Społecznicy nagrodzeni. Opolszczyzna Aktywna Społecznie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego wręczono nagrody ludziom i organizacjom angażującym się dla dobra innych. Nagrody w trzech konkursach wręczał marszałek województwa i jego zastępcy.

- Dzisiaj jest wieczór wielkich uczuć – mówił, otwierajac galę, marszałek Andrzej Buła. - Wieczór, który ma pokazać ludzi poświęcających uczucia dla innych. Wy swoim uczuciem empatii, zrozumieniem drugiego człowieka pozwalacie zrealizowac się innym, a czasem zwyczajnie spełniać podstawowe funkcje życiowe. Wielkie brawa za to, że wasza samorealizacja jest skierowana do drugiego. Jesteście wygranymi, kiedy nawiązujecie relacje ze swoimi podopiecznymi, a potem pojawia się wdzięczność i jesteście prawdziwymi mistrzami uczuć. Wolontariat, system, organizacja przychodzi z czasem. Najpierw w głowie i w sercu każdego z was się rodzi to, co potem staje się spółdzielnią socjalną lub organizacją pozarządową.
Dziękuję, że poświęcacie prywatny czas dla innych mieszkańców regionu. Chciałbym, by jak najwięcej osób brało z was przykład.

Jako pierwszy rozstrzygnięto konkurs Barwy Wolontariatu ogłoszony przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Nominacje otrzymały 33 osoby lub organizacje (wszystkie wywołano na scenę). Kapituła przyznała w tym konkursie trzy wyróżnienia.

Otrzymali je:

  • Irena Kowalczyk, przewodnicząca od 1997 Zarządu Rejonowego w Kluczborku Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, inicjatorka różnych form aktywizacji seniorów;
  • Mirosław Biniecki, sportowy społecznik, były zawodnik, kierownik drużyny i asystemt trenera w KS Chemik Kędzierzyn-Koźle, wolontariacko prowadzi w klubie drużynę młodzików;
  • Barbara Beuth, bierze udział w akcjach charytatywnych na na rzecz hospicjum „Betania”, w akcji Szlachetna Paczka i wielu innych. Jest pomysłodawczynią i organizatorką „Opolskiego Jam Session”.

Trzecie miejsce otrzymali wolontariusze Stowarzyszenia Hospickjum Opolskie Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” - osoby w różnym wieku niosące pomoc ludziom nieuleczalnie chorym.

Drugie miejsce zajęły Melania Smykała i Magdalena Kula, uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu angażujące się na na rrecz innych od początku nauki w tej szkole. Wolontariat stały realizowały w Domu Kombatanta.

Miejsce pierwsze otrzymała grupa wolontariuszy Kluczborskiego Towarzystwa Pomocy Sprawnym Inaczej „Muminki”. Działają od 25 lat na rzecz niepełnosprawnych z Kluczborka i okolic. Między innymi organizują letnie „obozy muminkowe”.

W konkursie Społecznik Województwa Opolskiego kapituła przyznała trzy równorzędne nagrody „Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2016”.

Otrzymali je:

  • Monika Witkowska – Kubas z Prudnika – pomaga rodzinom doświadczającym przemocy domowej, utworzyła ośrodek wsparcia rodziny, pracę społeczną rozpoczynała jako wolontariuszka;
  • Bronisława Mela z Wilkowa – pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji lub cierpiącym, działa także w swoim środowisku wspierając kultywowanie tradycji ludowych (nieobecna na gali);
  • Piotr Orian ze Zdzieszowic – prowadzi rodzinę zastępczą i działa w stowarzyszeniu, zrzeszającym takie rodziny, działa w stowarzyszeniu „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej, inicjuje w swoim środowisku wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Sebastian Kwoczała z Dziergowic – strażak OSP, pracuje społecznie z dziećmi oraz w parafii, współtworzył konkurs gwary śląskiej;
  • Maria Farasiewicz z Głubczyc – nauczycielka, animatorka życia kulturalnego, działa charytatywnie;
  • Maria Żmija – Glombik z Walec – animatorka życia kulturalnego, działa w Związku Śląskich Kobiet Wiejskich, kultywuje tradycje śląskie.

Dodatkowo kapituła przyznała specjalne wyróżnienie pani Johannie Kusch z Krapkowic, która ma 81 lat i od 25 lat jest przyjacielem Domu Pomocy Społecznej Anna w Krapkowicach.

Jako ostatni zostali poproszeni na scenę nominowani do nagród w konkursie dla organizacji pozarządowych Opolska Niezapominajka.

Decyzją kapituły tytuł „Opolskiej Niezapominajki 2016” został przyznany dwóm organizacjom.

Otrzymały go: Bank Żywności w Opolu oraz Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Wyróżnienia otrzymały kolejne dwie organizacje: Partnerstwo Borów Niemodlińskich oraz Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych.

Nagrodę publiczności dostali strażacy z OSP Dziergowice.

Dla laureatów i zaproszonych gości wystąpiła gwiazda wieczoru, Monika Kuszyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska