Sondaż. W kraju wygrywa PiS, na Opolszczyźnie PO

Paweł Więcek
Formacja Jarosława Kaczyńskiego podbija platformerskie bastiony i zyskuje przewagę nad głównym konkurentem w 12 z 16 województw.

Wyniki ogólnopolskie – 39,2 dla Prawa i Sprawiedliwości; 25,7 dla Platformy Obywatelskiej; 9,8 dla Kukiz’15; 8,1 dla Zjednoczonej Lewicy; 5,8 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego; 5,5 dla Nowoczesnej Ryszarda Petru.

To koniec podziału na Polskę Platformy Obywatelskiej i Polskę Prawa i Sprawiedliwości?

Wskazuje na to najnowszy sondaż "Nowej Trybuny Opolskiej" i 17 innych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Badanie zrealizowano w dniach 17–21 września – w każdym województwie na reprezentatywnej dla danego regionu próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI).

Sondaż przedwyborczy NTO | Create infographics

Prawo i Sprawiedliwość w znacznym stopniu poszerza swoje strefy wpływu. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jak wielka fala tsunami rozlewa się ze ściany wschodniej na zachodnie województwa.

PiS przejęło pięć regionów, w których przez lata największych poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska: Zachodniopomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie oraz uznawany za matecznik PO Śląsk.

Platforma utrzymuje minimalną przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Dolnym Śląsku.

Tylko na Opolszczyźnie dominacja partii rządzącej nad formacją Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowana.

PiS jeszcze mocniejsze
Najwięcej zwolenników Prawa i Sprawiedliwości rekrutuje się ze ściany wschodniej. Rekordowo wysokie poparcie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego notuje w województwie podlaskim – aż 55 proc. W regionie świętokrzyskim ten wskaźnik jest tylko nieznacznie niższy – 53,4 proc.

Wygląda na to, że Prawo i Sprawiedliwość jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję we własnych bastionach. Te tendencje dało się zaobserwować już podczas drugiej tury wyborów prezydenta Polski.

W niektórych województwach zachodniej Polski przewaga Bronisława Komorowskiego nad Andrzejem Dudą nie była tak oczywista, jakby wynikało to z geografii wyborczej ukształtowanej w wyborach parlamentarnych w 2011 r., kiedy ujawnił się podział na Polskę Platformy Obywatelskiej oraz Polskę Prawa i Sprawiedliwości.

W PIĄTEK W NOWEJ TRYBUNIE OPOLSKIEJ:

  • Opinie polityków i politologów
  • Wyniki sondażu w regionach - młodzi Opolanie mają inne typy niż rodzice
  • Komentarz redaktora naczelnego

Ludzie głosują na Kukiza, ale się nie przyznają - komentuje sondaż wyborczy Polska Press dr hab. Jacek Wasilewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska