Spiszą wszystkich i wszystko

Tomasz Krawczyk
W Oleśnie zakończył się nabór kandydatów na rachmistrzów Narodowego Spisu Powszechnego. Zgłosiło się 155 osób.

Minimum średnie wykształcenie i pełnoletność - to podstawowe warunki, które należało spełnić, aby zgłosić swą kandydaturę w tutejszym urzędzie miejskim.
Nabór rozpoczął się w połowie lutego.
- Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania - przyznaje Alicja Cepil z Gminnego Biura Spisowego, które w oleskim magistracie powołał Edward Flak, burmistrz Olesna, gminny komisarz spisowy. - Rachmistrzów w naszej gminie nie będzie więcej niż osiemdziesięciu pięciu. W związku z tym, iż chętnych mamy już ponad stu pięćdziesięciu, zdecydowaliśmy się zakończyć przyjmowanie kolejnych zgłoszeń, choć wedle prawa nabór mogliśmy prowadzić do 29 marca - wyjaśnia.

Ze 155 osób po wstępnej weryfikacji zostanie prawdopodobnie setka.
- Przy wyborze, oprócz warunku wykształcenia i pełnoletności, będziemy brać pod uwagę także zaufanie środowiska społecznego wobec danej osoby. Preferować będziemy osoby bezrobotne - mówi Alicja Cepil. - Wszystkich kandydatów poinformujemy listownie o wynikach kwalifikacji.
Ci, którzy nie odpadną we wstępnych kwalifikacjach, w kwietniu wezmą udział w szkoleniu. Po jego zakończeniu zostaną poddani testowi. Kto zaliczy go pozytywnie, zostanie rachmistrzem.
Ile zarobią rachmistrze? - Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych danych na ten temat - tłumaczy Cepil. - Spekuluje się jednak, że być może będzie to jakieś 12 - 17 złotych brutto od gospodarstwa.

Przepisy zastrzegają jednak, iż rachmistrz w obwodzie spisowym wiejskim trafi nie więcej niż do 50 gospodarstw domowych, w mieście - do 70.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań i Powszechny Spis Rolny odbędą się od 21 maja do 8 czerwca. Rachmistrzowie w tych dniach odwiedzą Polaków w ich domach i mieszkaniach. Zapytają m.in. o liczbę mieszkańców, ich stan cywilny, wykształcenie, także źródło utrzymania i warunki mieszkalne.
Wszystkich rachmistrzów obowiązywać będzie zasada zachowania tajemnicy statystycznej.
Ostatni spis powszechny przeprowadzono w Polsce w 1988 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska