Śpij, kochanie, śpij!

Redakcja
Akademia Dobrego Snu, utworzona z inicjatywy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, organizuje ogólnopolską akcję, która ma umożliwić osobom cierpiącym na bezsenność kontakt z ekspertami.

NAPISZ DO NAS
Czytelników "NTO", którzy cierpią na bezsenność, prosimy o napisanie listu do nas i opisanie w nim: czy stanowi to dla Was problem, jak z nim sobie radzicie i co możecie polecić innym oosbom, które są w podobnej sytuacji. Na autorów 20 najciekawszych listów czekają nagrody niespodzianki. Należy wysyłać listy na adres: "Nowa Trybuna Opolska", 45-086 Opole, ul. Powstańców Śl. 9, z dopiskiem "Zdrowie". Prosimy o podanie swego imienia, nazwiska i adresu (jeżeli ktoś sobie życzy - tylko do wiadomości redakcji), aby potem móc odebrać nagrodę.

Kampania ta rozpoczęła się 26 stycznia i odbywać się będzie pod hasłem "Śpij dobrze". Potrwa 15 tygodni. W każdy kolejny weekend w największych miastach Polski specjaliści będą udzielać osobom zainteresowanym bezpłatnych porad. Odwiedzą też Opole - dopiero 18 i 19 maja, ale warto już teraz o tym wiedzieć. Dokładny adres i godziny, w jakich będą przyjmować podamy na tydzień przed opolską akcją. Przekażemy też numer telefonu, pod którym należy się wcześniej zarejestrować.
- Celem tej kampanii edukacyjnej - informuje Dorota Linke-Drzyżdżyk - jest poszerzanie wiedzy na temat snu, bezsenności i metod jej leczenia. - Jest ona skierowana przede wszystkim do osób w wieku 40-60 lat, aktywnych zawodowo, gdyż w grupie tej bezsenność staje się coraz częstszym zjawiskiem. Chcemy też zachęcić ludzi do zgłaszania swoich problemów u swoich lekarzy, a tych ostatnich - do omawiania z pacjentami także spraw dotyczących snu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia blisko połowa mieszkańców kuli ziemskiej cierpi na bezsenność lub jest nią zagrożona. W Polsce w roku 1996 problemy ze snem miało ok. 25 proc. populacji, a w ubiegłym - blisko 35 proc. Jednak większość mieszkańców naszego kraju problem bezsenności bagatelizuje, nie widzi potrzeby jej leczenia. Tymczasem może ona pociągnąć za sobą poważne konsekwencje zdrowotne w postaci:
- wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych
- bólów głowy, karku i krzyża, większych niż u osób, które nie mają kłopotów ze spaniem
- pojawienia się zaburzeń lękowych - ma je 40 proc. cierpiących z powodu bezsenności
- możliwości rozwoju depresji
- obniżenia odporności.

Akademia Dobrego Snu zamierza wkrótce zainicjować szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu w kilkudziesięciu wybranych miastach Polski, aby umieli oni potem w sposób skuteczny pomóc swoim pacjentom. A także opracuje raport na temat bezsenności w naszym kraju - na podstawie spotkań specjalistów z pacjentami, w tym w Opolu. Efektem tego wszystkiego będzie opracowanie polskich standardów leczenia bezsenności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska