Split payment VAT to kolejna bariera dla biznesu w Polsce

Agnieszka Moryc/AIP
Malgorzata Genca / Polska Press
Wprowadzenie split payment może być poważnym problemem dla mikro i małych przedsiębiorstw, które już teraz mają problem z zarządzaniem płynnością finansową. A ta jak wiadomo ma decydujący wpływ na powodzenie biznesu. Do tej pory wiele przedsiębiorstw korzystało z terminów wyznaczonych na opłacanie należności VAT i operowało zgromadzonymi środkami na ten cel. Brak tej możliwości może realnie wpłynąć na funkcjonowanie wielu polskich firm.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na obowiązkowe stosowanie split payment w wybranych branżach, które stosują dziś odwrócony VAT (tzw. reverse charge) lub odpowiedzialność solidarną w odprowadzaniu tego podatku. Jeśli Komisja Europejska wyda zgodę, to rozliczenie podatku w takich branżach jak budownictwo, handel elektroniką, stalą, paliwami oraz zakup towarów i usług będzie obowiązkowo odbywać się na zasadach split payment.

Dlaczego split payment to bariera dla biznesu?

Wprowadzenie split payment może być poważnym problemem dla mikro i małych przedsiębiorstw, które już teraz mają problem z zarządzaniem płynnością finansową. A ta jak wiadomo ma decydujący wpływ na powodzenie biznesu. Do tej pory wiele przedsiębiorstw korzystało z terminów wyznaczonych na opłacanie należności VAT i operowało zgromadzonymi środkami na ten cel. Brak tej możliwości może realnie wpłynąć na funkcjonowanie wielu polskich firm.

Alternatywą dla kolejnych rygorystycznych uszczelnień systemu podatkowego jest rejestracja spółki za granicą - w kraju, w którym split payment nie obowiązuje. Przykładem takiego państwa jest Wielka Brytania, która już ponad 10 lat temu mierzyła się z podobnymi problemami co Polska (wyłudzenia VAT).

Brytyjczycy postanowili jednak, że uszczelnianie systemu podatkowego nie może się odbyć kosztem uczciwych obywateli, przeciwnie do tego co realizuje polski rząd.

Podatek VAT zagranicą - Wielka Brytania

Standardowa stawka podatku VAT w Wielkiej Brytanii wynosi 20-proc. Obowiązek rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii ma miejsce po przekroczeniu 83 tysięcy funtów obrotu, czyli około 400 tysięcy złotych. Dla porównania w Polsce obowiązek rejestracji do VAT ma miejsce po przekroczeniu 200 tysięcy złotych obrotu. Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii rozlicza podatek VAT co 3 miesiące. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest spółka limited. Prowadzenie spółki limited w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste – brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy – spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii.

Wszystko co musisz wiedzieć o split payment przed 1 lipca br - czytaj na str. 2

Co to jest split payment VAT?

Split payment, zwany zamiennie mechanizmem podzielonej płatności, to kolejne rozwiązanie rządu na uszczelnienie systemu podatkowego, czyli walkę z wyłudzeniami VAT.

Split payment polega na możliwości zapłaty podatku VAT na specjalny rachunek bankowy - rachunek VAT. Od 1 kwietnia możliwość zapłaty podatku VAT jest dobrowolna. Kupujący może zdecydować, jak chce uregulować płatność za fakturę - czy całość (kwotę brutto) chce przekazać na konto rozliczeniowe sprzedawcy, czy płatność chce podzielić (zastosować split payment), czyli kwotę VAT wpłacić na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a kwotę netto na tradycyjny rachunek rozliczeniowy tego samego sprzedawcy.

Split payment - oddzielny rachunek bankowy

Zmiany są efektem Ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 62). Projekt ustawy dotyczącej split payment nakazuje bankom i SKOK-om otwarcie rachunku VAT do każdego rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstw do 30 czerwca 2018 roku. Rachunek VAT może być prowadzony tylko w walucie polskiej. Jego otwarcie i prowadzenie nie wymaga odrębnej umowy z bankiem oraz jest wolne od prowizji i opłat. Do rachunku VAT nie wydaje się karty płatniczej.

Na rachunek VAT można wpłacać wyłącznie:
kwoty podatku VAT,
środki z innego rachunku VAT,
różnicę w podatku VAT wynikającą z wystawienia faktury korygującej.

Z rachunku VAT można dokonać płatności wyłącznie w celu:
zapłaty kwoty podatku VAT na rachunek VAT sprzedawcy/dostawcy,
zwrotu podatku VAT wynikającego z faktury korygującej,
wpłaty podatku VAT lub odsetek za zwłokę na rachunek urzędu skarbowego,
wpłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
zapłaty podatku VAT z tytułu nabycia towarów/usług,
zwrotu nienależnie otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność,
przekazania kwoty na swój inny rachunek VAT prowadzony w tym samym banku,
przekazania kwoty podatku VAT na rachunek jednostki budżetowej.

Agnieszkia Moryc, ekspert Admiral Tax

Oto lista zawodów, dzięki którym pracę teraz i w przyszłości masz zagwarantowaną. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Split payment VAT to kolejna bariera dla biznesu w Polsce - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska