Specyfika umowy o pracę na zastępstwie

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu odpowiada na pytanie czytelniczki nto i regionalnego portalu przedsiębiorców: www.strefabiznesu.nto.pl

Iwona, kadrowa z Opola: - Zatrudniliśmy nową pracownicę na zastępstwo (na czas urlopu wychowawczego), lecz na umowie nie byliśmy w stanie wpisać daty zakończenia pracy, gdyż pani będąca na urlopie powiedziała, że nie wie, kiedy wróci. Czy taka umowa jest wiążąca?

Zobacz: Więcej pracujesz, więcej zarabiasz

- Na tym właśnie polega tego typu umowa, bowiem zawierana jest ona na czas nieobecności osoby wymienionej z imienia i nazwiska w umowie na zastępstwo.

Umowa ta kończy się z chwilą powrotu osoby zastępowanej. Może być ona także rozwiązana wcześniej za 3-dniowym wypowiedzeniem.

Zobacz: Prawo reguluje liczbę godzin pracy

Gdyby jednak miało się okazać, że osoba zastępowana nie wróci do pracy i nastąpi rozwiązanie jej umowy, to automatycznie zostanie też rozwiązana umowa na zastępstwo.

Jeżeli jednak zdecydujecie się na dalsze zatrudnienie osoby, która zastępowała pracownicę będącą na urlopie, wówczas należy zmienić sposób zatrudnienia, np. w drodze porozumienia stron i spisać aneks, że umowa zastępcza zostaje przekształcona w umowę na czas określony lub nieokreślony, w zależności od tego, jak się umówicie. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska