Spis powszechny 2021. Uważaj na fałszywych rachmistrzów - opolska policja przestrzega przed oszustami

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Policja apeluje, zawsze prośmy rachmistrzów o pokazanie legitymacji.
Policja apeluje, zawsze prośmy rachmistrzów o pokazanie legitymacji. Policja
W czwartek (1 kwietnia) w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Metodą uzupełniającą będzie natomiast wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi zapuka rachmistrz terenowy.

Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość. Pamiętajmy też, by w żadnym wypadku nie podawać informacji dotyczących dochodów, stanu konta czy nazwy naszego banku. Rachmistrz nie będzie też pytał o numer dowodu osobistego.

- Należy pamiętać, że spis w miejscu zamieszkania odbywać się będzie wyłącznie za obopólną zgodą mieszkańca i rachmistrza - mówi młodsza aspirant Agnieszka Nierychła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Podyktowane jest to potrzebą minimalizacji ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Spis metodą bezpośrednią skierowany będzie głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu.

To z kolei może spowodować pojawienie się oszustów, którzy podszywając się pod rachmistrzów, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Policjanci informują, że w spisie nie ma żadnych pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze.

- Osoba zajmująca się spisem nie może poprosić też nas o dowód osobisty i nie zapyta o jego numer. Jeśli takie pytania padną, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem - dodaje Agnieszka Nierychła.

Rachmistrz terenowy wyposażony będzie w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie wątpliwości, jego tożsamość będzie można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, rozmowę z rachmistrzem możemy przeprowadzić nie wpuszczając go do mieszkania.

W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na alarmowy numer 112 - kończy Agnieszka Nierychła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska