Spacer po przedwojennej Bahnhofstrasse w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dworzec kolejowy w przedwojennym Oleśnie.
Dworzec kolejowy w przedwojennym Oleśnie. Oleskie Muzeum Regionalne
Kolekcjoner i miłośnik historii Olesna Jan Piech był gościem kolejnego czwartku muzealnego. Zabrał gości na wirtualny spacer po przedwojennej Dworcowej, jednej z głównych ulic miasta.

Dzisiaj ulica Dworcowa prowadzi tylko od urzędu miejskiego do dworca.
- Przedwojenna Bahnhofstrasse była dwa razy dłuższa, obejmowała także dzisiejszą ul. Pieloka, prowadzuła aż do Rynku - wyjaśnia Jan Piech.

Nazwa ulicy wzięła się oczywiście od dworca kolejowego, wybudowanego w latach 1882-1884 razem z linią kolejową z Kluczbork - Olesno - Lubliniec. W latach 1883-1884 zbudowano także linię kolejową Kluczbork - Bytom, wprowadzono też połączenie do Wrocławia.

Perony na oleskim dworcu były oświetlone lampami gazowymi. Na dwóch piętrach mieszkali pracownicy kolejowi. Środkowa część budynku z halą dworcową była niższa od boków, gdzie mieściły się biura dworcowe.

Oleski dworzec został wysadzony 22 maja 1921 roku przez powstańców śląskich. Kiedy wojska niemieckie wdarły się do Olesna, powstańcy śląscy wysadzili mosty, centralę telefoniczną i właśnie dworzec kolejowy. Detonacja była bardzo silna, bilety i dokumenty rozsypały się po całej okolicy.

Olesno pozostało niemieckie, a odbudowany dworzec poświęcono 1 lipca 1923 roku. W budynku otwarta została restauracja R. Polaka. Obok dworca był Hotel Dworcowy z restauracją J. Reimanna.

Naprzeciwko dworca od 1907 roku działa zakład mleczarni, czyli dzisiejsza Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, produkująca masło ekstra z Olesna czy oleską śmietankówkę.

W 1926 roku u zbiegu ulic Dworcowej i Alexandra zbudowano Finanzamt, czyli Urząd Skarbowy. Na zapleczu swoją siedzibę miał oddział policji powiatowej. Po 1945 roku budynek przemianowano na Dom Partii, a dzisiaj jest siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy i Prokuratury Rejonowej.

U zbiegu dzisiejszych ulic Dworcowej i Pieloka stała willa mistrza budowlanego Pluschkego, który spadł z rusztowania i zabił się podczas budowy synagogi w 1888 roku. Willę spalono w 1945 roku i już nie odbudowano. Dzisiaj na tym gruncie mieści się plac zabaw oraz Oleska Biblioteka Publiczna.

Po drugiej stronie ulicy od 1858 roku mieści się cmentarz komunalny. U zbiegu ul. Dworcowej i Pieloka stoi także wzniesiony w 1909 roku budynek Starostwa Powiatowego, który dzisiaj mieści także Urząd Miejski.

Dawna Bahnhofstrasse przed wojną na odcinku od mostu nad kanałem Młynówka do Rynku była wąską uliczką nazywaną "górną ulicą Dworcową". Kończyła się w Rynku przy Hotelu Baginsky.

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z artykułu Ewy Cichoń "Ulica Dworcowa na przedwojennych pocztówkach".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska