MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śpisz nago? Wyjdzie Ci to na zdrowie. Wśród korzyści: lepszy sen i piękna skóra. Może na tym skorzystać też Twój związek!

Marta Siesicka-Osiak
Spanie bez piżamy może przynieść wiele korzyści. Sprawdź na kolejnych slajdach, dlaczego warto spać nago.
Spanie bez piżamy może przynieść wiele korzyści. Sprawdź na kolejnych slajdach, dlaczego warto spać nago. Pixabay / Pexels
Spanie nago ma dobroczynny wpływ zarówno na naszą skórę, miejsca intymne, jak i na samopoczucie. Aby czerpać jak największe korzyści z odpoczynku bez piżamy, należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny i odpowiedniej temperatury w sypialni. Zobacz, dlaczego warto kłaść się do łóżka bez ubrania i kto musi z tego zrezygnować.

Spis treści

Dlaczego warto spać nago? Kto nie powinien kłaść się bez piżamy?

Brak ciągłego i wystarczająco długiego odpoczynku nocnego prowadzi do poważnych schorzeń. Zbyt krótki sen może skutkować rozwojem cukrzycy typu 2, chorób serca, otyłości, a także depresji. Dbanie o higienę snu ma równie istotny wpływ na nasze zdrowie, jak odpowiednia dieta czy ruch.

Chcąc poprawić jakość snu, możemy zdecydować się na kładzenie się do łóżka bez piżamy. Spanie nago niesie za sobą wiele korzyści. W galerii przedstawiamy najciekawsze plusy płynące ze zrezygnowania z noszenia nocnych okryć.

Ze spania bez ubrania powinny zrezygnować osoby, które:

  • przechodzą infekcję,
  • mają skłonności do alergii skórnych,
  • lunatykują,
  • śpią ze swoimi pupilami,
  • nocują poza domem np. w hotelu.

Do chodzenia bez piżamy nie powinny się także zmuszać osoby, które krępuje spanie nago oraz te, które zazwyczaj mają w sypialni bardzo niską temperaturę.

Zasady zdrowego snu

Temperatura ciała i otoczenia ma ogromny wpływ na szybkość zasypiania i jakość snu. Im bardziej schłodzimy pomieszczenie, w którym śpimy – najlepiej do temperatury między 15 a 19 stopni Celsjusza – tym większa szansa na lepszy sen.

Przed udaniem się do łóżka warto pamiętać nie tylko o przykręceniu kaloryfera i przewietrzeniu pomieszczenia, ale także o unikaniu korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.

Ekrany emitujące niebieskie światło hamują produkcję melatoniny odpowiedzialnej za przygotowanie organizmu do snu i podnoszą poziom kortyzolu, hormonu stresu – pobudzającego nasz organizm do działania.

Warto także pamiętać, że spanie przy zapalnym świetle źle wpływa na nocny odpoczynek zaburzając wytwarzanie melatoniny. Dlatego okna powinny być szczelnie zasłonięte, a lampy i lampki nocne – zgaszone.

Dowiedz się więcej:

Spanie bez piżamy może przynieść wiele korzyści. Sprawdź na kolejnych slajdach, dlaczego warto spać nago.

Śpisz nago? Wyjdzie Ci to na zdrowie. Wśród korzyści: lepszy...

Zadbaj o wygodę podczas snu

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska