane pożyczki to już 38%, w roku 2015 ostatecznie osiągają poziom… 93% wszystkich udzielonych kredytów.KNF obejmowała SKOK Wołomin nadzorem z zadłużeniem przeterminowanym na poziomie 10%, a ostatecznie zatrzymało się ono na 93%. Przez cały ten czas rządziła Platforma Obywatelska.Z tych liczb i dat wynika, że, jeżeli już przywalić politycznie za te 2,2 mld zł utopione w SKOK Wołomin, to nie PIS, tylko PO. Majątek SKOK-u Wołomin został po prostu wyjęty niemal w całości w latach 2012-15, pod czujnym okiem KNF. Przez panów kapitanów i pułkowników, otrzaskanych już na fundacji Pro Civili." Przestań za nieprawidłowości w SKOK Wołomin oskarżać PiS i senatora Biereckiego, bo to kłamstwo i manipulacja prorządowych mediów. By żyło się lepiej ??

 

 

Mój profesor mawiał" nie można być głupszy niż przewiduje konstytucja". Jak widać po tym prymitywnym wpisie- nie miał racji- można!!! Twój , jak widać, idol został skazany na 3 lata więzienia za kryminalne przestępstwa. Tak orzekł sąd, czyli mial powody do podjęcia takiej decyzji i nie pisz bzdur. Co innego jest apelacja, którą może składać nawet największy kryminalista. Kto w kancelarii , który to prawnik z kancelarii Prezydenta przygotowywał ustawy , które umożliwiły wyprowadzenie 4 mld ze Skoków? No i o tym aby koledze zięcia najważniejszej osoby w pańskie przygotować ułaskawienie? A z drugiej strony- skąd , Ty taka polityczna przekupka masz wszystkie takie dokladne dane na zawołanie? Tylko Twój "ciemny PISowski lud to kupi" jak mawiał Kurski- rozsądni Polacy już nie !

G
Gość
W dniu 23.10.2015 o 11:44, Alek napisał:

Przeciętny opolanin jeżeli zagłosuje na PO - paprańców  to albo złodziej, urzędnik sfery budżetowej albo sklerotyk który zapomniał co obiecywali na zielonej wyspie. Ewentualni w/w wyborcy zapomnieli też jak PO świetnie poprawiło standard życia przeciętnemu Kowalskiemu, oto przykłady: podniesienie wieku emerytalnego, oskubali " jeleni" z OFE, zadłużyli nas i nasze dzieci na prawie pięćset miliardów złotych -taki zdolny nie był żaden poprzedni rząd. PO rozkradła bezkarnie majątek NARODOWY. Doprowadzili do upadku : zakłady pracy, stocznie, kopalnie i zniszczyli przemysł i miejsca pracy. Zubożyli obywateli i pozbawili młodych wykształconych ludzi miejsc pracy w PO-lsceoraz skazali ich na emigrację za chlebem do zachodnich krajów gdzie młodzi ambitni są mile widziani jako siła robocza za godne pieniądze. SZANOWNI OPOLANIE -OBUDZCIE SIĘ-JEŻELI MACIE TROCHĘ OLEJU W GŁOWACH TO NIE GŁOSUJCIE NA PARTIĘ RZĄDZĄCĄ BO WSTYD, ŻE INNE WOJEWÓDZTWA POZNAŁY SIĘ NA TEJ WŁADZY A  NA OPOLSZCZYŹNIE MIESZKAJĄ SAMI NIEN...ALNI.!!!!!!!!!!!!Rządy PO POprawiły byt tylko sobie i swoim kolesiom a przeciętnych Polaków zubożyli. Wszyscy aferzyści byli i są bezkarni bo jak powiedział p.premier Tusk ,cyt. "W NASZYM SYSTEMIE PARLAMENTARNYM NIE MA ZWYCZAJU ŻEBY SWOICH POPRZEDNIKÓW ZAMYKAĆ W WIĘZIENIU.  Ciemny PISowski lud to kupi- jak mawiał Kurski.  Mą@dry Polak na takie idiotyzmy nie da się nabrać !!!!!  Przeczytaj szybko kompromitującą Konstytucję opracowaną przez PIS i szybko ze wstydu schowaną to przestaniesz PISać takie bzdury.

 

G
Gość
W dniu 23.10.2015 o 16:40, 777 napisał:

   Nie jestem już żaden smarkacz, > Łeb mam pokryty siwizną. > Nie zagłosuję na Jarka > Bo zbyt cię kocham Ojczyzno! > Skąd wiem, że wybór niedobry? > Nie wierzę w zmianę oblicza > Nie chcę powrotu Ziobry, > I teczek Macierewicza. > Na PiS nie oddam głosu! > Pamiętam, Jarka premierem, > I kpiny z demokracji > I koalicję z Lepperem. > Nie chcę mieć znów premiera > Co straszy Ruskiem i Żydem > Co ciągle dzieli Polaków > I może zaszczuć jak Blidę. > Za kłamstwa i pomówienia, > Prawdę, mgłą sztuczną okrytą > Za skłócanie rodaków > Za IV Rzeczpospolitą. > Za "Tusk ma krew na rękach", > A memu Bratu Chwała! > Za wrzaski nad trumnami > I nogę generała! > Za propagandę, która nie łączy, ale dzieli. > Za żądania pomników z kieszeni obywateli! > Za marsze z pochodniami, > Jazdę "po trupach do celu", > Za negowanie wyborów > I PROFANACJĘ WAWELU!!!! > Dziś w duszy mej zakamarkach > Odkrywam decyzji sedno: > Nie chce powrotu PiS-u, > Bo nie jest mi wszystko jedno!  

To możesz PO 25.10. zabrać się tym samym samolotem, którym będzie uciekać Kopaczka z córką. 

Y
YAMATO

SONDAŻ MAŁO WIARYGODNY.PROSZĘ SPOJRZEĆ , GDZIE ROBIONO SONDĘ , W JAKICH

 

MIEJSCOWOŚCIACH. W WIĘKSZOŚCI W MIEJSCACH GDZIE WYGRYWA PO I MN. ANI JEDNA

 

Z TYCH MIEJSCOWOŚCI NIE JEST Z POWIATU NYSA , BRZEG , GŁUBCZYCE GDZIE W

 

WYBORACH PREZYDENCKICH WYGRAŁ ANDRZEJ DUDA. SKĄD TAKI DOBÓR ??? KTOŚ NIE

 

UMIE PRZEANALIZOWAĆ WYNIKÓW I DOBRAC REPREZENTATYWNYCH MIEJSC ???

a
ana35

PiS jest wielkie. Życzę zwycięstwa i to  ponad 50 procentowego!

777
W dniu 23.10.2015 o 13:26, Gość napisał:

P rzemyślanyi  S łuszny wybór  25.10.2015 r. 

PiS - Paranoja i Schizofrenia, Podsłuchy i Służby, Pazerność i Szwindle...

777
W dniu 23.10.2015 o 08:50, gość napisał:

Opolskie powinno zostać natychmiast zlikwidowane to zbędny koszt.

Na szczęście nie ty będziesz o tym decydował. Raz już próbowali zlikwidować Opolszczyznę i dostali nauczkę. Są jeszcze ludzie, którzy kochają swoją małą ojczyznę.

777
W dniu 23.10.2015 o 07:36, Gość napisał:

To bardzo smutne ze opolszczyzna stoi murem za przegrana mafijna POlszewia ... dzisial glosowanie na PO to wielki obciach i wielka siara ..

 

 
 Nie jestem już żaden smarkacz, > Łeb mam pokryty siwizną. > Nie zagłosuję na Jarka > Bo zbyt cię kocham Ojczyzno! > Skąd wiem, że wybór niedobry? > Nie wierzę w zmianę oblicza > Nie chcę powrotu Ziobry, > I teczek Macierewicza. > Na PiS nie oddam głosu! > Pamiętam, Jarka premierem, > I kpiny z demokracji > I koalicję z Lepperem. > Nie chcę mieć znów premiera > Co straszy Ruskiem i Żydem > Co ciągle dzieli Polaków > I może zaszczuć jak Blidę. > Za kłamstwa i pomówienia, > Prawdę, mgłą sztuczną okrytą > Za skłócanie rodaków > Za IV Rzeczpospolitą. > Za "Tusk ma krew na rękach", > A memu Bratu Chwała! > Za wrzaski nad trumnami > I nogę generała! > Za propagandę, która nie łączy, ale dzieli. > Za żądania pomników z kieszeni obywateli! > Za marsze z pochodniami, > Jazdę "po trupach do celu", > Za negowanie wyborów > I PROFANACJĘ WAWELU!!!! > Dziś w duszy mej zakamarkach > Odkrywam decyzji sedno: > Nie chce powrotu PiS-u, > Bo nie jest mi wszystko jedno! 
777
W dniu 23.10.2015 o 14:24, Mateusz Pawełczyk Kukiz`15 napisał:

Przypominam iż przed wyborami prezydenckimi prowadziło PO, a Kukiz miał nieco ponad 10%. Ostatecznie wygrało PiS a kukiz miał ponad 20%. Tym razem PO jest na drugim miejscu a Kukiz w TVP ma 12,5% - więc wychodzi na to że KUKIZ`15 będzie drugą siłą w sejmie z 25% poparcia :)Jednak by było to możliwe potrzebne jest wasze zaangażowanie i głosy!

Wiesz doskonale, że tak nie będzie - więc po co się ośmieszasz? Kukiz jak uzyska 6 -7 % to będzie wszystko, a drugą siłą w Sejmie będzie Platforma. Lepiej, żeby Kukiz nie wszedł, bo to jedyny człowiek, który poprze Kaczyńskiego - ale sondaże wskazują, że jednak wejdzie. Straszna będzie Polska we władzy Macierewicza , Ziobry i Kamińskiego - zróbmy wszystko, żeby nami nie rządzili.

777
W dniu 23.10.2015 o 11:44, Alek napisał:

Przeciętny opolanin jeżeli zagłosuje na PO - paprańców  to albo złodziej, urzędnik sfery budżetowej albo sklerotyk który zapomniał co obiecywali na zielonej wyspie. Ewentualni w/w wyborcy zapomnieli też jak PO świetnie poprawiło standard życia przeciętnemu Kowalskiemu, oto przykłady: podniesienie wieku emerytalnego, oskubali " jeleni" z OFE, zadłużyli nas i nasze dzieci na prawie pięćset miliardów złotych -taki zdolny nie był żaden poprzedni rząd. PO rozkradła bezkarnie majątek NARODOWY. Doprowadzili do upadku : zakłady pracy, stocznie, kopalnie i zniszczyli przemysł i miejsca pracy. Zubożyli obywateli i pozbawili młodych wykształconych ludzi miejsc pracy w PO-lsceoraz skazali ich na emigrację za chlebem do zachodnich krajów gdzie młodzi ambitni są mile widziani jako siła robocza za godne pieniądze. SZANOWNI OPOLANIE -OBUDZCIE SIĘ-JEŻELI MACIE TROCHĘ OLEJU W GŁOWACH TO NIE GŁOSUJCIE NA PARTIĘ RZĄDZĄCĄ BO WSTYD, ŻE INNE WOJEWÓDZTWA POZNAŁY SIĘ NA TEJ WŁADZY A  NA OPOLSZCZYŹNIE MIESZKAJĄ SAMI NIEN...ALNI.!!!!!!!!!!!!Rządy PO POprawiły byt tylko sobie i swoim kolesiom a przeciętnych Polaków zubożyli. Wszyscy aferzyści byli i są bezkarni bo jak powiedział p.premier Tusk ,cyt. "W NASZYM SYSTEMIE PARLAMENTARNYM NIE MA ZWYCZAJU ŻEBY SWOICH POPRZEDNIKÓW ZAMYKAĆ W WIĘZIENIU.  Opolanie głosujący na Platformę nie są złodziejami czy sklerotykami. Opolanie mają nawet sporo oleju w głowie i dlatego u nas wygrywała i teraz wygra Platforma. Wy tylko obrażać potraficie i wyzywać ludzi ( vide zakamuflowana opcja niemiecka ). Ty też obrażasz i wyzywasz Opolan - obrażasz także nasza inteligencję pisząc te bzdury o zniszczonym przemyśle i ruinie państwa. Mamy oczy i widzimy, że tak nie jest - dlatego większość z nas poprze znowu PO - aby PiS nami nie rządził, bo lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

 

777
 
 Nie jestem już żaden smarkacz, > Łeb mam pokryty siwizną. > Nie zagłosuję na Jarka > Bo zbyt cię kocham Ojczyzno! > Skąd wiem, że wybór niedobry? > Nie wierzę w zmianę oblicza > Nie chcę powrotu Ziobry, > I teczek Macierewicza. > Na PiS nie oddam głosu! > Pamiętam, Jarka premierem, > I kpiny z demokracji > I koalicję z Lepperem. > Nie chcę mieć znów premiera > Co straszy Ruskiem i Żydem > Co ciągle dzieli Polaków > I może zaszczuć jak Blidę. > Za kłamstwa i pomówienia, > Prawdę, mgłą sztuczną okrytą > Za skłócanie rodaków > Za IV Rzeczpospolitą. > Za "Tusk ma krew na rękach", > A memu Bratu Chwała! > Za wrzaski nad trumnami > I nogę generała! > Za propagandę, która nie łączy, ale dzieli. > Za żądania pomników z kieszeni obywateli! > Za marsze z pochodniami, > Jazdę "po trupach do celu", > Za negowanie wyborów > I PROFANACJĘ WAWELU!!!! > Dziś w duszy mej zakamarkach > Odkrywam decyzji sedno: > Nie chce powrotu PiS-u, > Bo nie jest mi wszystko jedno! 

 

p
po po
W dniu 23.10.2015 o 11:44, Alek napisał:

Przeciętny opolanin jeżeli zagłosuje na PO - paprańców  to albo złodziej, urzędnik sfery budżetowej albo sklerotyk który zapomniał co obiecywali na zielonej wyspie. Ewentualni w/w wyborcy zapomnieli też jak PO świetnie poprawiło standard życia przeciętnemu Kowalskiemu, oto przykłady: podniesienie wieku emerytalnego, oskubali " jeleni" z OFE, zadłużyli nas i nasze dzieci na prawie pięćset miliardów złotych -taki zdolny nie był żaden poprzedni rząd. PO rozkradła bezkarnie majątek NARODOWY. Doprowadzili do upadku : zakłady pracy, stocznie, kopalnie i zniszczyli przemysł i miejsca pracy. Zubożyli obywateli i pozbawili młodych wykształconych ludzi miejsc pracy w PO-lsceoraz skazali ich na emigrację za chlebem do zachodnich krajów gdzie młodzi ambitni są mile widziani jako siła robocza za godne pieniądze. SZANOWNI OPOLANIE -OBUDZCIE SIĘ-JEŻELI MACIE TROCHĘ OLEJU W GŁOWACH TO NIE GŁOSUJCIE NA PARTIĘ RZĄDZĄCĄ BO WSTYD, ŻE INNE WOJEWÓDZTWA POZNAŁY SIĘ NA TEJ WŁADZY A  NA OPOLSZCZYŹNIE MIESZKAJĄ SAMI NIEN...ALNI.!!!!!!!!!!!!Rządy PO POprawiły byt tylko sobie i swoim kolesiom a przeciętnych Polaków zubożyli. Wszyscy aferzyści byli i są bezkarni bo jak powiedział p.premier Tusk ,cyt. "W NASZYM SYSTEMIE PARLAMENTARNYM NIE MA ZWYCZAJU ŻEBY SWOICH POPRZEDNIKÓW ZAMYKAĆ W WIĘZIENIU.

 

 

W tym PO-walonym województwie to mieszka komuch na komuchu czosnkowych nie brakuje i jeszcze gebelsowskich pełno i PO-walonych też. Prawdziwych Polaków to tu jak na lekarstwo i dla tego jest ono kwalifikowane jako ostatnie w kraju. Wiadomo że na PO-rypany zawsze będzie będzie głosował na PO-mylonego i tak to się tu kręci.Ci co mają olej w głowie głosują na PIS.

nie wszystko tu stracone  - w tym POwalonym wojewódzwie są jednak głosy mądre i rozsądne -  jest nadzieja na normalność, prawość i sprawiedliwość

 

Bóg - Honor - Ojczyzna                           Szkoła - Kościół - Strzelnica

z
z Niemodlina
W dniu 23.10.2015 o 12:13, z Niemodlina napisał:

Bo chodzi oto BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ :)a komu - nam wyznawcom PISlamu.Wy wszystcy jesteście beeeeeeee - tylko nasza partia jest czysta jak łza - bueeeeeheheh

 

A Ty POdszywaczu na jakie obiecanki tym razem się nabierzesz ??? Kim będzie nowy, po Donaldzie T. cudotwórca, któremu zaufasz ?? Petru ? :)

 

By żyło się lepiej ??

Dodaj ogłoszenie