Spektakularna akcja przenoszenia lokomotywy sprzed dworca PKP w Opolu. „Opolska ciuchcia” ważyła 73 tony!

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W środę przez 6 godzin trwały prace związane m.in. z przygotowaniem żurawia, który z powodu tak ciężkiego ładunku, sam musiał ważyć aż 260 ton!
W środę przez 6 godzin trwały prace związane m.in. z przygotowaniem żurawia, który z powodu tak ciężkiego ładunku, sam musiał ważyć aż 260 ton! Mateusz Majnusz
Po dwóch dniach skomplikowanej operacji logistycznej udało się bezpiecznie przenieść ważącą 73 tony lokomotywę spod dworca PKP w Opolu. Tak ciężkiego ładunku w historii naszego miasta jeszcze nie było.

W ramach przebudowy placu przed dworcem kolejowym, "opolska ciuchcia" zmieniła swoją lokalizację. Lokomotywa została podniesiona i umieszczona na specjalnej platformie, która przewiozła ją w pobliże centrum przesiadkowego Opole Główne. Następnie w czwartek w południe została przeniesiona za pomocną specjalnego żurawia na tor kolejowy, na którym spoczęła na kolejne dziesięciolecia.

Zobacz, jak wyglądała ta akcja okiem naszego reportera:

Aby ta operacja mogła się udać, potrzeba było sztabu wykwalifikowanych specjalistów. W środę przez 6 godzin trwały prace związane m.in. z przygotowaniem żurawia, który z powodu tak ciężkiego ładunku, sam musiał ważyć aż 260 ton!

Nowy plac z przeniesioną tam lokomotywą będzie prawdziwą perełką Opola

- Lokomotywa od lat była nieco schowana pomiędzy budynkiem dworca, a gmachem poczty. Teraz została przeniesiona w bardziej widoczne miejsce, które lepiej oddaje jej historyczną wartość. Lokomotywa jest bowiem ważnym elementem historii Opola i wielu mieszkańców nie wyobraża sobie przestrzeni przed dworcem bez niej - mówi rzecznik opolskiego ratusza, Adam Leszczyński.

Przeniesienie zabytkowej lokomotywy to również część większego planu związanego z przebudową placu przed dworcem kolejowym. Celem przebudowy jest stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego miejsca, które będzie wizytówką miasta. Przeniesienie lokomotywy to pierwszy krok w realizacji tego planu.

Lokomotywa, ze względu na swój zły stan techniczny, zostanie poddana renowacji, dzięki czemu jej historia zostanie zachowana na dalsze lata. Przeniesienie zabytkowej "opolskiej ciuchci" to nie tylko zwykłe przestawienie kolejowego elementu. To ważny krok w kierunku ocalenia historii i tradycji miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska