Spada oprocentowanie lokat

Oprac Edyta Hanszke
Zamin ulokujemy pieniądze sprawdźmy, ile na tym zarobimy po odliczeniu podatku Belki. Fot.scx
Zamin ulokujemy pieniądze sprawdźmy, ile na tym zarobimy po odliczeniu podatku Belki. Fot.scx
O tym, że oszczędzać warto nie trzeba nikogo przekonywać. Samo odkładanie gotówki, to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Jeśli nie będziemy naszych środków pomnażać, to inflacja (w ubiegłym roku ok. 4 proc.) może „pożreć” część zaoszczędzonych pieniędzy.

Z tego też powodu nie jest opłacalne przetrzymywanie nadwyżek finansowych na rachunku bieżącym. Niestety, badania przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC, pokazały, że czyni tak zdecydowana większość oszczędzających Polaków.

– Oprocentowanie ROR-ów jest dzisiaj więcej niż symboliczne. Nadwyżki warto więc wpłacać np. na konto oszczędnościowe lub lokaty, na których zarobimy realnie kilka procent w skali roku – mówi Maciej Bednarek, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

Czym kierować się przy wyborze konkretnej oferty?

Badania pokazują, że lubimy lokować nasze pieniądze w produkty krótkoterminowe. Dlatego najpopularniejsze są lokaty 3-miesięczne. W obecnej sytuacji eksperci doradzają jednak lokaty długoterminowe.

– W drugiej połowie 2008 roku banki biły się o nasze oszczędności, oferując często powyżej 8 proc. odsetek w skali roku. Z początkiem 2009 roku, w ślad za spadającymi stopami procentowymi, banki oferują coraz mniej. Dlatego warto się pospieszyć i wybrać długoterminową lokatę o stałym oprocentowaniu. Dzięki temu, niezależnie od zmian na rynku, nasze oszczędności będą cały czas dobrze zarabiać – podkreśla Maciej Bednarek.

Z takimi depozytami wiąże się jednak konieczność zamrożenia pieniędzy na dłuższy czas, na co nie każdy może sobie pozwolić. Ale tutaj pojawiła się nowość – depozyty łączące kilka lokat o różnych okresach.

Bieżący rok na rynku lokat prawdopodobnie będzie stał pod znakiem nowości.

Taką nowością sa np. polisy lokacyjne, a więc lokaty „ubrane” w formę ubezpieczenia na życie. Kilka instytucji zaoferowało także lokaty płacąc odsetki z góry, inne natomiast połączyły w jednym produkcie kilka okresów oszczędzania. Można się spodziewać, że np. w zamian za wyższe odsetki, instytucje finansowe zaproponują nam inne produkty, jak konto, kartę kredytową czy kredyt gotówkowy – prognozuje Maciej Bednarek.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska