Spadek po nowemu. Jakie zmiany czekają testamenty?

Lina Szejner [email protected]
fot. sxc
fot. sxc
23 października br. wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących testamentów, które ułatwią każdemu z nas rozdysponowanie swojego majątku.

Dotychczas prawo pozwalało za pomocą testamentu przekazać majątek, ale tylko w częściach ułamkowych. Jeśli ojciec ma żonę i troje dzieci, a spadek przeznacza tylko dzieciom, to powinien w testamencie określić ułamkowo udział każdego z tych dzieci w majątku spadkowym.

Zobacz: Spadek podzielisz tak, jak będziesz chciał

Mógł przydzielić każdemu po jednej trzeciej albo na przykład jedno z tych dzieci wyróżnić większym ułamkiem w spadku.

Po październikowej zmianie, jeśli zechcemy, możemy zapisać konkretny składnik swojego majątku (dom, działkę, firmę, gospodarstwo, rolne, pieniądze) dowolnie wybranej, osobie. Staje się ona prawowitym właścicielem przedmiotu zapisu windykacyjnego już w chwili śmierci spadkodawcy. Pminięty zostaje etap dzielenia majątku.

Zobacz: Co zrobić, gdy odziedziczysz dług?

Zapis windykacyjny może być sporządzony tylko u notariusza. Jeśli zamieścimy go w testamencie odręcznym, to taki zapis nie odniesie zamierzonych skutków prawnych, to znaczy, że powołana osoba nie stanie się właścicielem tego składnika majątkowego, o którym mowa w tym zapisie z chwilą śmierci spadkodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska