Społeczna akcja w Kopicach. Zbiórka na ratowanie mauzoleum rodu Schaffgotsch. Minister obiecał pomóc, ale trzeba zebrać własny wkład

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Występ chóry Grodkovia
Występ chóry Grodkovia Archiwum Macieja Mischoka
Niedzielna aukcja na rzecz renowacji mauzoleum rodu Schaffgotsch w Kopicach przyniosła 2,5 tysiąca złotych.

W niedzielę w Kopicach hucznie obchodzono 176 urodziny Joanny Gryczik von Schomberg – Godula hrabiny Schaffgotsch. Właścicielka kopickiego pałacu zwana jest Śląskim Kopciuszkiem. Skromna dziewczyna została adoptowana przez bogatego przemysłowca, wyszła za mąż za hrabiego, słynęła z działalności dobroczynnej.

Grupa miłośników historii od roku zbiera pieniądze na renowację mauzoleum rodu Schafftogsch na cmentarzu w Kopicach. Udało im się wpisać mauzoleum do rejestru zabytków, a potem uzyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tys. złotych dofinansowania. Warunkiem wypłat jest jednak 10 procentowy wkład własny.
Grupa pieczołowicie wypracowuje te pieniądze na takich akcjach społecznych jak ta w ostatnią niedzielę. Na licytacji wystawiono min. płyty Kamila Bednarka i Grzegorza Poloczka, odręcznie napisany przez Grzegorza Poloczka tekst piosenki „Serce Karola Goduli”, książki profesor Doroty Simonides, Henryka Wańka, Gabriela Tobora, czy Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.

- Zebraliśmy w niedzielę 2,5 tys. złotych, a od początku naszego działania już 20 tys. zł - mówi Maciej Mischok, jeden z inicjatorów akcji. - Moim skromnym marzeniem jest zebranie w tym roku łącznie 30 tysięcy złotych.

Pieniądze będą przeznaczone min. na remont dachu i zabezpieczenie mauzoleum przed wilgocią. Dodatkową atrakcją niedzielnej akcji była wystawa o losach Joanny Gryczik hr. Schaffgotsch, opracowana przez Irenę Twardoch i Bogusława Poważa z Towarzystwo Miłośników Orzegowa.

Przyjechały także delegacja z Regionalnego Instytut Kultury w Katowicach i grupa mieszkańców Rudy Śląskiej.
Na koniec akcji wystąpił chór Grotkovia i Nysa Gospel Choir, z zespołem instrumentalnym Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie, pod kierownictwem artystycznym prof. Piotra Barona.

OPOLSKIE INFO - 27.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska